Middeleeuwse moppen Grote Kerkstraat 46 in Leeuwarden is een overblijfsel van de Keimpemastins, een rechthoekig gebouw uit middeleeuwse moppen opgetrokken. Het heeft thans in de voorgevel grote vensters met 24- ruitsschuiframen. Van belang wegens oudheidkundige waarde werden tot monument verklaard de door ri- bloze kruisgewelven en tongewelven over kluisde laat-middeleeuwse kelders van het voormalige Huis van Harmeien (Harme ien). Het oorspronkelijk uit de 17e eeuw date rende complex Oostkade 8 t/m 14 Oostkade in Hellevoetsluis, maar later gewijzigd, bleek ook waard te worden beschermd. In de gang bevindt zich een getoogde door gang op pilasters met in de boogzwikken lofwerk, eind 17eeeuw. Het monumentenbezit van Haarlem is met een viertal objecten uitgebreid: Vissers einde 49-51de voormalige meisjesschool aan de Prins Hendrikstraat 1 (1883, naar een ontwerp van de stadsarchitect Jacques Leyn), de bakstenen vleugel, waarmee in 1661 het voormalige Magdalenaklooster (sinds 1656 Armekinderenhuis) werd uitge breid; gelegen aan Kinderhuisvest, hoek Magdalenastraat; en verder de Kleine Haar lemmersluis (18e eeuw; gedempt na de aan leg van de grote sluis in 1898), van belang als monument van techniek en uit een oog punt van geschiedenis en waterbouwkunde. Boerderijen Het aantal aan de lijst toegevoegde boerde rijen is de laatste maanden zó groot, dat we ditmaal niet in details kunnen treden. We volstaan met een opsomming: Voerendaal, een gedeeltelijk gepleisterd vakwerkhuis aan de Schoolstraat 23; het woongedeelte van de 18e eeuwse boerderij aan de Molen straat 123 te Helden; Molenkampstraat 1 te Deil (omstreeks 1860); 19e eeuwse landar beiderswoning, Buurtstraat 11 te Bame- veld; de uit 1865 daterende boerderij aan de Romienendijk 9 in Aalten; de kop-hals- rompboerderij (1761) aan de Wieuwerd 67 in Wieuwerd; 18e eeuws pand Rechtestraat 146 in De Rijp; een oorspronkelijk uit 1645 daterend pand aan het Kerkplein 1 in Over- zande; de 18e eeuwse boerderij van het kop-hals-romp-type Oan a Slinke 1 in Oude Leye; de monumentale stolphoeve uit 1857 aan Koningspade 31 in Hoogwoud; in Hee renveen Harenspad 50 (le helft 19e eeuw); landarbeiderswoning Tjerkebuoren 8 in Drogeham; in Deume de boerderij aan Haageind 17 (Noordbrabants langgevelty- pe); in Ammerzoden de boerderij ,,De Vriendschap" in Ammerzoden (le helft 19e eeuw); de uit de 18e eeuw daterende boer derij aan Overheicop 35 in Leerdam; de grote boerderij ,,De Visschershoffstede" uit het midden van de 19e eeuw, in Steende ren; elf boerderijen in Vorden, gelegen aan de Almenseweg, Baakseweg, Mosselse- weg, Onsteinseweg, Strodijk, Wiersseral- lee, Wildenborchseweg en Wilmerinkweg, alle uit de 18e, resp. 19e eeuw; zes boerde rijen in Heino, gelegen aan Bomweg, Ca nadastraat, Kolkweg, Rozendaalseweg, Zu- themerweg en Zwolseweg; zeven boerde rijen e.d. in Raamsdonk, waarbij het Fransch Nederduitsch Schoolhuis (1787) aan de Molenstraat; de boerderij aan de Be- renhoeksestraat 8-10 in Aalburg, een dwarsdeeltype van de late Vlaamse schuur- vorm; in Breda de boerderij van het langge- veltype 18e eeuw of begin 19e eeuw) aan de Raamschoorseweg 43; in Bodegraven de „Knodsenburg"; het molenaarshuis uit 1865 Bij de Braak in Goor; de 19e eeuwse boerderij Lebretshoeweg in Ede en in Bu- rum een 19e eeuwse boerderij aan de Uithof 4. Ter afronding van de nieuwe aanwinsten; het pand Voorstraat 15 in Kollum (1768) en het pand Kerkstraat 3/3a in Bolsward met een authentieke betimmering van Wagen schot delen uit omstreeks 1600. Bedrijf en techniek In deze categorie kwamen op de lijst: de achtkante houten poldermolen aan de Hit- zemerweg in Achlum (19e eeuw); naast Greate Buoren 2 in Weidum: gemetselde hekpijlers met natuurstenen hoofdgestellen en gekroonde gebeeldhouwde leeuwen (19e eeuw); de Slaperssluis in Schoorl; de uit 1845 daterende ronde bakstenen korenmo len in Dreumel; de Harsveldbrug, de in- en uitlaat en de stenen loods bij de in- en uitlaat Dinkel in het in 1885-1889 tussen Almelo en de voormalige Pruisische grens aange legde kanaal; het stoomgemaal bij Winscho ten aan het Oostereinde (een vijzelstoom gemaal gebouwd in 1878 en tenslotte de houten duiventoren op palen (19e eeuw) in Putten. v.d.W. Hellevoetsluis: Oostkade 8 - 16. Foto: Rijksdienst v.d. Monumentenzorg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 29