Heemschutdag 1977 10 september De bescherming van waardevolle panden neemt een steeds grotere omvang aan. Sinds onze vorige opgave is er weer een belangrijk beschermd monumentenbezit bijgekomen. Voorde Bond Heemschut en anderen, die er zich voor hebben ingespannen, is het in het bijzonder verheugend, dat zowel Kareol in Aerdenhout als Cinétol in Amsterdam op de lijst is geplaatst. Het geeft ook voldoening, dat er meer en meer „industriële" monu menten beschermd worden, terwijl verder het boerderijenareaal, dat onder de be scherming komt, sterk toeneemt. In het augustus-nummer van jrg. 1976 be steedden we aandacht aan Kareol in Aer denhout, naar aanleiding van onze actie om dit monumentale landhuis beschermd te krijgen. Kareol is tussen 1908 en 1912 ge bouwd naar een ontwerp van de Zweedse architect Anders Lundberg, in samenwer king met zijn landgenoot Sven Silov en de Nederlandse bouwmeester Foeke Kupers. Opdrachtgever was, zoals we indertijd be richtten, Julius Carl Bunge, indertijd een vooraanstaande figuur in de Amsterdamse financiële en handelswereld. Kareol is een voor ons land uniek voorbeeld van de door het classicisme beïnvloede Weense Sezessionstil; een soberder en meer op het geometrische gerichte variant van de Jugendstil, daarvan verschillend doordat het decoratieve element ondergeschikt is gemaakt aan de architectonische vormge ving en de vlakcompositie. Kareol is ver want met het werk van Otto Wagner en Jozef Hoffman, terwijl ook enige invloeden van de „Urn Achtzehnhundert"-beweging, teruggrijpend op de 18e eeuwse architec tuur, te onderkennen zijn. Kareol is een gepleisterd landhuis. Drie van de vier gevels dragen een breed fronton. Het leien dak is Mansardevormig. Rechts van het huis bevinden zich de langgerekte oran jerie en de rozentuin. Links staat een poortgebouw. Hierbij aan sluitend staat een rijzige vierkante waterto ren met een door bogen geopende topgele- ding, bekroond dooreen spitsje. De centrale hal van het hoofdgebouw heeft een bovengalerij door bogen of pijlers geopend naar de middenruimte. De kamers hebben cassettenplafonds. In de eetkamer eikenhouten betimmeringen en een schouw met tegeltableau van prof. Lauger, die ook alle tegeltableaux in de gevel ontwierp. Het tableau in de eetkamer stelt een leeuw en een hert voor, drinkend uit een bron. De tuinaanleg is naar een ontwerp van L. Springer. In het park (ca. 7 ha.) bevindt zich o.m. een openluchttheater met toneel in de vorm van een Dorisch tempeltje. Over het Cinétol-gebouw schreven we in het maartnummer van de lopende jaargang; het gaat hier om een wel heel „jong" mo nument. Immers het kwam in de jaren 1925-1926 tot stand; als vergaderzaal van de Theosofische Vereniging. Thans is het bioscoop; architect was L. C. van der Vlugt. Amsterdam kreeg er overigens nog een be schermd monument bij: het achterhuis van Koggestraat 11 (Teerketelsteeg). Het pand is voorzien van een laat 17e eeuwse puntge- vel met zijvoluten en gebogen fronton. Onze bond heeft zich in het jongste verleden ook ingezet voor het Kerkplein in Bloemen- daal. Het voormalige schoolgebouw uit het twèede kwart van de 19e eeuw, dat we niet alleen om architectonische redenen maar Het ligt voor de hand dat dit jaar de Heemschutdag georganiseerd wordt in LIM BURG. De Geuldal-actie van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten en de Stichting het Limburgs Landschap evenals de plannen die bestaan voor het Plateau van Margraten (zie ons April-nummer) rechtvaardigen deze keuze. De deelnemende leden zal worden verzocht zich per trein (of eigen vervoer) b. v. naar Valkenburg te begeven; aankomst van de trein te ca. 10.30 uur. Per bus zal een aantrekkelijke route worden gevolgd, waarbij o.a. een bezoek aan kasteel Schaloen en aan de Volmolen op het programma staan en een mooie wandeling in het Z. Limburgse heuvellandschap wordt gemaakt. Nadere informatie inzake het programma, over opgave en verschuldigde kosten (incl. te verkrijgen reductie van de N.S.) bereiken u in ons nummer van JUNI. Houdt u nu vast 10 SEPTEMBER vrij. 94 ook uit een oogpunt van een zoveel mogelijk ongeschonden laten van het dorpsbeeld, graag behouden zagen, is nu, gelukkig, op de lijst gekomen. Van de inmiddels op de lijst geplaatste mo numenten noemen we verder: de r.k. kerk H. Johannes de Doper in St. Jansteen, ge bouwd in 1857-1860 door een onbekend gebleven architect. Het gaat hier om een driebeukige hallekerk; ze is een voorbeeld van de zgn. stucadoorsgotiek. In 1898 werd de kerk uitgebreid met transeptachtige, dubbele kapellen. Maastrichtse stadsmuur Maastricht kreeg er drie monumenten bij: de aanwezige resten van de eerste stadsmuur van na 1229; de L-vormige vleugel van Ka poenstraat 23 en het huis met gepleisterde lijstgevel uit de 18e eeuw aan de St. Bemar- dusstraat 12. Wat Kapoenstraat 23 betreft, de genoemde vleugel vindt zijn oorsprong in de 17e eeuwheeft een kelder overdekt door een mergelstenen tongewelf en een kelder met bakstenen tongewelf. Aan de Kapoen straat heeft deze vleugel een gevel met bos- sagewerk tegen de parterre en rechts een topgevel met frontons en schelpnissen bo ven de vensters (waarschijnlijk laatste kwart 19e eeuw). In het interieur o.m. een 17e eeuwse trap leuning met ballusters en een kamer met rijk stucplafond in neo-Lodewijk XV-vormen, alsmede een late Empire-schouw met mar meren voluten. Het rechthoekige huis uit de derde kwart van de 19e eeuw aan het Van Clermontplein 27 in Vaals bleek ook waard te worden beschermd. Het monumentenbezit van Veere werd uit gebreid met het gepleisterde vroeg 19e eeuwse dwarshuisje Zanddijkseweg 4. In Stiens (Fr.) kwam het gepleisterde mid den 19e eeuwse pand Langebuoren 1 op de lijst. Hier stonden al enige panden op de monumentenlij st Het aantal kerkmonumenten is inmiddels met vier uitgebreid. In Borssele kwam de kerk aan de Oostsingel op de lijst vanwege het speelwerk van een orgel, vervaardigd in 1794 door de Goudse orgelbouwer J. P. Schmidt. In Drachtster Compagnie is de rechthoekige eenbeukige kerk (midden 19e eeuw) aan Tjerjebuorren op de lijst ge plaatst. De toren van deze kerk heeft een bakstenen onderstuk, waarop een houten klokkeverdieping met ingesnoerd naald spitsje. En verder werd tot beschermd mo nument verklaard de eenbeukige bakstenen kerk met driezijdige sluiting uit 1875 in Folsgare (gem. Wymbritseradeel). In deze kerk bevindt zich o.a. een 17e eeuwse preekstoel. De vierde op de lijst gekomen kerk is de uit 1762 daterende driezijdige, gesloten zaal-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 27