■BH Ou mymmsmim ASSEN 73 SR0NINGEN57 Leeuwarden 1963. Welstand en economie advies wordt verstrekt aan de hand van con crete bouwplannen, aangeboden aan de commissie in de vorm van tekeningen en soms materiaalmonsters. Dit vereist veel constructieve fantasie wil men tot een verantwoord oordeel komen. Het is niet zo eenvoudig alle welstands commissies van de nodige deskundigen te voorzien. Streefde men voorheen naar commissies welke geheel of grotendeels waren samengesteld uit architekten, tegen woordig voelt men de behoefte deze eenzij dige samenstelling te doorbreken door des kundigen op het gebied van stedebouw, landschapsarchitektuur, monumenten en straatmeubilair in de commissie op te ne men. De eveneens uit 1961 stammende Monu mentenwet opende de mogelijkheid tot aanwijzing van beschermde stads- en dorpsgezichten; dit heeft de normen voor de commissie beïnvloed. Een beïnvloeding die tevens leidde tot bredere samenstelling van de commissies. 92 In de welstandsbeoordeling heeft de praktijk uitgewezen, dat over het bouwplan met be trekking tot de omgeving of de te verwach ten ontwikkelingen meer opmerkingen te maken zijn dan met betrekking tot het bouwwerk op zichzelf. Soms wordt in de welstandsadviezen echter te weinig of geen aandacht besteed aan de te verwachten ont wikkelingen, terwijl een bouwwerk zélf tot een ontwikkeling aanleiding kan geven, die misschien wel ongewenst is. De te verwachten ontwikkeling kan ook zijn invloed hebben op de bestemming van het bouwwerk in de toekomst. Daar waar een bestemmingsplan is vastgesteld, worden de eisen hiervan in het welstandsadvies ge volgd. In de bebouwde kom, waar in de meeste gevallen nog altijd geen bestemmingsplan is vastgesteld, heeft de commissie de taak het bouwplan te toetsen aan de gemeentelijke bouwverordening, voorzover het de wel- standsaspekten betreft. Niet openbaar Het resultaat van de bevindingen van de welstandscommissie is een schriftelijk ad vies aan het college van B W. Dit advies is niet openbaar. De burger en mogelijk belanghebbende kan nooit waarnemen welk advies wordt opge volgd en van welk advies wordt afgeweken. Formeel kan ook de aanvrager geen inzage krijgen in het advies. De belangstelling van de aanvrager leidt soms tot merkwaardige situaties. Het komt voor dat aan de balie van de gemeentesecretarie-het welstandsadvies aan de belanghebbende wordt voorgelezen, al dan niet voorzien van commentaar, zon der dat een afschrift wordt afgegevenSoms ook wordt het advies regelrecht en in ex- tenso aan de ontwerper of aanvrager toege zonden. Wanneer een bouwplan wordt afgewezen op welstandsgronden, kan men hiertegen in beroep gaan. Het door de Woningwet daar toe aangewezen orgaan is de gemeenteraad.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 25