|j aM steld. Ze worden verbouwd, uitgebreid, op gesplitst of veranderen bijv. van bestem ming. Deze mutaties in de historische be bouwing spelen zich vooral af in de binnen stad als aggregatiepunt van maatschappe lijke dynamiek. Niet zelden blijkt er een spanning te bestaan tussen de bestaande ruimtelijke structuren en vormen aan de ene kant en de nieuwe inhouden aan de andere kant. Dit leidt in de praktijk wel tot afbraak of drastische verandering van de bestaande historische bebouwing. In de afgelopen decennia hebben zich in de binnensteden heel wat ontwikkelingen vol trokken die zeker niet in alle gevallen gun stig zijn geweest voor het behoud van de historische structuur en de historische be bouwing. Gewezen wordt op verschijnselen als ontvolking, city-vorming, sociale achter uitgang, verkeersdoorbraken, demping van grachten, afbraak van gebouwen, sane ring van stadsgedeelten, creatie van par keerterreinen en -garages, bouw van groot schalige elementen, enz. Gevoelig De gedaante en het functioneren van de bin nenstad zijn uiterst gevoelig voor de ont wikkelingen die zich in stad en omgeving voltrekken. De positie van de historische bebouwing wordt niet alleen beïnvloed door specifieke inteme binnenstedelijke ontwik kelingen, maar ook door veranderingen in de stad als geheel en in de periferie van de stad. Het gebouw Caffaigne in Culemborg. Het is goed er op te wijzen, dat de relatie historische bebouwing en binnenstedelijke dynamiek zeker niet alleen moet worden geïnterpreteerd in termen van min of meer automatische ontwikkelingen die in een aantal situaties tot problemen leiden. Met name bij gemeentebesturen is het van be lang om eens een gewetensonderzoek in te stellen naar de mate waarin het gevoerde beleid (of de afwezigheid van een beleid) als (mede) verantwoordelijk kan worden gezien voor de vele aantastingen die in de afgelo penjaren hebben plaats gevonden. Niet zel den blijkt namelijk, dat het gebrek aan be leid of het voeren van een bepaald type beleid heel specifieke problemen oproept, dan wel versterkt. Door een gebrekkige kennis omtrent de wederzijdse relaties tus sen maatschappelijke ontwikkelingen en be leid, wordt niet zelden de indruk gewekt dat gerezen problemen tot de maatschappelijke krachten als zodanig zijn terug te voeren en dat de beleidsinstanties op het ontstaan en de ontwikkeling ervan geen invloed hebben gehad. Volgens de heren Nelissen en De Vocht leidt dit tot een valse interpretatie van de rol van het beleid bij de produktie van problemen en houdt het een miskenning in van de potentiële kracht die het beleid bezit om ontwikkelingen te beïnvloeden. Men kan beweren dat uitgaande van een bepaalde visie op plaats, rol en betekenis van de his torische bebouwing en de binnenstad, de in een aantal gevallen als problematisch erva ren verhouding tussen monument en bin- nenstad, op een totaal andere manier kan worden gezien. Het is (dan ook) niet overdreven te stellen, dat de recente ontwikkelingen in de bin nensteden, in de wijdere omgeving van de stad en platteland en in de maatschappij als zodanig, alsmede het gevoerde beleid niet onverdeeld gunstig zijn geweest voor het behoud van met name kleinschalige monu menten en historische ensembles. Het Westfriese Museum aan de Rode Steen in Hoorn; links het standbeeld vanJ. Pz. Coen. 'fj Het stadhuis van Dokkum; gezien vanaf de Vleesmarkt. Foto uit,Het Stadhuis van Dokkum"

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 19