Fragment van de stadsplane grond van Romein de Hooghe, begin 17e eeuw, nagenoeg in het midden het Begijnhof met hetbleekveld" op de achtergrond de Ba/acenessergracht en rechts de Grote- ofSt. Bavokerk op de Grote Markt. De Waalse- of Begijnenkerk Midden in deze wijk werd rond 1267 be gonnen met de bouw van een kerk, nadat heer Aemt van Sassenem - pastoor van de parochiekerk van Sint Margriet en voor gangster van de Grote- of St. Bavokerk - „huis, schuur en erve" had afgestaan aan een kleine begijnengemeenschap. De na men Begijnenkerk en Begijnhof herinneren nog aan de tijd dat begijnen mede het stads beeld van het toen nog kleine Haarlem be paalden Lezing van oude archiefstukken leert dat veel van wat wij nu kunstschatten noemen, in de loop der eeuwen uit deze kerk verloren zijn gegaan. Nog geen tien jaar geleden werd een 14e eeuwse grafschildering ge vonden. Enkele weken geleden werd een grafkelder onder de eveneens 14e eeuwse sacristie ge deeltelijk blootgelegd. Schilderingen wer den ook gevonden op de triomfboog tussen hoogkoor en schip, in de toren en op de trekbalken. De kerk werd in 1348 door brand beschadigd doch een jaar later reeds weer in gebruik genomen. Uitbreidingen werden in 1388 (koor) en 1398 (toren) vol tooid. In 1581 verdrijft de stedelijke overheid de begijnen uit hun kerk en brengt er een aantal Waalse vluchtelingen onder. In de kerk zijn nu nóg resten van bedsteden te vinden en in de torenvestibule is nog een keukenaanrecht te zien. Want tot in de toren toe werden de vluchtelingen ondergebracht. Deze Waalse vluchtelingen hebben veel bijgedragen tot de bloei van de stad. En, zoals vele eeuwen eerder de begijnen beweging in Luik ontstond, zo vormden vluchtelingen uit diezelfde streek, Wallo nië, de Waalse Kerk of Eglise Wallonne. Eerst in 1574 in Middelburg, later, in 1586, 83

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 15