Vernieuwde stad, vernielde stede? tiviteiten van de provincie en daarom gaan we er hier wat dieper op inWe doen dit met genoegen, omdat uit andere provincies de laatste tijd somberder geluiden worden ver nomen. Uit Den Bosch krijgen we de in druk, dat het provinciaal bestuur actiever is geworden dan enige jaren geleden'. Heusden De voorbereidende werkzaamheden ten be hoeve van de restauratie van de stadswallen van Heusden konden eerst in 1959 aange vangen worden. De feitelijke restauratie startte in 1968 en zou naar verwachting na ongeveer 2'h jaar gereed zijn. Dat was te optimistisch gedacht, waarbij wel in aan merking moet worden genomen, dat men in Heusden, zoals we al eens uitvoerig hebben beschreven, veel verder is gegaan dan al leen maar het herstel van de wallen. We noemen: de heraanleg van de indertijd ge dempte Wilhelminahaven, herbouw van een aantal pootten, heroprichting van drie molens, restauratie van de visbank en de tuinmuren, herstel van stoepen, enz. Heus den gonsde van restauratiedrift. En die werd beloond in het Monumentenjaar, toen dit oude vestingstadje werd uitgeroepen tot Lichtend voorbeeld. De provincie heeft het gemeentebestuur in deze door geldelijke bijdragen in het verleden gesteund, maar heeft het daarbij niet willen laten. Tot en met 1974 werd in totaal door de provincie 960.000,-aan subsidie verleend. Dat was 32% van het door CRM tot dan beschikbaar gestelde bedrag ad drie miljoen gld. Intus sen heeft CRM zich bereid verklaard zijn subsidie vast te stellen in de vorm van een vast bedrag ad zes miljoen gld. Deze verhoging heeft consequenties voor het provinciaal subsidie èn op de bijdrage van de gemeente Heusden. Om nu het ver haal niet te lang en te ingewikkeld te maken uiteindelijk heeft de provincie zich bereid verklaard niet de gebruikelijke 10% subsi die te verlenen maar (nog eens) 12% en dat komt neer op een bedrag van 2.640.000,- en zulks om de gemeente Heusden tegemoet te komen in de opgelopen ongedekte kosten (niet-subsidiabele rente-kosten van de vóór financiering). De totale subsidiabele restauratiekosten voor Heusden zijn geraamd op 30 mil joen, waarvan, zoals opgemerkt CRM zes miljoen voor zijn rekening neemt. Maar het Rijk heeft meer gedaan. In het kader van de aanvullende werkgelegenheid is ook nog ruim 11 miljoen beschikbaar gesteld. De totale rijksbijdrage in Heusdens' restauratie is daarmee op ca. 57% gekomen. Met de dertien procent van de provincie blijft er dan voor de gemeente de gebruikelijke dertig procent over. Al met al een fiks bedrag, dat wel. Maar het is goed besteed. Het voorlo pige eindresultaat moet in 1978 gereed zijn. Nog meer De hogere bouwkosten in aanmerking ne mende, acht het provinciaal bestuur het re delijk het subsidie voor de andere objecten in Noord-Brabant aan te passen. In 1950 stelde de provincie 50.000 beschikbaar; in 1969 was dit bedrag al opgelopen tot 400.000 en in 1975 was het 1175.000. Voor het afgelopen jaar kwam men uit op drie miljoen en verwacht wordt in de vol gende jaren een evengroot bedrag nodig te hebben. Daarmee worden dan de volgende objecten gesubsidieerd: de restauratie c.q. bouw van een bibliotheek in het Markiezenhofcom plex in Bergen op Zoom (2e fase); in Box meer de restauratie van het monumentale gedeelte van het voormalige klooster „De Weijer"; in Breda de voortzetting van de restauratie van kasteel Bouvigne; in Gemert de verdere restauratie van de R.K. kerk St. Ook dit jaar organiseert de stichting Natio nale Contactcommissie, in samenwerking met de Raad der Europese Gemeenten, sec tie Nederland, een nationale studiedag met als motto „Vernieuwde stad, vernielde ste de?". De studiedag wordt wederom in Utrecht ge- houdenen wél op donderdag 16juni 1977 in het Jaarbeurs-Congresgebouw. Begonnen wordt om tien uur. Het welkomstwoord wordt gesproken door drs. P. A. Wolters, voorzitter van de Commissie Monumenten zorg van de Raad der Europese gemeenten, sectie Nederland. Het congres zal hierna officieel worden geopend door Z.K.H. Prins Claus in zijn hoedanigheid van ere voorzittervan de NCM. Verder zijn sprekers: de staatssecretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, de heer J. L. N. Schaefer; onderwerp: „Stadsvernieuwing in historische Steden"; dr. N. J. M. Nelissen, wetenschappelijk hoofdmedewerker van het Sociologisch In stituut bij de Katholieke Universiteit van Nijmegen; onderwerp: „Gemeentelijk mo numentenbeleid in binnensteden"; J. Jessu- run, hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg; onderwerp: „Monu mentenzorg en Stadsvernieuwing' Gedurende de hierop volgende koffiepauze worden gelijktijdig werkbijeenkomsten ge- Jan's Onthoofding; in 's-Hertogenbosch behalve de restauratie van de toren van de St. Janskerk, de voortzetting van de restau ratie van de Binnendieze (een werk van lange adem), alsmede de voortzetting van de restauratie van de vestingmuren, resp. stadswallen; in Oosterhout de (inmiddels gereed gekomen) restauratie van de R.K. kerk H. Joannes de Doper; in Willemstad (de eveneens al gereed gekomen) restauratie van het Mauritshuis en tenslotte in Woudri- chem de ook klaar zijnde restauratie van Hoogstraat 44 en 46. Bij alle beperkingen die ook een provinciaal bestuur zich op financieel terrein moet op leggen, blijkt uit het voorgaande, dat men in Brabant, bepaald niet stil zit en dat men eigenlijk nog wel meer wil doen. Maar daarvoor ontbreekt vooralsnog het geld. v.d.W. houden over een viertal thema's, t.w.: fi nanciële aspecten, sociale aspecten, organi satorische aspecten en juridische aspecten. Na de lunch wordt een plenaire discussie met forum gehouden onder leiding van de heer H. J. L. Vonhoff. Hierbij komen ook de verslagen van de werkbijeenkomsten aan de orde. De kosten voor deelneming aan deze studiedag bedragen 27,50 per per soon. Voor de deelnemers bestaat de gele genheid aan te zitten aan een gemeenschap pelijke lunch, waarvan de kosten 13,50 per persoon bedragen. Opgave voor deel neming aan de studiedag en aan de lunch kan uitsluitend geschieden door storting van de betreffende bedragen op postrekening 2966786 ten name van de Stichting Natio nale Contactcommissie Monumentenbe scherming p/a Wassenaarseweg 220, Den Haag, onder vermelding van „Nationale Monumentenstudiedag 1977" en het doel van de betaling, alsmede de naam (namen) en adres(sen) voor wie de betaling bestemd is. Dit is van belang voor de toezending van het programma (tevens bewijs van toegang) en eventuele lunchbonnen. De girale storting dient voor 9 mei a.s. plaats te hebben. In verband met het be schikbare aantal plaatsen worden de in schrijvingen in volgorde van binnenkomst behandeld. 55

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 27