Nederland restaureert Noord- Brabant actief Noordbrabant. Deze provincie gaat haar jaarlijks budget voor monumentenzorg ver dubbelen, nl. van 1,5 miljoen tot drie miljoen gld. Een uitermate verheugend be richt, waard om deze rubriek mee te ope nen. Ged. Staten geven als redenen voor deze verhoging o.a. op: stijging van de bouwprijzen; meer restauraties in het kader van de werkverruiming; deelneming van de provincie in de rehabilitatie-regeling van CRM voor beschermde stads- en dorpsge zichten. Subsidies worden in het vooruit zicht gesteld voor Den Bosch, Heusden, Bergen op Zoom, Geertruidenberg, Wil lemstad en Woudrichem. Voor Den Bosch is ca. 100.000 provinciaal subsidie te verwachten ten behoeve van de restauratie van de vestingmuren en de stadswallen. Friesland. Ged. Staten van deze provincie hebben besloten tot vorming van een pro jectgroep, die tot taak krijgt een beleidspro gramma voor de monumentenzorg op te stellen. Met de leiding van de projectgroep is belast gedeputeerde drs. J. Mulder. Oirscbot. Op de hoek van St. Jorisstraat en Gasthuisstraat is een historisch pand geres taureerd en voor bewoning geschikt ge maakt. Architecten waren L. de Kok te Middelbeers en J. Uppelschoten te Oir- schot. Wageningen. Met de uitgestelde restaura tie van de korenmolen ,,De Vlijt" is nu een begin gemaakt. Het werk wordt verricht door W. Coppes, zoon van de bekende - overleden - molenbouwer P. Coppes. Gramsbergen. In deze gemeente, waar men nog al actief bezig is op het gebied van monumentenzorg, wordt nu de restauratie aangekondigd van het in vervallen staat verkerende pand Oudestraat 10, een oud- Saksische woning, vermoedelijk uit het einde van de 18e eeuw. Voorts is de restau ratie begonnen van Kerkstraat IA en 1B, alsmede die van de kasteelpoort. Aalsmeer. Uit dit bloemencentrum een verheugend, maar bovenal opvallend be richt. De gothische kruiskerk, resp. 15e en 16e eeuw, wordt gerestaureerd, waarbij een groep leden van de Ned. herv. gemeente een hand toesteken met puinruimen e.d. werk zaamheden. De kerkvoogdij is daarmee bij zonder ingenomen, want een en ander bete kent een niet onaanzienlijke besparing op de restauratiekosten. Eindhoven. De restauratie van de Cathari- nekerk zal drie tot vier jaar vergen. Het werk heeft gestagneerd door een menings- 54 verschil tussen de architect, ir. L. de Bever en het gemeentebestuur. De kerk is indertijd gebouwd door de beroemde dr. Cuypers. Leiden. De uit 1858 daterende synagoge met bijgebouwen aan het Levendaal wordt gerestaureerd. Aanvankelijk dacht men aan slopen, omdat de kleine Joodse gemeente geen (financiële) mogelijkheden zag om het nogal vervallen gebouw te herstellen, maar daartegen maakte Monumentenzorg - te recht - bezwaar. In overleg met o.a. Stads herstel, heeft men de financiering rondge- kregen. Rijk, provincie en gemeente subsi diëren, terwijl het Ned. Isr. Kerkgenoot schap een lening van tien procent van de totale kosten (een half miljoen) heeft ver strekt. Koog aan de Zaan. Onlangs brandde het pand Lagedijk 52-54 af. Ondanks de grote schade zal de eigenaresse, de ver. Hendrick de Keyzer, het monument laten herstellen. Zutphen. Het huis Gelre - een van de oud ste huizen in deze stad - zal verder worden gerestaureerd. Het mag bogen op een eer biedwaardige ouderdom en geschiedenis. Het dateert uit het prille begin van de 14e eeuw en was toen bekend als „Morrester- re". Later werd het bekend als „Het Huys Gelre", wat niet verwonderlijk is want als hij in Zutphen vertoefde zetelde er de graaf van Gelre. Het oorspronkelijke geheel werd in de 17e eeuw in tweeën gesplitst, later in drieën. De kosten van deze restauratie-fase zullen meer dan 300.000 bedragen. Winterswijk. Het molenaarshuis, beho rende bij de watermolen „Berenschot" in het Woold, is gerestaureerd. Nu is de wa termolen zelf aan de beurt. De molen is vermoedelijk uit de 17e eeuw; bekend is, dat hij in 1749 is herbouwd. De „Beren schot" was tot 1962 in gebruik. Na de res tauratie zal de molen voor bezichtiging worden opengesteld. Twickel. De Noordmolen (watermolen) in de Twickelse bossen wordt nu ook gerestau reerd, maar over de financiering maakt men zich wel bezorgd want het oorspronkelijke subsidie zal wel niet voldoende zijn. De staat waarin de watermolen verkeert is nl. nogal tegengevallen. Zoetermeer. Wie deze plaatsnaam leest of hoort, denkt onmiddellijk aan de stormach tige groei van dit dorp tot satellietstad van Den Haag. Maar omsloten door deels weinig fraaie flatgebouwen herbergt Zoe termeer ook nog wel wat oude historie, zoals de „Hoeve Meerzicht", waarvan het prille begin - het voorhuis - te dateren valt omstreeks 1600. Het restauratieplan is van architect P. van der Sterre te Leidschendam Gorinchem. De in het afgelopen jaar opge richte stichting Stadsherstel Gorinchem heeft van de gemeente het pand Westwa genstraat 77 gekregen. Bovendien verwierf de stichting de eigendom van Westwagen straat 34. Vooral eerstgenoemde pand, met een markante trapgevel, verkeert in slechte staat. Beide panden zullen gerestaureerd moeten worden. Daarbij zal het echter niet kunnen blijven. Er valt in Gorinchem veel meer te behouden. Dokkum. De hier fungerende stichting Stadsherstel heeft plannen tot herstel van de voormalige admiraliteitsscheepswerf. Utrecht. Voor ca. 2'h miljoen gld. zal het oorspronkelijke 17e-eeuwse Breyerscame- ren-hofje aan de Wittevrouwensingel en de Gasthuisstraat worden gerestaureerd. En kele woninkjes worden samengevoegd. Het geheel wordt gemoderniseerd tot 17 wonin gen voor kunstenaars. Een en ander is een gemeentelijke aangelegenheid. In 1963 wilde de gemeente nog tot sloop overgaan. Nederhorst den Berg. Het aan de diakonie van de Ned. Herv. Kerk toebehorende pand aan de Kerkstraat is in restauratie genomen. Vroeger zou het, nu op de monumentenlijst staande, gebouw tot gevangenis hebben ge diend. Haarlem. De gemeenteraad heeft 1,5 miljoen beschikbaar gesteld voor de restau ratie van de toren van de Nieuwe Kerk (17e eeuw). In de rubriek „Nederland restaureert" is melding gemaakt van een aantal subsidies van het provinciaal bestuur van Noord- Brabant. Nu speelde een bevriende relatie ons enige stukken van Ged. Staten van deze provincie toe, waarin voorstellen werden gedaan met betrekking tot subsidiëring van verscheidene objecten. Deze voorstellen zijn inmiddels door Prov. Staten aanvaard. Uitvoeriger dan we in bovengenoemde ru briek konden vermelden, vinden we in de officiële stukken bijzonderheden over de ac-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 26