Heemschut in actie Bescherm Cinétol-gebouw Veevoederfabriek in Opperhui- zen En verder showroom. De gemeenteraad heeft zich in middels toch uitgesproken voor gebruikma king van de art. 19-procedure, die minder inspraakmogelijkheden biedt ten behoeve van handhaving van de bestaande bebou wing. Heemschut heeft zich tot de minister van CRM gericht met het verzoek het Cinétol- gebouw aan de Tolstraat in Amsterdam tot beschermd gebouw te verklaren. Dit ver zoek past in het kader van de belangstelling, die Heemschut de laatste tijd eveneens schenkt aan jongere monumenten. Zo was onze bond in Amsterdam betrokken bij het opstellen van de zgn. „Dooyeslijst", een lijst waarop een aantal gebouwen van goede architectuur in de hoofdstad uit de meer recente periode is bijeengebracht. Cinétol werd in 1927 als tempel van de Theosofi sche Vereniging gebouwd door architect L.C. van der Vlugt, die o.a. ook de Van Nellefabriek in Rotterdam ontwierp; het Ci- nétolgebouw is een typerend voorbeeld van de architectuur uit het begin van de 20ste eeuw. Heemschut schrijft erover in de brief aan de minister: „Hoewel Nederland op interna tionaal niveau vooraan liep op het gebied van de vernieuwing van de architectuur in de eerste tientallen jaren van deze eeuw, zijn er uit de stroming van de „nieuwe zakelijk heid" toch niet veel bouwwerken tot stand gekomen. Die er nog zijn behoren tot de beste voortbrengselen van de bouwkunst uit die periode". Genoemd worden o.a. de Ci neac Reguliersbreestraat, de Apollohal, Metz, Keizersgracht, alle in Amsterdam. Die zijn er dus nog, maar er zijn ook al voorbeelden van de nieuwe zakelijkheid ge sloopt. Het Cinétol-gebouw wordt nu door grootschalige nieuwbouwplannen be dreigd. Beschermen dus, vindt Heemschut. Er is een 46 m. hoge C.A.F.-fabriek (vee- voederjgepland in het Friese dorpje Opper- huizen (gem. Sneek). Heemschut heeft er in een brief aan B. en W. bezwaar tegen ge maakt. „Het betreft hier een uiterst kwets baar gebied, dat uit landschappelijk en re creatief oogpunt van grote waarde genoemd kan worden. Een dergelijk grootschalig bouwwerk zal schade berokkenen aan het karakter van de kleinschalige bebouwing van het dorp, alsmede aan het fraaie gezicht op de stad Sneek vanuit een wijde omge ving". Een alternatieve oplossing (ruimte elders) zoeken B. en W. van Sneek, vraagt Heemschut. Enige jaren geleden pleitte Heemschut voor behoud van de tolbrug te Nieuwerbrug aan de Oude Rijn. We zijn nu twee jaar verder maar nog is niets van het gemeente bestuur vernomen of de tolbrug behouden zal blijven. Vandaar dat de bond nog maar eens aan de bel heeft getrokken. Ofschoon het pand Bonkenburg 2-4 op de kruising van de Meldijk en de Middelweg te Uitgeest zuiver bouwkundig gezien geen belangrijke waarde kan worden toegekend, heeft Heemschut er toch voor gepleit het pand niet te slopen en er een goede bestem ming voor te zoeken. Vorig jaar betuigde Heemschut adhesie aan het bezwaar, dat het wijkcentrum Plan- tagebuurt maakte tegen een parkeervergun- ning voor het voorterrein van het NVV- gebouw aan de Henri Polaklaan 9, in Am sterdam; Berlages gebouw voor de Alg. Ned. Diamantbewerkers Bond. Hoewel de vergunning werd verleend, ver zekerden B. en W. ons, dat zij eraan zouden meewerken dat de woonfunctie van die straat niet verder zou worden aangetast. Na deze geruststelling is Heemschut niet verder in beroep gegaan. Nu blijkt echter dat de gemeenteraad een andere mening heeft dan B. en W., want de gemeenteraad stond on langs een nieuwe parkeervergunning toe voor een ander voorterrein in de Henri Po laklaan. Gelukkig protesteerde het wijkcen trum tijdig tegen deze nieuwe aantasting van de leefbaarheid. Aan de Raad van de Waterstaat heeft Heemschut laten weten de aanleg van Rijksweg 2 tussen 's-Hertogenbosch en Eindhoven volgens het in 1970 vastgestelde tracé als de ombouw tot autosnelweg van de bestaande 264 tussen deze steden, alsmede de diverse alternatieve tracés onaanvaard baar te achten. Gepleit wordt voor handha ving van de bestaande toestand met waar nodig uitbreiding en wijziging van het ge bruik van verkeerstekens. In een brief aan B. en W. van Dordrecht heeft Heemschut geschreven zijn bezwaren tegen de bouwplannen voor de Merwekade onverkort te handhaven. „De bebouwing volgens het thans voorliggende ontwerp zal ernstig afbreuk doen aan het karakter van de omgeving". Met klem wordt verzocht voor de bebouwing uit te gaan van een ander ontwerp. v.d. W. 53

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 25