Heemschut in actie Visie gevraagd Kasteel Nederhoven. Bloemendaal Kerkplein Heemschut heeft zich - men zal het zich herinneren - meermalen met het Geerege- bied in Middelburg bezig gehouden. Zo in 1976 toen de Bond waardering uitsprak voor de stedebouwkundige opzet van het noordelijk gedeelte van het plan, maar Heemschut maakte bezwaar tegen de wijze van parkeren - „het blikveld'- en tegen de in de doorsneden gesuggereerde bebouwing langs de Beenhouwerssingel. Intussen is de Prov. commissie tot de ont dekking gekomen, dat het gemeentebestuur de verdere ontwikkeling van het Geereplan wil laten afhangen van wie zich als gega digden melden en wat dezen aan bedrijfsei- sen stellen. Deze werkwijze impliceert dat een straten plan of wel de stedelijke ruimte tevoren wordt bepaald, en dat de bebouwing zich richt naar het stedebouwkundig gewenste en niet omgekeerd. Een plangroei „op goed geluk af'is een methode waarover de Prov. commissie zich grote zorg maakt. Afgezien van de vreemde optelsom van een in kleine winkels verpakt grootwinkelbedrijf, plus openbare leeszaal en flats, alles verzameld op een parkeerkelder, somt de P.C. een aantal andere, indrukwekkende bezwaren tegen deze methode op. Zo lijkt het onze commissie bijzonder moeilijkom gebouwen van zo heterogene aard architectonisch be vredigend samen te voegen; het aanleggen van een brede rijweg langs de tuin van hotel Le Baron Chassé maakt de winkelbebou wing aan de zuidzijde van de Korte Geere onmogelijk; het aantal van 275-300 auto's vergt onder het beschikbare oppervlak een garagekelder van minstens twee verdiepin gen, wat kostbare bouw eist, mede door grondverzet en stempeling van de bouwput. De P.C. beveelt o.a. aan: de stedebouw kundige ruimte - het stadsinterieur - voor rang te verlenen boven de bebouwing; aan (een) eventueel te vestigen grootwinkelbed- rijf(ven) de eis te stellen dat de schaal van de architectuur in harmonie gebracht wordt met die van de overige bescheiden winkel panden in de buurt; als bouwplaats vooreen openbare bibliotheek het blok aan te wijzen ten noorden van de Korte Geere; het gebied bezuiden de Korte Geere geheel te bestem men voor woningbouw, zo mogelijk op en tegen een garageheuvel. Vooreen dergelijke aanpak is durf nodig, en die is voorhanden, meent de P.C. 52 Een wijziging van het algemeen bestem mingsplan Heel en Panheel (L.) heeft onze bond aanleiding gegeven er de gemeente raad op te wijzen, dat het te betreuren valt dat de na ontgrinding aangevulde en weer opgehoogde gronden niet een agrarische be stemming zullen herkrijgen. Ofschoon be grip wordt opgebracht voor de problematiek m.b.t. de woningbouw, vindt Heemschut dat aan het kasteel Nederhoven als monu ment te weinig waarde lijkt te worden toe gekend, indien op korte afstand nieuwbouw wordt gerealiseerd. Aanbevolen wordt een zodanige afstand tot het kasteel te bewaren, dat aan de belevingswaarde van Nederho ven geen afbreuk wordt gedaan; dus minder woningen. Kasteel Nederhoven „Het is de Bond Heemschut reeds jaren lang opgevallen", schreef deze aan de ge meenteraad van Bloemendaal, „dat de ge meente Bloemendaal vrij positief staat tegenover haar waardevolle en karakteris tieke huizen", maar toch bezorgdheid to nend voorde wijze waarop in dit Kennemer dorp omgesprongen wordt met monumen tenzorg. ,Wij hebben er begrip voor dat bij uitstek Bloemendaal te kampen heeft met vele karakteristieke stijlvolle, grote panden, die, in slechte staat van onderhoud verke rend, bij handhaving problemen oproe pen". Maar. Heemschut acht het „ontoe laatbaar, dat niet alles in het werk zou wor den gesteld om sloop te vermijden en, al of niet gesubsidieerd, dergelijke huizen te ver bouwen om tot meer woningen per pand te geraken. Alleen zó kan de vertrouwde stijl van deze panden in hun omgeving behouden worden, waar flatbouw van appartementen volledig zou detoneren en het aanwezige, omringende natuurschoon zou aantasten". „De schoonheid en het karakter van uw gemeente worden herhaaldelijk bedreigd en aangetast", zegt onze bond, die in zijn brief aan het gemeentebestuur voorbeelden noemt en tenslotte een actief beleid vraagt voor de dorpskern met name voor het Kerk plein. De pandjes 21 en 22, werden van de gemeentelijke monumentenlijst afgevoerd, willensen wetens vogelvrij gelaten, opgeof ferd en vernield, in plaats van deze bijtijds aan te kopen, te restaureren en daarmee de gevelwand zoveel mogelijk intact te laten. Door herziening van het zeer oude, nog vigerende bestemmingsplan zou een voor lopig halt aan de sloopplannen kunnen wor den toegeroepen. ,Het is nog niet te laat om fouten uit het verleden te verbeteren". Ve len, waarbij de onlangs opgerichte Stichting ,Ons Bloemendaal'hebben zich eveneens tot de gemeenteraad gericht om de voorge nomen nieuwe bebouwing op de hoek van het Kerkplein te bestrijden; hier zouden na sloop van de bestaande panden, waaronder 21 en 22, een aantal nieuwe woningen wor den gebouwd, alsmede een garage, annex

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 24