titie (Plein 3), werd in het laatste kwartaal van de 19e eeuw in neo-renaissance-stijl gebouwd naar een ontwerp van C. H. Pe ters, waarvan R. Blijstrain ,,'s-Gravenhage stad om de vijver" o.a. schreef: „Er valt. wat het wat uiterlijk betreft niet veel aan te prijzen". Maar Blijstra had wat het interieur betreft, toch ook wel waardering. Beide ministerie-gebouwen zijn dus nu voorlopig beschermd. Opvallend is de plaatsing op de voorlopige lijst van het In ternationaal Perscentrum Nieuwspoort aan de Hofcingel en van het „House of Lords", beide gelegen aan een van de toegangen'tot het Binnenhof. Het zijn beide inderdaad oude gebouwen, het „House" opvallender dan Nieuwspoort, welk laatste wel een lange bestaansgeschiedenis heeft (het huis wel te verstaan), maar waarvan de gevel niet zó interessant is, terwijl er van het oor spronkelijke interieur niets meer is terug te vinden. Dit laatste is misschien maar goed ook, want de geschiedenis wil, dat het pand in vroeger eeuwen huisvesting verleende aan dames van lichte zeden, zulks ten ple- ziere van hoge autoriteiten. Boerderijen In toenemende mate worden boerderijen op de ontwerplijst van beschermde monumen ten geplaatst. Hier volgt een korte opsom ming van een vrij lange lijst: negen boerde rijen en een landarbeiderswoning aan de Bloentendaalseweg in Gouda; boerderijen in Breda, Bodegraven, Uffelte, Eibergen, Ratum, Nederhorst den Berg, Klooster buren, Steenderen, Oirschot, Borculo, de 14e eeuwse hoeve „Wijngaardshof" in Hoensbroek, Spijkenisse, Driehuizen, Heeten, Nutter, Grollo, Schoonrewoerd, Leerdam, Mijnsheerenland, Dongen, Broek, Schijndel, Honthem, Vught, Den Dungen. De boerderijen-lijst van de laatste tijd is hiermee nog niet uitgeput. We noteerden nog de stolphoeve aan het Zuideinde 26 in Landsmeer, een bouwwerk van belang uit een oogpunt van oudheidkundige en volks kundige waarde; de uit de 17e of 18e eeuw daterende boerderij Hobrederweg 26, gem. Beemster (kenmerkend voorbeeld van de Noordhollandse ontwikkeling in de Friese huisgroep) met stalgedeelte onder hoog, rie ten schilddak. Dan is er de boerderij „Hil- demisse", op het landgoed Mattemburgh (Woensdrecht) gelegen, in oorsprong 17 eeuws, in de huidige vorm daterend uit het midden van de 18e eeuw; een boerderij van het langgeveltype onder pannen zadeldak. Dan hebben we- de als „monumentaal" aangemerkte stolphoeve uit 1857 aan Ko- ningspade 31 in Hoogwoud en de boerderij uit het midden van de vorige eeuw aan Gortmolenweg 19 in Horst. 50 Beemster Hobrederweg 2B Woensdrecht Mattenburgh LemmerStoomgemaal Tacozijlfebr. 1975

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 22