S3BX£sKk WHwKbMSLSs'; .-SLiiilAMr ^JÜSsü Voormalige kapel in Helsdingen 1965De v.m. kapel gerestaureerd 1975 Een eenvoudige(r) verwarming, waardoor in principe de zeer koude wintermaanden worden ingekort, met een eventueel korte sluitingsperiode gedurende extreme koude, zou overwogen kunnen worden. Geen piëteit In het Leeuwardense geval is er trouwens nog iets aan de hand met de christelijke ethiek; piëteit voor de mensen die hier be graven waren, speelde geen rol. Dit aspect dient toch aan de orde te komen in de ge- dachtengang van kerkgenootschappen die zich beschouwen als gemeenschap van do den en levenden. Eerbied voor vroegere mensengeneraties die in die kerkgebouwen de inspiratiebronnen vonden voor hun ge loofsovertuiging en levensbeschouwing, mag bij het zoeken naar ander dan kerkelijk gebruik niet zomaar terzijde worden ge schoven. Het inrichten van een zwembad, voetbalveld of gokhuis in zulke gebouwen lijkt dan ook alleen al vanuit die gedachte onaanvaardbaar. Nieuwe mogelijkheden Bij het inpassen van een nieuwe bestem ming in een kerkruimte dienen, naast de eerdergenoemde aspecten, vragen afgewo gen te worden ten aanzien van de plaats van het gebouw in zijn omgeving (exterieur- waarde) en de ruimtelijke kwaliteit (inte- rieurwaarde) met het zich daarin nog bevin dende meubilair, constructieve mogelijkhe den, e.a. Een kerkruimte lijkt op het eerste gezicht wèl goede mogelijkheden te bieden voor bijv. een markthal. Aan het exterieur zal weinig worden veranderd en de ruimtelijke werking van het interieur blijft eveneens ongeschonden. Voordeel is bovendien dat de bezoekers niet afhankelijk zijn van weers omstandigheden en dat zij in de grote veel omvattende ruimte deelhebben aan een to taalgebeuren". Ook voor een bibliotheek zal een kerkge bouw zich goed lenen. De kapellen kunnen ten dienste worden gesteld aan de typische onderdelen van een bibliotheek (kinderboe ken, romans, kunst, e.d.); centraal (in het schip) de uitleen- en leestafels. Een wat soepeler hanteren van normen en voor schriften zal hiervoor wel vereist zijn. Twij felachtiger wordt het bij een gebruik als parkeergarage. Of als ,,drive-in- kerk" ,?Maareen bioscoop, een concert ruimte, een vergaderruimte, een schouw burg, het kan allemaal overwogen worden. Het aangeven van een grens tussen wat wél en wat niét kan is echter bijna onmogelijk. De belangrijkste uitgangspunten moeten zijn: de kerk als kerkconceptie aanvaarden en respecteren, alsmede ervoor zorgen dat opdrachtgever en ontwerper zich beschei den opstellen. Dat zullen de voornaamste uitgangspunten moeten zijn om het als kerk afgedankte gebouw met zijn uit- en inwen dige waarden te laten voortbestaan. Tot zover architectW. Kramer. Het feit, dat we zijn studie uit Plan overnamen, mag gelden als bewijs voor de grote waardering, die we hiervoor koesteren. Een enkele keer plaatsten we echter een tussenopmerking. We zouden ook met een enkele kantteke ning onzerzijds willen besluiten. Bij zijn opsomming van mogelijke nieuwe bestem mingen, noemt Kramero.m. de bioscoop en de schouwburg. Wij kunnen ons voorstel len, dat de generatie, die in dergelijke ker ken met nieuwe bestemming, eenmaal ter kerke ging, met zo'n bestemming op reli gieuze èn morele gronden, niet zo gelukkig zal zijn. We kennen zo'n voorbeeld, waar een gebouw voor de liturgie opgericht, tot bioscoop werd en waar nu films worden vertoond van twijfelachtige, morele waar de. Maar we zijn het met Kramer eens, waar ligt de grens? Sommige, nu wereldberoem de, eeuwenoude oud-testamentische beeld houwwerken in bijv. Italiaanse kerken - aanvaardbaar voor de toen heersende mo raal - roepen nu, juist nu, afgezien van de geweldige artistieke betekenis, vraagtekens op ofschoon de hedendaagse morele opvat tingen vaak hemelsbreed verschillen van die uit de Middeleeuwen en de eerste eeuwen daarna. Juist vanwege het kerkgebouw als zodanig hebben we met een uiterst moeilijke en vooral tere kwestie van doen wanneer we de mogelijkheden van een nieuwe bestem ming overdenken. Tenslotte lijkt het weinig verantwoord te redeneren: alles is beter dan sloop, ofschoon sloop ook gebrek aan ethiek kan verraden.*) v. d. W. De kapel werd lange tijd als boerderij gebe zigd. Bij een verbouwing in 1974 trachtte men de kapel weer zichtbaar te maken. Een houten gewelf werd gereconstrueerd. De foto dateert uit november 1975. De foto's bij dit arikel zijn van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. 47

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 19