De vestingstad Zierikzee achter de Haven- Alle foto's- met uitzondering van de lucht- poorten foto van het Muider slot - van Ton Koot. Naarden: Restauratie wallen Breda: Spanjaardsgat 44 Dit had niet of vrijwel niet plaats in vesting steden, waar én de schaaf én de rooilijnen, maar ook de bestratingen, de beplanting en de verlichting veelal beter behouden of op nieuw aangebracht werden. De ommuring had in dit opzicht bepaald een zeer nadruk kelijk effect, namelijk dat van maat houden binnen de veste, menselijke maat. De om muring werd meer maatbepalend, zij werd de afbakening van de stadskern, die zo beter haar eigen karakter kon behouden. De wallen worden meer en meer ervaren als groen- en waterscheiding tussen veste en buitenwijken. Daarmee verloren zij haar engere betekenis als strategische construc tie. De begroeiing en de toenemende aan trekkelijkheid voor de vogels geeft een nieuwe dimensie aan de bolwerken, waar mee het planologische begrip van groen- stook de veel ruimere betekenis krijgt van wat wij nu plegen te noemen: het karakter van natuurmonument. Weinig stedelingen hebben dat zó dicht bij huis als in de ves tingsteden. In deze tijd van restaureren, herstellen, re valideren, rehabiliteren, reconstrueren en vele andere benamingen, waaronder men zijn bedoelingen wil verduidelijken of juist vermommen, kan men voor moeilijke be slissingen komen te staan. Herhaaldelijk zal men meer willen dan voor het ogenblik fi nancieel haalbaar wordt geacht. Dat is be treurenswaardig, omdat de arbeidsinten sieve restauratie en de betekenis van de le venssfeer van zó grote betekenis en waarde zijn, dat men zich er juist in déze tijd met volle kracht op zou moeten werpen. Helaas de overheden zien dat niet zo en laten zich de voor het grijpen liggende kansen ontglip pen. Zo is het, dat men in de vestingsteden nu voor de beslissing kan komen te staan om óf de omwalling te herstellen, óf de monumen ten, de woonhuizen vooral, in de veste op grote schaal te restaureren. De ervaring heeft mij geleerd, dat de mo numenten restaureren in dat geval de priori teit verdient. Huizen gaan eerder in onher stelbare vernieling dan wallen. Zelfs wallen in verregaande staat van verwaarlozing zijn, aan de hand van oude tekeningen of opme tingen, in haar historische vormen terug te brengen. Ik denk aan mijn eigen ervaring in Muiden. Ik besef hier vooral te denken aan aarden wallen en niet aan stenen ommuring. Daar zal elk geval zijn eigen problemen hebben en zal goed gebruik gemaakt wor den van aanwezige mogelijkheden met in begrip van de faciliteiten, welke van over heidswege geboden kunnen worden. Naar mijn overtuiging behoren de vestingsteden tot de parelen in het snoer van historische steden in ons gemeentenrijke Nederland. TON KOOT

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 16