Heemschut Bij een afscheid Jaargang 54 No. 3 - maart 1977 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen Vaste medewerker: G. Woudsma Alle correspondentie betreffende de redactie van het bladrichte men tot het secretariaat van de Bond Heem schut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525 - Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende ad vertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nieuwe Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 Uit de inhoud: Bij een afscheid pag. 39 Renovatie Spinozahuis pag. 40 De burger en de vesting stad Land zonder kerken Wat doen we ermee Op de lijst Middeleeuwse architec tuur in Praag Heemschut in actie Nederland restaureert Noord Brabant actief Vernieuwde stad, vernielde stede Boekennieuws Monumenten van bedrijf en techniek Foto omslag, Voormalige kapel in Helsdingen (1965) SISO 700.3 - UDC 351.853 pag. 41 pag. 45 pag. 48 pag. 49 pag. 51 pag. 52/53 pag. 54 pag. 54 pag. 55 pag. 56 pag. 56 Foto: Maarten Brinkgreve Volgens onze encyclopedie is de in ons land voorkomende zwaan een zeer sterke vogel, die zijn nest met kracht verdedigt. Het is natuurlijk volkomen toeval, maar deze kwaliteiten van de vogel zwaan kun nen ook aan onze nu afgetreden gedele geerde J. A. de Zwaan worden toegeschre ven. Wie zijn „loopbaan" in de heem- schutkunde en de monumentenzorg over ziet, weet hoe sterk hij was, hoe onver moeid. En evenzeer weten we met hoeveel kracht hij de doeleinden van onze bond heeft nagestreefd. Uit een zeker hobbyisme heeft De Zwaan zich ontwikkeld tot een deskundige van groot formaat met een bijna onvoorstelbare kennis van ,monumenteel' Nederland. Deze „monumentele" kennis bleef overigens niet tot ons land beperkt. Telkens weer verbaasden we ons over het geen hij óók afweet van monumenten in de rest van Europa. Hij verwierf zich boven dien in de loop van de tijd een grote kennis op het gebied van de wetgeving, voor zover die op enigerlei wijze verband houdt met monumentenzorg, bescherming van de na tuur, van het landschap, kortom van de ge hele wetgeving op het terrein van het mi lieu, zoals al deze zaken tegenwoordig on derdat begrip worden samengevat. En men weet hoe het „milieu" na de tweede werel doorlog in het middelpunt van de belang stelling is komen te staan, niet het minst bij schut, als penningmeester; een functie die, zoals uit de notulen blijkt, verband hield met De Zwaans accountantsachtergrond. Hij had toen al enige bekendheid in Heemschut-kringen. Hij had - uit liefheb berij of louter belangstelling? - de molen ,De Zwaan'onder Ouderkerk laten restau reren. Een stukje particulier initiatief in een tijd, dat de overheid nog maar heel beschei den werkzaam was op het terrein van de monumentenzorg. Er is sindsdien veel ver anderd, mede dank zij De Zwaan. Een sterke De Zwaan, wanneer men overziet hoevele functies hij bekleedde of nog be kleedt. Zijn penningmeesterschap van onze bond verwisselde hij na een aantal jaren voor de functie van algemeen gedelegeerde van het bestuur; een veelomvattende taak. de wetgever, al zijn velen van oordeel, dat er op dit gebied nog veel te weinig gebeurt. Onze gedelegeerde De Zwaan heeft onmis kenbaar getoond een krachtige verdediger voor het behoud van het (historische) mo nument te zijn. In 1963 deed hij zijn intrede in het dagelijks bestuur van de Bond Heem- Te zwaar eigenlijk voor één mens, maar De Zwaan bleek onvermoeid, of moeten we schrijven „scheen onvermoeid"? Het laat ste lijkt juister, want anders had hij zeker niet de wens te kennen gegeven van zijn Heemschut-functie te mogen worden ont slagen. Terwijl hij zelf zo'n onvermoeide 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 11