Kasteel Geldrop Het in 1974 door de gemeente Geldrop ver worven kasteel, dat vermoedelijk uit 1616 dateert, is thans gerestaureerd en voor openbaar gebruik bestemd. Het bijbeho rende park werd al eerder voor het publiek opengesteld. Tot 1462 is het „huys" bewoond geweest door de heren Philips en Rogier van Geldrop (tot 1462). Dan komt het in handen van Philips van Home, heer van Heeze en Leen de, wiens erfgenamen eigenaar bleven tot 1768. Tijdens de tachtigjarige oorlog von den er twee bisschoppen van 's Her togenbosch onderdak. In 1768 kocht Adriaan van Sprangh uit het Leiden het kas teelcomplex. Hij liet zijn familiewapen na in de westelijke gevel van het kasteel. Door erfenissen is het complex eigendom gewor den van de familie Van Tuyll van Seroos- kerken, die het kasteel sinds 1912 perma nent ging bewonen. Zoals gezegd, het middendeel van het kas teel werd in 1616 voltooid; het oostelijk deel ca. 1700 en het westelijk deel in de eerste helft van de vorige eeuw. Na verscheidene restauraties aan toren en huis werd in de eerste helft van de 19e eeuw de oorspronke lijke vierkante toren afgebroken. Volgens een tekening uit het begin van de 19e eeuw stond die toren oostelijk van het kasteel aan de overzijde van de tegenwoordige gracht. In november 1975 besloot de gemeenteraad van Geldrop het kasteel-complex te restau reren en in te richten voor de nieuwe be stemming. Daarvoor werd een krediet van 820.000 beschikbaar gesteld. De verbouwing had tot doel het gebouw geschikt te maken voor het voltrekken van huwelijken, voor het houden van ontvangs ten en voor het onderbrengen van de oud heidkamer. Bij de inrichting is ernaar ge streefd op de benedenverdieping een har monische eenheid tot stand te brengen tus sen de architectonische stijl van de kamers en de meubilering. Deze verdieping is inge richt in Lodewijk XV-stijl, maar de inrich ting is nog niet voltooid. Park Het meest opvallende gedeelte van het kas teelpark, de zgn. Engelse tuin, werd onge veer een eeuw geleden aangelegd. Hoe dat terrein er vóór die tijd heeft uitgezien, is niet bekend. Of er een andere tuin is geweest, of weilanden, of boomgaarden, niemand kan het met zekerheid zeggen. Bepalend voor het kasteelcomplex was en is de ligging aan de Kleine Dommel. Toen de toren werd afgebroken werd het kasteel bewoond door Hubertus Paulus Hoevenaar. Van hem is een wapen te zien in de westelijke gevel. Het was de familie Hoevenaar die omstreeks 1870 de Egelse tuin liet aanleggen; een Engelse landschaps tuin. Enkele typische kenmerken daarvan zijn vandaag nog terug te vinden. Zo staat het huis op een verhoging. Verder zijn rechte paadjes alleen vlak om het huis te vinden. Op grotere afstand is alle rechtlij nigheid vermeden, om het landschappelijk karakter zo goed mogelijk te laten uitko men. Dit landschappelijk karakter wordt het meest geaccentueerd door de opbouw van de tuin uit gazons en weiden, afgewisseld met losse groepen loofbomen. Intussen is er in de loop der jaren nogal wat veranderd aan de tuin. Soms moesten er bomen worden verwijderd wegens ouderdom. Daartegen over staat, dat er ook bomen werden bijge- plant. In de Engelse tuin werden bomen geplant, afkomstig uit alle werelddelen. De 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 17