Heemschut Gered Gered pag. 1 Land zonder kerken? pag. 3 Op zoek naar een bestemming pag- 7 De Sint Jan van Den Bosch: nog jaren werk pag. 8 Jaargang 54 no. 1 januari 1977 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen Vaste medewerker: G. Woudsma Alle correspondentie hcirefjciiilc üc rcthidif vim lid hlail. richte men tot het secretariaat van de Bond Heem schut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525 - Postgiro 124326 Amsterdam I, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende ad vertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Nieuwe Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 Uit de inhoud: Stichting in bezit kasteel Amerongen pag. 11 Wegen en wegen pag. 12 Synagoge Groningen toch behouden pag. 14 Heemschut in actie pag. 24 Foto omslag: Zo zag Anton van den Wijngaarde tussen 1548 en 1558 Den Bosch. SISO 700.3 - UDC 351 .S53 „Zonder regeeringsgezag noch stoffelijke middelen, uitsluitend afhankelijk van den goeden wil van sommigen", zo schreef Vic- tor de Stuers ergens in zijn beroemd gewor den Gidsartikel, waarin hij het gebrek aan beleid ten opzichte van ons cultureel erf goed zo fel aan de kaak stelde. We hebben aan deze woorden in de afgelopen maanden wel eens gedacht, toen het lot van het ka steel Amerongen en vooral de kostbare en kostelijke inboedel, aan een zijden draad hingen. Ware er geen goede wil van sommigen ge weest - we zouden tegenwoordig zeggen: had het particulier initiatief niet weer eens ingegrepen, waar de rijksoverheid faalde, dan zou het kasteel Amerongen met zijn unieke inboedel voor ons land eigenlijk ver loren zijn gegaan. Maar het particulier in itiatief - en we denken dan vooral aan de burgemeester van Amerongen, jhr. mr. O. R. van den Bosch en drs. J. W. Janssen, voorzitter van de Stichting Utrechtse Ka stelen - heeft een goede strijd gestreden, die met een overwinning is geëindigd. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de Bond Heemschut zich hierover bijzonder ver heugt en van deze plaats willen we de initia tiefnemers, die zich in een comité hadden georganiseerd, hartelijk gelukwensen met hun met succes bekroonde onderhandelin gen. We zijn ons ervan bewust, dat die onder handelingen uiteindelijk mede zijn geslaagd door een beslissing van de regering, in het bijzonder van de minister van CRM, mr. van Doom. Hij stelde een bedrag van ca. twee miljoen gld. beschikbaar en met de financiële middelen die van anderen kwam - men leze hierover elders in dit blad - is de koop gesloten kunnen worden. In april van het afgelopen jaar had de regering hetde finitief laten afwetenmaar de burgemees ter van Amerongen en een aantal andere Nederlanders hebben daarmee geen genoe gen genomen. Mede op aandrang van het parlement is de kwestie nog eens in Den Haag bekeken en tenslotte wilde men dan wel „helpen" door twee miljoen beschikbaar te stellen. Dat lijkst een groots gebaar, maar vergis u niet. Minister van Doom heeft dat bedrag echt niet extra van zijn ambtgenoot, prof. Duisenberg weten los te peuteren. De be waker van de Nederlandse schatkist wenste geen cent, laat staan twee miljoen voor het kasteel Amerongen beschikbaar te stellen. Dat had hij in april van het vorige jaar laten weten en van dat standpunt was hij niet af te brengen. Dat was voor CRM en met deze drie letters bedoelen we niet alleen de minis ter, maar ook zijn ambtelijke adviseurs, he lemaal niet prettig, want zjj wilden wel hel pen aan de actie voor het behoud van het kasteel en zijn inboedel. Zijn we wel inge licht, dan heeft men er op het departement tenslotte iets op gevonden. Als de minister van financiën dan niet wilde betalen, dan zou CRM het zelf wel doen. Had CRM dan een potje waaruit die broodnodige twee mil joen konden worden gebeurd? Geen sprake van. CRM kent alleen maar negatieve pot jes, zoals het bekende stuwmeer. Maar toch kwamen die twee miljoen voor de dag. Hoe? Wel, op de begroting staat een bedrag van ruim 84 miljoen bestemd voor restau ratiewerkzaamheden. Van deze post nu heeft men twee miljoen afgenomen - men kan ook zeggen: bestemd - voor de aankoop van het kasteel Amerongen en zijn unieke inboedel. Zo op het oog een pracht van een oplossing; listig bedacht. Maar we moeten wel besef fen, dat het gebaar van CRM betekent, dat er in 1977 twee miljoen minder voor restau raties beschikbaar zal zijn. Daarme krijgt het gebaar van de regering wel een wat merkwaardig karakter. Het is geen extra'tje dat beschikbaar werd gesteld; men heeft het gewoon van een reeds bestaande en door de Tweede Kamer aanvaarde post afgetrok ken. Uit een oogpunt van begrotingstech niek kan men achter een dergehjke hande ling een vraagteken plaatsen. Mag zo iets wel? Zal straks de Algemene Rekenkamer zich met deze „oneigenlijke" bestemming akkoord verklaren? Die vragen zullen mis schien nog wel eens worden gesteld. Maar het bestuur van de Stichting voor het beheer en de exploitatie van het kasteel Amerongen en naaste omgeving, behbeft zich daarvan niets aan te trekken. Eens gegeven, blijft gegeven. En als er op regeringsniveau iets niet helemaal in orde is met die post van twee miljoen, wel dan maken de Heren in Den Haag dat maar onderhng uit. Amerongen is gered en dat is een reden om verheugd over te zijn. Het is een offer waard op het altaar van de restauratiepot. v.d. W. 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 9