Heemschut in actie IS D 3 ~<m Riet in Stolwijk Centrum Spijkenisse Wonen in Friesland School Alkmaar Winkels Mijnsheerenland De gemeente Stolwijk (ZH) heeft zich ge schaard in de rij van gemeenten die een subsidieregeling voor rieten daken hebben ingesteld. Uit een oogpunt van advies heeft Stolwijk Heemschut hierin betrokken. Wil zo'n regeling echt effect hebben, dan is het 't beste - aldus de bond tot B en W - om alle rieten daken in de gemeente te inventarise ren en vervolgens op cultuur-historische gronden te selecteren, zodat er een lijst van subsidiabele rieten daken ontstaat. Normen daarvoor zijn: subsidiabel zijn de rieten da ken op gebouwen die (a) ouder zijn dan vijftig jaar, in oorspronkelijke staat verke ren en waaraan in dak, gevels en hoofdopzet geen wijzigingen zijn aangebracht en (b) gebouwen waarvan de ligging zodanig is dat geen storende nieuwe elementen in de on middellijke nabijheid de authenticiteit on herkenbaar hebben gemaakt. In dit verband komt de boerderij aan de Benedenkerkse- weg 141 voor wat de bedekking betreft voor subsidie in aanmerking. En nu Stolwijk toch op weg is: het is zondermeer een goed initia tief om een gemeentelijke monumentenver- ordening in te stellen. Dat heeft een positief effect, zo heeft de ervaring geleerd. Op een erg prettige manier betrekt Spijke nisse Heemschut in een gedachtenwisseling over de toekomst van het centrum van die plaats, waarbij het in dit stadium in het bij zonder gaat om het Kerkplein, de haven en het Noordeinde. Een door B en W ingesteld Projectteam Centrum houdt zich intensief bezig met de grote vraag wat er moet en kan gebeuren met het centrum. Voor de directe omgeving van de kerk is er al een schets plan, waarin wordt uitgegaan van plein vorming. Heemschut is het daarmee volle dig eens, maar is aan de andere kant ook wel wat teleurgesteld in het plan en vindt dat de strekking daarvan moet zijn: de harmoni sche aansluiting van de nieuwe bebouwing bij de architectuur van de oude kerk en de overige historische bebouwing. Die aanslui ting komt nog niet voldoende uit de verf. Wat de haven betreft: Heemschut blijft er sterk voor dat dit water volledig open blijft. En dan het Noordeinde. Het daar gelegen voormalige gemeentehuis blijft in ieder ge val behouden, zo delen B en W mee. Het pand wordt opgeknapt waarna er een galerie en een reisbureau in komen. Wat de verdere (her)ontwikkeling van het Noordeinde be treft gaan de gedachten sterk uit naar een mogelijk grotere woonfunctie. „Als aan deze in de tijd langzaam voort schrijdende ontwikkeling geen halt wordt toegeroepen, dreigt het gevaar dat langzaam maar zeker het open gebied helemaal dicht slibt dan wel de weidsheid van het open gebied geheel verloren gaat". In deze ter men heeft Heemschut zich gericht tot GS van Friesland, naar aanleiding van de nota Wonen. Die nota heeft öök betrekking op de tweede woning die meestal is te vinden in de afgedankte agrarische bebouwing. En dat niet alleen: er komt vanuit dezelfde behoefte ook verspreide bebouwing bij. Heemschut is daar erg bang voor en uit dit tegenover GS van Friesland „omdat straks niet met ver bijstering en spijt zal worden ervaren dat de landschappelijk open ruimte onherstelbaar is beschadigd". Het gevaar bestaat dat de Kadettenschool in Alkmaar gaat verdwijnen. Alkmaar bereidt voor het gebiedwaar het uit 1893 daterende gebouw staat, een bestemmingsplan voor en in dit plan komt de oude opleidingsschool De Kadettenschool aan de Wilhelminalaan te Alkmaar (nu behorend bij het Centraal Ziekenhuis) niet meer voor. Heemschut heeft B en W van Alkmaar laten weten het daarmee niet eens te zijn. De bond:Gelegen aan de rand van de Alkmaarder Hout bepaalt dit neo- renaissance gebouw al heel lang het aan zicht van het betrokken stadsdeel. Wij zijn dan ook van mening dat het gebouw behou den dient te blijven en geven u dringend in overweging het pand als een van de uit gangspunten voor het bestemmingsplan te nemen". En dat is dan heel wat anders dan het par keerterrein dat Alkmaar zich op de plaats van de school voorstelt. De gemeente Mijnsheerenland wil, met toe passing van het achterdeurtje artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening - in de wandeling WRO - een aantal winkels bou wen achter de hervormde kerk in die plaats. Heemschut heeft daar bezwaar tegen en B en W geschreven: „Het betreft hier, cul tuurhistorisch gezien, een uiterst kwetsbaar gebied dat gedomineerd wordt door een monumentale kerk, en dat derhalve nimmer dient te worden blootgesteld aan modieuze ontwikkelingen". Heemschut vindt dat over de architectonische vormgeving van het winkelcentrum bepaald veel positiefs valt te zeggen, maar onderkent aan de an dere kant ook wel degelijk karakterversto- rende elementen zoals de bouwhoogte, de bouwvolumes aan de achterzijde en de in een stedelijk winkelcentrum thuishorende luifel en de betonnen sierbestrating. 18

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 26