Heemschut in actie Pakhuis Utrecht Huizen te Amsterdam Kerk Bedum Boerderijen Nijmegen Anna ter Muiden De gemeente Utrecht heeft een ontwerp- bestemmingsplan „Kaatstraat en Omge ving" ter visie gelegd, en Heemschut heeft op dit ontwerp ingehaakt met een adres aan de raad. De bond in dit adres: „Het graan- pakhuis Oudenoord 7, dat volgens een in scriptie op een gevelsteen dateert van 1773, komt in het ontwerp-bestemmingsplan niet meer voor. Wij betreuren deze gang van zaken ten zeerste omdat het een pand betreft dat in Utrecht enig is in zijn soort en dat zich bouwkundig in goede staat bevindt". Heemschut heeft zich al tot de Monumen- tenraad gericht om het pakhuis alsnog ,op de lijst" te krijgen. Tot de raad van Utrecht richt de bond zich nog aldus: „Overigens heeft de ervaring ons geleerd dat er in deze tijd zeer veel mogelijk is om een nieuwe bestemming voor zo'n pand te vinden. Te denken valt aan ruimte voor beeldende kun stenaars, werkende jongeren en buurt- en opbouwwerkers". Amsterdam zou plannen hebben om de pan den aan de Hoogte Kadijk 124 tot en met 162 - de zg. Sibbelhuisjes - af te breken ten behoeve van nieuwbouw. ,Dit bericht heeft ons zeer geschokt", zo laat Heemschut de raad van Amsterdam in een brief weten, „omdat dit blok dijkwoningen, samen met het vrijwel identieke blok dat de nummers 84 tot en met 106 omvat, bepalend is voor het karakter van de Hoogte Kadijk". De bond steunt dan ook van harte het adres van ,De Sibbelhuisjes" aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam het buurtcomité Kadijken, waarin gepleit wordt voor behoud van de panden. De be wuste blokken weerspiegelen nog geheel de traditie van het 18e-eeuwse woningtype. Eigenlijk zijn het „vergeten" monumenten die een plaats op de monumentenlijst waard zijn, zo vindt Heemschut. Er is alles voor te zeggen om van het gebied Kadijken- Entrepotdok een beschermd stadsgezicht te maken. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg heeft al laten weten dat in dat geval de veertig Sibbelhuisjes als „beeldbepa lend" moeten worden aangemerkt. Er zijn, aldus Heemschut, echt wel mogelijkheden om de Sibbelhuisjes te behouden als Am sterdam stappen in de richting van een be schermd stadsgezicht zet. Met rehabilitatie van de Sibbelhuisjes zou nu juist een be langrijke herstelbeweging in een verpau perde buurt op gang kunnen worden ge bracht. Heemschut heeft er bij B en W van Bedum voor gepleit een proces tot aanwijzing van de oude dorpskern tot rehabilitatiegebied op gang te brengen. Ondanks bepaalde groot schalige ontwikkelingen, die zich in de on middellijke nabijheid hebben voltrokken, bezit de oude kern nog duidelijk een eigen karakter waar een sterk positieve bele vingswaarde van uitgaat. Belangrijk ele ment in het gebied rondom de middel eeuwse kerk is de Grootestraat met vele karakteristieke panden, het fraaie hotel ,,'t Gemeentehuis'als hoeksteen en een wisse lend uitzicht op de bekende toren welk beeld door de plaatselijke verwijding van de straat nog een extra dimensie krijgt. Enkele op dit punt gelegen pandjes zouden de kans lopen afgebroken te worden, en dat is voor Heem schut dan aanleiding tot een pleidooi voor instandhouding van de karakteristieke dorpskern. In veel steden in Nederland is de stadsboer- derij helemaal verdwenen, maar in Nijme gen staan er nog twee en wel Karregas 3 en Ziekerstraat 116 - zij het dan dat zij niet meer in bedrijf zijn. De boerderij aan het Karregas ligt vlakbij het beschermd stads gezicht, die in de Ziekerstraat staat tussen de winkels. Voor beide panden geldt dat hun vroegere bestemming nog goed her kenbaar is. Over de twee stadsboerderijen heeft Heemschut een brief aan B en W en de raad van Nijmegen geschreven - mede naar aanleiding van het feit dat de eigenaar van de boerderij in de Ziekerstraat plannen zou hebben om het pand te verbouwen. De bond wijst erop dat het belangrijk is dat de boer derijen bewaard blijven in hun oorspronke lijke staat „omdat zij een inzicht geven in het leven en de activiteiten van de stad in vroeger tijden toen de bebouwing ruimer uit elkaar stond en er een veelsoortige bedrij vigheid was." Of anders: „zij weerspiege len de cultuur van een bepaalde bevolkings groep en behoren thuis in de categorie kleine monumenten' waarop we steeds zuiniger moeten zijn omdat zij nog niet al- lerwege de juiste waardering ondervin den" Heemschut pleit ervoor dat Nijmegen met aankoop en restauratie de boerderij Kar regas 3 veilig stelt en wat de andere boer derij betreft in overleg treedt met de eige naar om ook de historische waarde van dit pand te behouden. De gemeente Sluis heeft in Sint Anna ter Muiden ter bescherming van de gazons op de Markt op korte afstand van elkaar stenen zuiltjes geplaatst. Op zichzelf is die maatre gel goed bedoeld, maar zij heeft tegelijk een negatieve uitwerking had op zowel de omwonenden in Sint Anna ter Muiden als de bewoners van Sluis die vaak in het dorp komen: een van de meest markante en sfeervolle pleinen van ons land is met de zuiltjes dermate ontsierd dat het op een kerkhof is gaan lijken. Heemschut tot B en W van Sluis: Waarom niet de oorspronke lijke houten paaltjes? Of: Ga eens kijken in gemeenten die ook met dit probleem zaten en hoe die er esthetisch zijn uitgekomen? 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 25