Heemschut in actie (im Dijkhuis Amsterdam V lil li Paden Kerk Hekendorp Gemeentehuis Middelbeers Nog niet zolang geleden heeft Heemschut het pleidooi van CRM ondersteund om het dijkhuis Zeeburgerdijk 321 te Amsterdam als beschermd monument op te nemen. In de visie van B en W van Amsterdam moet het pand het veld ruimen om de bouw van een sporthal mogelijk te maken. Heemschut vindt dat die sporthal er toch wel kan komen zonder dat het dijkhuis wordt afgebroken (het omliggende terrein is groot genoeg). In die publicatie is toen echter een fout geslo pen: de erbij geplaatste foto betrof namelijk een ander pand dan het bewuste 321In de gegeven situatie overigens een gemakkelijk te maken vergissing. De redacteur van deze rubriek werd echter snel op de vingers ge tikt, en plaatst bij deze het huis waat het om gaat. Wat overigens niet wegneemt dat het eerst-afgebeelde dijkhuis ook niet zou mo gen verdwijnen rT" Heemschut heeft zich in een brief tot GS van Friesland gericht (en daarmee tot andere colleges van GS) over het belang van voet paden. De bond vraagt GS van Friesland de nog aanwezige paden te inventariseren en ze niet, bij de voorbereiding van ruilverkave lingen, zondermeer te laten sneuvelen. Het is trouwens heel goed mogelijk om bij een moderne inrichting van het buitengebied die oude paden zoveel mogelijk intact te laten. Heemschut in z'n pleidooi tot Friesland (en we laten hier het adres volgen): ,,In uw provincie bestaan nog vele voet-, trek- en kerkepaden, welke door gebrek aan onderhoud zowel als aandacht voor het be houd, langzaamaan verdwijnen en uiteinde lijk alleen in theorie nog aanwezig zijn. Deze paden zijn van landschappelijke en cultuurhistorische waarde en vervullen te vens een belangrijke sociale en recreatieve functie. Sociaal gezien omdat ze de directe rustige verbinding vormen - buiten het ge motoriseerd verkeer - tussen de kleine woonkernen, het woon-werk verkeer en als schoolpad enz. Van recreatief belang omdat ze de moge lijkheid bieden tot de natuurbeleving binnen direct bereik van de woonomgeving. Het langzaamaan verdwijnen van deze pa den heeft ons doen besluiten een beroep op u te doen en om de noodzaak tot behoud van het thans nog aanwezige onder uw aandacht te brengen. Het is namelijk voorgekomen en het gevaar is altijd aanwezig dat het weer kan gebeurendat deze paden van de legger worden afgevoerd. Ook bij de herinrichting van het landelijk gebied via het instrument van de ruilverka veling zijn deze plannen vaak gedoemd te verdwijnen, o.a. doordat de details van deze plannen te vaak ontsnappen aan juist diege nen die een direct belang hierbij hebben, namelijk de bewoners van de dorpen. Het is ons bekend dat de moderne land- bouwinstanties van oordeel zijn dat een goede inrichting van het agrarisch gebied belemmerd wordt door deze paden. Toch zal juist tegenover de toenemende belang stelling bij het publiek voor de eigen woon omgeving en de mogelijkheid deze ook wandelend en fietsend te beleven, een wer kelijke belangenafweging moeten plaats vinden. Steeds vaker laat men de auto in het week end ongebruikt en gaat men per fiets of te voet er op uit om contact te zoeken met de natuur en het landschap in de eigen omge ving", aldus het adres. ,,Een positieve ontwikkeling van de laatste tijd is dat de betrokkenheid van burgers bij de oude bebouwing in hun buurt - bij ,hun' monumenten. En het is hierom dat wij steun geven aan het streven van de Commissie ter behartiging van de godsdienstige belangen van de hervormden van Hekendorp' om te komen tot plaatsing van hun hervormde kerk op de lijst van beschermde monumen ten" -aldus Heemschut in een adres aan de Monumentenraad. De kerk, waar het hier om gaat, is een van die eenvoudige 19e eeuwse gebouwen, volgens de toen be staande bouwkundige traditie ontworpen en gebouwd door de dorpstimmerman en met selaar (in 1845). Het gebouw ziet er redelijk uit, zij het dan dat op den duur wel iets aan vensters, goten en wanden gedaan zal moe ten worden. Het interieur, dat wordt ge kenmerkt door wit bepleisterde murenbak stenen vloeren een houten tongewelf, is met de bijbehorende inrichting nog geheel intact en origineel. Kortom, Heemschut vindt dat er alles voor is te zeggen om de hervormde kerk van Hekendorp een wettelijke bescherming te geven. In Middelbeers, waar al eerder de kwestie van de uitbreiding van de CAV speelde, loopt nog een kwestie die Heemschut zich heeft aangetrokken: het plan van de ge meente om het bestaande raadhuis te slopen en er een volledig nieuw gebouw voor in de plaats te zettenBij B en W heeft Heemschut daartegen bezwaar gemaakt „omdat het huidige gemeentehuis in hoge mate bepa lend is voor het karakter van de dorpskern, hetgeen in het kader van het algemeen er kende belang van behoud van historische bebouwing een belangrijk element is". Met het oog hierop vraagt Heemschut B en W om alles in het werk te stellen het markante oude raadhuis te behouden. 16

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 24