Hendrick de Keyser Mededeling van de pen ningmeester Restauratie Het Loo inneemt van het altaar der Byzantijnen. De lezer weet dat de Turken Constanti- nopel op de Byzantijnen hebben veroverd en de grote Aya Sophia hebben geannexeerd tot hun centrale moskee. En dat dientenge volge Turkse attributen als losse versiering in de Aya Sophia zijn aangebracht. En zo consequent zijn de architecten der synagoge in Groningen geweest dat zij in hun Byzan tijnse gebouw een sterk doorgevoerd Turks Oroun hakoudesj hebben geplaatst. Ja! zelfs met de attributen van de Turkse godsdienst: de halve maan als bekroning!" Tot zover een merkwaardige architectuur-kritiek, ge baseerd op godsdienstige overtuiging, een aspect dat in het beschermingsbeleid ten aanzien van monumenten nu niet zo heel vaak een rol speelt. Vandaar dan ook, dat we menen er onze lezers een genoegen mee te doen er de aandacht op te vestigen. De aangehaalde kritiek is daarom ook zo inte ressant, omdat soortgelijke kritiek vooral na de Tweede Wereldoorlog werd (en wordt) vernomen ten aanzien van de architectuur van nieuwe protestantse en katholieke ker ken. Alsof architectuur niet voortdurend onderhevig is aan stijlveranderingen, zoals gevolg waarvan de bouwkunst juist zo boeiend is. Overigens Ed Taverne schreef naar aanlei ding van de kritiek van Pinkhof, die hij ten dele onjuist noemde, dat „het veelvuldig gebruik van de hoefijzerboog alsmede de versieringen op de kapitelen aanleiding ge ven tot de veronderstelling, dat Kuipers be wust associaties heeft willen oproepen met één van de beroemdste synagoges uit de middeleeuwen, nl. die van Toledo. Als deze stelling waar is dan geeft zij aan het beeldka rakter van de Groningse sjoel een extra di mensie: het is dan niet zomaar een vreemd, oosters aandoend gebouw, maar het is een typisch joods bouwwerk, een sjoel waarvan de vormgeving wortelt in een joodse tradi tie". Tot zover dus beslist niet louter senti mentsoverwegingen of historisch besef, die velen hebben bewogen zich in te zetten voor behoud van de synagoge in Groningen, die tijdens de bezetting door de Duitsers tot een lege huls was geworden en die na de bevrij ding kerk werd van de apostolische gemeen te, om tenslotte gebruikt te worden als wasserij. Het gebouw krijgt nu gelukkig.een cultuur-historische bestemming. v.d.W. Dit jaar wordt t.b.v. de contributiebe taling voor het eerste gebruik ge maakt van een computer bij de ver werking van de stortings-accept-giro- kaarten. Een andere wijze van beta ling dan met de u toegezonden ac cept-girokaart kan daardoor moei lijkheden en vertraging veroorzaken. Dringend zouden wjj u derhalve wil- In haar jaarverslag over 1975 spreekt de vereniging Hendrick de Keyser haar be zorgdheid uit over het gebrek aan geld voor restauraties van monumenten, voor de le zers van Heemschut een niet onbekende klacht. De verhogingen van de posten op de rijks- en provinciale begrotingen zijn van dien aard dat daarmee de bestaande achterstand in de financiële begeleiding van de restaura ties niet weggewerkt kan worden, zo wordt aan de eerste opmerking toegevoegd. On danks deze situatie heeft Hendrick de Key ser gemeend toch haar eigen restauratie activiteiten te'moeten opvoeren en het hui- zenbezit te moeten uitbreiden. Wat dit laat ste betreft, de vereniging bezit thans ruim 200 panden. Als nieuwe aanwinsten in 1975 worden vermeld: Amsterdam, Frederiksplein 10; Dordrecht, Engelenburgbrug 1; Kampen, Buiten Nieuwstraat 62; Voorschoten, Woelwijklaan 11. Er kwamen vier restauraties gereed, t.w. Amsterdam, Kerkstraat 19 en Lange Leid- sedwarsstraat 148; Balk, Raadhuisstraat 11 en Woudrichem, Hoogstraat 5 en 9. Bij de verschijning van het jaarverslag was een vrij groot aantal panden in restauratie, t.w. Amsterdam, Herengracht 284; Balk, van Swinderenstraat 7 (zie nr. 9, jrg. 1976 Heemschut); Enkhuizen, Zuiderspui 3; Haarlem, Korte Spaame 23 en 25; Kampen, Burgwalstraat 6 en 8; Middelburg, Wage- naarstraat 1; Noordwijk, Voorstraat 19-21 en Oudewater, Kapellestraat 5. Het jaarverslag geeft verder een opsomming van restauraties waarvan de uitvoering bin- len verzoeken om, voor zover dit u mogelijk is, gebruik te maken van de u toegezonden kaart. Om dezelfde reden vragen wjj dege nen die een machtiging tot periodieke overschrijving - automatische beta ling - hebben verstrekt, deze te doen intrekken. nenkort ter hand zal worden genomen, van restauraties waarvan de opdracht tot uit voering is aangehouden en van restauraties, waarvoor de plannen ter goedkeuring aan de overheid zijn aangeboden. Tenslotte ver meldt het verslag nog een lijst van restaura ties waarvan de plannen in voorbereiding zijn. Wat intussen dit jaarverslag van speciale waarde doet zijn is het hoofdstuk onder de titel: Wandeling door Nederland langs hui zen van Hendrick de Keyser. Hét is een foto-reportage met korte, maar belangrijke bijschriften van ing. W. Raue, de directeur van Hendrick de Keyser. Deze merendeels uitstekende foto's zijn van de Rijksdienst, het Kunsthistorisch Instituut te Utrecht, de afd. bouwkunde vandeT.H. Delft en uithet archief van Hendrick de Keyser. Tot onze spijt is de bespreking van dit jaar verslag geruime tijd vertraagd. Red. H. De uitvoering van de werkzaamheden van de eerste fase van de restauratie van het paleis-museum Het Loo is gegund aan de laagste inschrijvingscombinatie Boele van Eesteren/Woudenberg, resp. Den Haag en Rhenen, voor een bedrag van 12.783.000,-. 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 23