Synagoge Groningen toch behouden Na schier eindeloos geharrewar is de syna goge aan de Folkingestraat in Groningen toch gered. Daarvoor valt in de eerste plaats de speciaal voor het behoud van de syna goge opgerichte stichting te loven, die enorm veel werk heeft verzet, werk, dat de Bond Heemschut gaarne en met overtuiging heeft willen steunen. Ook de Groningse burgerij mag een woord van lof niet worden onthouden, want mede dank zij haar morele 14 en financiële steun kon de goede strijd wor den gestreden. Tenslotte heeft de Groningse gemeenteraad na aanvankelijke bezwaren, besloten de sy nagoge te kopen voor een bedrag van 160.000,-, waarvan 80% voor rekening komt van het Rijk - in het kader van stads herstel - terwijl de provincie en de gemeente elk 10% voor hun rekening hebben geno men. De oude synagoge zal op grond van het raadsbesluit worden overgedragen aan de boven genoemde stichting, die voor het be- heerén de restauratie zal zorgdragen. Na het herstel zullen twee permanente tentoonstel lingen in het gebouw worden gehouden: de in 1971 gehouden tentoonstelling Joden in Groningen alsmede resultaten van het on derzoek naar de joodse graven in de provin cie Groningen, welk onderzoek thans wordt ingesteld o.a. door het Rijksarchief te Gro ningen. Het is voorts de bedoeling de Joodse Ge meente in Groningen de gelegenheid te bie den er weer haar ere-diensten te houdenDit was nl. een voorwaarde van het provinciaal bestuur om mede te werken aan de aankoop Deze voorwaarde levert voor het kerkbe stuur wel enige moeilijkheden op, want vol gens de voorzitter, de heer Ph. Wallage, is het tegenwoordig al moeilijk een in de veer tien dagen de vereiste tien meerderjarige mannen bijeen te krijgen voor het houden van een dienst. Oosterse stijl In het Memorboek van de tegenwoordige hoogleraar M. H. Gans wordt vrij uitvoerig aandacht besteed aan de Groningse syna goge met zijn oosters aandoende stijl. De synagoge werd in het begin van de 20e eeuw gebouwd en in 1906 ingewijd. Architect was Tjeeid Kuipers, die samenwerkte met de Groningse architect I. van de Veen. De joden in Groningen waren trots op hun nieuwe sjoel en in het gehele land sprak men met bewondering over de grootste sjoel, die men daar in het hoge noorden had gebouwd Maar er was ook felle kritiek, nog in 1932 scherp onder woorden gebracht door L. Pinkhof, aldus Gans, die eerstgenoemde als volgt aanhaalt: ,,In de twintigste eeuw bouwt men in Groningen, ook dooreen niet- joodse bouwmeester, een gebouw, dat vooral niet op een hedendaagse christelijke of katholieke kerk mocht lijken. En ziet wat er uit de heksenketel van eerlijk gemeende, maar onbegrepen toewijding en wanbegrip tevoorschijn kwam. De gedachtengang was: joods en joods is oosters. Byzantijns is ook oosters. Maar dan ook geheel: centraal bouw op kruisvormig grondplan. Nog ster ker: een cripte onder de afgeronde korte arm van het kruis. En instede van een graf van een of andere heilige, een centrale verwar ming in die cripte, onder het Oroun hakoudesj (de Heilige Arke) dat nu de plaats

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 22