Stichting in bezit Kasteel Amerongen >- V '*wjiaPT Met ingang van dit nieuwe jaar is de Utrechtse Kastelenstichting voor een be drag van 4,2 miljoen gulden eigenaresse geworden van het Kasteel Amerongen. Jarenlang hebben de erven Bentinck met het rijk onderhandeld over verkoop van het belangrijke cultuurgoed dat Huize Amerongen is. In april van het vorig jaar echter braken de onderhandelingen defi nitief af, en zag het er naar uit dat het bezit uit elkaar zou vallen. Die dreiging is weggenomen, nu de Utrechtse Kastelen stichting met succes een transactie met de erfgenamen heeft kunnen regelen. De transactie houdt in dat het kasteel met het grootste deel van de inboedel, waaronder het uitgebreide familie-archief, meubi lair, bibliotheek, schilderden en andere kostbare stukken, in handen van de Ka stelenstichting is overgegaan. Met de aankoop is ook de eenheid van het kasteel met zqn omgeving veiliggesteld. Toen de onderhandelingen tussen erven en het rijk volledig vastliepen, was het jhr. mr. O. R. van de Bosch, burgemeester van Amerongen, die het initiatief nam tot een uiterste poging om het landgoed als totaliteit te behouden. Hij vormde een comité dat de onderhandelingen met de familie voortzet te: Met de hulp van een aantal fondsen en stichtingen met een cultureel doel, de steun van het rijk en de inzet van de Commissaris der Koningin in Utrecht en de burgemees ters van Utrecht en Leersum lukte het tot overeenstemming te komen. Dat is zeker mede te danken aan de familie, die het bij zonder op prijs stelt dat hét kostbare erfgoed als geheel bewaard blijft en alle medewer king heeft gegeven om het zover te krijgen. Daarnaast is het yooral ook drs. J. W. Jans sen geweest die veel werk heeft verzet. Hij is voorzitter van de Utrechtse Kastelenstich ting en is er direct ingesprongen toen het comité van burgemeester Van den Bosct bij de stichting aanklopte om het kasteel over te nemen en de transactie met de familie af te sluiten. Daarbij beschikte de stichting over een bijdrage van twee miljoen van CRM, een schenking van vier en een halve ton van de Vereniging Rembrandt en over bijna twee miljoen aan renteloze leningen van diverse fondsen en organisaties die vooreen periode van vijf jaar trouwens ook delen in de'exploitatie. Het is de bedoeling dat een aparte Stichting Beheer Kasteel Amerongen beheer en exploitatie van landhuis en omge ving gaat voeren. De familie, die een ge deelte van het kasteel blijft bewonen, krijgt een stem in het beheer. Voor in ieder geval vijfjaar is Kasteel Ame rongen als eenheid gered, maar dat neemt niet weg dat er in die tijd veel zal moeten gebeuren om het bezit ook voor de verdere toekomst veilig te stellenMet allerlei acties hoopt de Kastelenstichting zoveel geld bij elkaar te kunnen brengen, dat over vijf jaar de leningen zijn afgelost en de exploitatie kan worden gedragen. Wat die exploitatie - en daarmee de func tionering van het goed - betreft, zal worden getracht om in samenwerking met rijk, pro vincie, omliggende gemeenten, de stad Utrecht en landschapsverenigingen het ka steel in te schakelen in de reeks bezoekers centra die Nederland rijk is. Dit, wellicht in relatie tot het eventueel in te richten land schapspark „De Langbroekerwetering" en het belangwekkende gebied van de Ame- rongse Berg en het Amerongse Bos. Kasteel en omgeving zullen op ruimere schaal voor bezoekers worden opengesteld. Gezien de ervaringen met het Paleis Het Loo is de Kastelenstichting op dit punt op timistisch. Wat die bezoekers dan te zien krijgen is een kostbaar cultuurbezit. Ergo: er zijn in ons land vrijwel geen authentieke, historische gebouwen en goederen meer bewaard gebleven die een zo gaaf beeld geven van de wooncultuur in de laat-17e en 18e eeuw als Kasteel Amerongen. Door de tijden heen hebben de bewoners zelf sterk bijgedragen tot het in stand hou den van dit uniéke geheel, dat zondermeer een nationaal belang vertegenwoordigt. Tot ondersteuning van dit belang kunnen hij- dragen worden gestort bij de Utrechtse Ka stelenstichting, postrekening 2032139 of rekening 69.97.60.690 bij Crediet- en Effectenbank Utrecht. GW 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 19