5 Aan de noordzijde van de kerk is toen eerst nog een basaltlava verwerkt, maar daarvan is de kleur nogal somber uitgevallen. Bij het vervolg van de restauratie zijn en worden daarom twee andere soorten gebruikt zoals aan de zuidzijde die nu volop onder handen is. De architect:,In de eerste plaats gaat het om de Peperino-Duro. Dat is een eruptief gesteente uit Italië. De Etrusken gebruikten het ook, en het zit er vandaag de dag nog. Daarnaast verwerken.we toch weer Bent- heimer zandsteen. Zandsteen mag in ons land niet meer gehakt worden, maar wij hebben ontheffing - voor een beperkte hoe veelheid per jaar. Overigens wordt hier niet veel gehakt: voor tachtig procent komen de stukken compleet uit Duitsland' De toren De toren van de Sint Jan (eigendom van de gemeente Den Bosch) heeft in de loop der eeuwen ook al heel wat meegemaakt. Ergo: 10 er is met de toren ook wel het een en ander fout gegaan. Hij bestaat uit drie schillen. De oudste is die van het Romaanse torentje van omstreeks 1240. In de vijftiende eeuw is daar een Gotische toren omheen gebouwIn de jaren 1870-1874 werd deze toren ook weer omkleed, en wel met een schil van harde baksteen. Architect Teering:- „Deze laatste schil is een groot probleem. Zij laat veel teveel water door". Dat water tast de buitenste mantel zelf aan, maar ook de zware ijzeren ankers en riem- banden waarmee zij met de Gotische kern is verbonden. Door de roestvorming wordt het metselwerk uit elkaar gepersthet laat los en scheurt. Eén blik op de Sint Janstoren, en het is duidelijk dat er snel wat moet gaan gebeu ren. Architect Teering: „Voor deze operatie hebben wij vijf miljoen begroot, maar het gaat dan ook om een ingrijpend werk. Het plan is dat we de buitenmantel helemaal weghalen en vervolgens de toren weer be kleden met een namaak Gotische steen. Te gelijk wordt dan weer een interessant stuk van de bouwgeschiedenis zichtbaar". De verwachting is dat het herstel van de toren vier jaar in beslag zal nemen. GW 6) Aan dit beeldhouwwerk is (in het mid den) duidelijk te zien wat de gevolgen zijn van het verroesten van de verankering. 7) De gevolgen van de aanslag door kool- monoxyde: er ontstaat een dikke korst die, als hij loslaat, een laagje steen meeneemt. 8) Deel van een balustrade van de Sintjan, tot en met aangevreten en rijp voor vervan ging

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 18