De Sint Jan van Den Bosch Nog jaren werk „Er is goede hoop dat dit jaar het geld loskomt om de toren verder te restaure ren. Nog in het oude jaar is de spits ver nieuwd en in z'n oorspronkelijke vorm teruggebracht, nu is het metselwerk aan de beurt. En die beurt is erg hard nodig. Je hoeft er geen deskundige voor te zijn om te zien hoe erbarmelijk het er met de toren voorstaat". Aldus architect H. E. Teering die al sinds 1950 bij de restaura tie van de kathedrale basiliek van Sint Jan in Den Bosch is betrokken. „Zeg maar gerust dat het mjjn levens werk is", zegt hjj, als de leider van wat wel eens de grootste hersteloperatie van de laatste honderd jaar zou kunnen zijn. Het was in 1850 toen men begon aan een grote restauratie van de Sint Jan. Honderd jaar later was men er klaar mee. Maar wat heet in dit geval klaar. In 1950 was het verval alweer zo groot, dat men haastig aan een nieuwe, grote restauratie kon gaan be ginnen. Architect Teering: „Wat de kerk betreft werken we op dit moment aan een tienjarenplan. Voor dit jaar krijgen wedaar- voor een subsidie van bijna twee miljoen van het rijk* Elk jaar komt er drie ton boven op. Blijft het geld in die mate toestromen, dan kunnen we over zeven jaar met de kerk klaar zijn". Maar opnieuw: wat heet klaar als het om de Sint Jan gaat? De architect: ,De Sint Jan is een rijk bouwwerk. Kijk alleen maar naar de zeergrote variatie aan ornamenten. Door dit alles is de Sintjan tegelijk erg kwetsbaar, en daarom zal een gebouw als dit je blijven binden aan een groot stuk onderhoud. Als je dat niet bijhoudt, gaat de kerk weer snel achteruit'Met andere woorden: er zal al tijd wel hier of daar een steiger tegen de Sint Jan staan. Anders is het effect van de grote en kostbare operatie, die nu al meer dan vijf en twintig jaar aan de gang is, gauw geslon ken. De steen Architect Teering: ,Bij de vorige grote res tauratie, die net klaar was toen ik als mede werker van architect P. H. van Kessel in dit werk werd betrokken, had men zich „be perkt" tot het herstel van de natuursteen. Onze zorg ging in de eerste plaats uit naar de daken en goten van de kerk die aan alle kanten vreselijk lekten. Het opknappen hiervan heeft tien jaar gekost. Maar ik moet er dan wel bij zeggen dat we maar een be perkt budget hadden en natuurlijk alleen in de zomer konden werken. In die tien jaar zijn 700.000 leien gelegd en alle goten ver nieuwd". 1De Sint Jan van Den Bosch, in het ver trouwde gezelschap van restauratiestei gers. 2 Inmiddels was er met de Sint Jan nog wat anders aan de hand, en dat trad steeds scher per en verontrustender naar voren: het ver val van de natuursteen. De architect hier over: „Het natuursteenwerk aan de kerk bestaat oospronkelijk uit Bentheimer zand steen, maar bij de vorige restauratie ge bruikte men in plaats daarvan Udelfanger. Nu is er wel degelijk goede Udelfanger, maar in het geval van de Sint Jan heeft men dat niet getroffen. Al in 1910 kwam aan het licht dat de gebruikte Udelfanger niet erg weerbestendig was, en de restauratie is toen afgemaakt met Franse kalksteen". De Udelfanger zandsteen bevat veel leem. Teveel, zoals de Bossche basiliek laat zien. Water dringt er gemakkelijk in door, de leem zet uiten de steen verpulvert. De inwa tering tast bovendien de verankering aan, het ijzer roest, zet uit en de brokken steen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 16