a >a «§g ■wfrrfe l iMfer stek van een dorp of stadsdeel, de herinne ringen aan grote momenten in hun familie leven, de doop- en huwelijksplechtigheden, of aan overledenen, begraven in of rond de kerk, kunne.n dan een mogelijke belangrijke beweegreden zijn. Dat het kerkbezoek terugloopt met de veelal daaruit voortvloeiende problemen, is niet alleen een kwastie van onkerkelijkheid, van een kleiner wordend aantal gelovigen, do minees en priesters. Een van de voornaam ste redenen, en dit geldt dan vooral onze binnensteden, is het stedebouwkundig en volkshuisvestingsbeleid van de afgelopen jaren waardoor vaak een ongeveer gelijk blijvende bevolking over een steeds groter stedelijk gebied is gespreid of in aantal af neemt door vertrek naar andere gemeenten. Wat doen we nu met die groep kerken, die in een groot aantal binnensteden staan te staan, of de vele lege kerkgebouwtjes bij voor beeld in het noorden des lands? De gemak kelijkste oplossing is die kerken dan maar af te breken, of tot ruïne te laten vervallen. Maar wat is een vlak land als Groningen en Friesland met zijn terpen zonder torens en kerken? Naast de mogelijkheid om die niet-kerkelijk functionerende gebouwen dan maar af te breken is het andere uiterste ze te fixeren; zet maar in de plastic, inpak ken als een soort mottebalvloot? Financieel-technisch is van deze twee uiter sten het eerste het goedkoopste, want wie betaalt en zorgt voor onderhoud, klein her stel, restauratie? Tussen de uitersten ligt echter een groot scala van andere benade ringen, en daaruit voortvloeiende andere 6 R.K. O.L. Vrouwe altijd durende bijstand te Eindhoven Hervormde Kerk te Britswerd eigendom van de stichting ,,Oude Friese Kerken" mogelijkheden. De gelukkigste oplossing is dat de kerk die voor de ene gezindte overbo dig is geworden, overgaat naar een ander kerkgenootschap. De nieuwe kritische situatie heeft menigeen verrast. Het kerkvolk blijkt zich soms met meer liefde en emotie aan het oude gebouw vast te klampen dan de kerkelijke overheid. Die overheid ziet zich gedwongen haar al tijd gebrekkige financiële middelen op de juiste plaatsen en ogenblikken te gebruiken en efficiënt te verdelen. Zij moet daarom steeds sanerend en liquiderend optreden daar waar zij geen toekomst meer ziet. Maar dat liquideren gebeurt lang niet altijd met tact en soms wellicht ook wel wat voorba rig. Het is een uiterst gevoelige en delicate zaak, maar het is nu eenmaal zo, dat de kerken in hun visie op het aardse omhulsel van de eredienst, het kerkgebouw, beurte lings én naar believen de nadruk kunnen leggen op het vergankelijke en tijdelijke, én op de luister en cultuurhistorische eerbied waardigheid. Vandaar dat zij de ene keer een gebouw gemakkelijk prijsgeven, de an dere keer overal steun zoeken voor behoud en herstel. Natuurlijk, de kerken kunnen niet kramp achtig worstelen om het behoud van een uiterlijk schone schijn. Zij proberen niet in oude gedaante te overleven, integendeel; hun vernieuwingsproces en toekomstplan, misschien op veel bescheidener schaal dan eeuwen het geval was, kan niet geremd worden door een ballast aan gebouwen. Maar wij kunnen van de kerken vragen, dat zij zich niet achteloos en onvoorbereid en zonder cultureel verantwoordelijkheidsbe-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 14