m i Landelijk kerkje in Ooy sproken en gezongen woord. Lokale trots en soms té krampachtig vast houden aan bepaalde zgn. kunsthistorische interieur- en exterieurwaarden kunnen ver der gebruik van onze kerken in negatieve zin ontwikkelen. Laten we ons vooral niet vergissen in die lokale trots; mijn ervaring is op dit punt bepaald niet positief. Het me rendeel van de kerkvoogdijen en kerkbestu ren laat zich inderdaad meer leiden door ingenomenheid met het onvolprezen mo nument in de zin van ,kijk eens wat mooi onze kerk is (geworden)" dan dat zij het betrekken in hun belangrijke taak en een optimaal gebruik maken van hun kerk voor de eredienst. De daaruit direct voort vloeiende gebruiksmogelijkheden (catechi saties, zangdiensten, concerten, discussies, samenkomsten, bezinning) worden maar al te vaak niet gezien en benut. Lokale trots Overigens kan lokale trots vanuit een andere hoek ook positief zijn. Het behoud van een kerkgebouw kan ook doorniet-kerkelijk ge bonden mensen bepleit worden; het ver trouwde beeld, het herkenningsteken bij uit- Intentie en lotgevallen Drie kerken, met dezelfde intentie gesticht, maar door hun verschillende lotgevallen nu eigenlijk drie soorten gebouwen vertegen woordigend; het nog als kerk functionerende gebouw het niet meer functionerende gebouw, de kerk als ruïne het van functie veranderde gebouw. En nog is hun bestemming misschien niet definitief, in tegenstelling tot de oude ge bruiksvoorwerpen, die men in de musea kan opbergen. Nederland telt, zowel in de steden als op het platteland, een groot aantal waardevolle kerken. Bekijken we deze gebouwen vanuit een cultuurhistorisch oogpunt, dan is er tegenwoordig nauwelijks nog discussie over het belang van het behoud van deze veelal als monument aangeduide gebouwen. Be zien we ze echter vanuit de hoek van het kerkelijk werk, de kerk met als functie de eredienst, dan blijken deze oude gebouwen in herstel en onderhoud erg kostbaar te zijn. Het zijn echter niet alleen de financiële pro blemen die een rol spelen. Er kan ook sprake zijn van geestelijke moeilijkheden in de zin van een té sterke historische binding. Het vroeggotische kerkje in Sybrandahuis is de neerslag van de tijd waarin het ontstond; het leven van nu is echter wel even anders dan toen het kerkje gebouwd werd. Er kunnen conflicten ontstaan tussen histo rische waarden van een monumentaal inte rieur en de huidige gebruikseisen. Wij wil len goed en comfortabel kunnen zitten in een behaaglijke temperatuur. Sanitair en garderobe dienen daarbij in de buurt te zijn en onze oren, gewend geraakt aan stereo installaties in ons huis, verlangen goede akoestiek en verstaanbaarheid van het ge- Kapel in de Markstraat te Ravenstein 1843). Aanvankelijk voor de sloop bestemd is het, na restauratie, thans bloemenhal. Het ernaast gelegen woonhuis is eveneens gerestaureerd. Het daarnaast liggende pand huisvestte een slagerij; nu een woon huis. 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 13