De 15e-eeuwse toren in Warmond zicht van déze eerbiedwaardige laatgoti sche stadsbasiliek, meesterwerk van drie bouwmeester-geslachten Keldermans, monumentaal middelpunt van de stad. Eén troost is er: de opengevallen plaats kan nu toebedeeld worden aan de par keergarage waarvoor eerst het fraaie huizenblok ten zuiden van de oude kerk zou hebben moeten wijken" 4 Zo opent Kramer, al fantaserend, zijn arti kel om te vervolgen: Hoe weinig denkbeel dig deze toekomstdroom, nachtmerrie ei genlijk is, bewijst wel het geval van de Pie terskerk in Leiden. Zij is door de hervormde gemeente aan haar lot overgelaten en nu door universitaire en meer nog particuliere initiatieven gered. Niet door de Staat. In Ooy, een landelijk dorpje bij Nijme gen, staat een kleine dorpskerk. Zij valt niet op door bouwkundige waarde, maar toch is dit gebouwtje een merkwaardige uitzondering in de reeks dorpskerken, waarvan er ogenschijnlijk nog genoeg zijn. De kerkelijke functie heeft plaats gemaakt voor een woonfunctie. Tot zo'n goeie honderd jaar geleden was dit nog een in gebruik zijnde hervormde kerk. Toen werd het middenschip voor de pre dikant omgebouwd tot woonhuis. De kleine kapel aan de oostzijde is gesloten, maar er bestaan plannen de kapel in de zomer voor vakantiegangers in gebruik te nemen. De kerk is gesplitst in twee woningen. In het rechtergedeelte woont al bijna dertig jaar een echtpaar. In Warmond Zuid-Hollandstaat een I5e-eeuwse toren met een oude paro chiekerk. Van de kerk is slechts een bouwval overgebleven. Sinds 1874. On danks die situatie is de kerk toch nog .zichtbaar"Van een kerkelijke functie is allang geen sprake meer, en er is ook geen andere functie meer aan te geven; men kan het geheel slechts laten voor wat het is. Kunsthistorische waarde? Architectonische waarde? Nee, slechls- en toch belangrijk - een historische belevings- en herinneringswaarde, ver sterkt door de rustige, fraaie, parkach tige omgeving. In Sybrandahuis niet ver van Dokkum, staat een klein merkwaardig vroeg- gotisch kerkje. Het is vrij onbekend, maar zo uniek is zijn detaillering en door de sfeer waarin het staat, dat je maar hoopt dat er nooit iets mee zal gebeuren. Laat het zo maar staan in die stilte, ver scholen achter geboomte; in een omge ving die niet is gestoffeerd met gefor ceerd aangelegde paadjes en aange harkte tuintjes. De kerkelijke functie heeft in al die jaren niets ingeboet en de waarde van de architectuur en de histo rische plaatsgebondenheid zijn zo we zenlijk en zo waarneembaar, dat je er helemaal in gelooft.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 12