Land zonder kerken? WIÊê nïmïm WMM!> twmlm ppp Kerkje in Sybrandahuis In het maandblad Plan nr. 10, oktober 1976, troffen we van de hand van de architect Walter Kramer onder boven staande titel een uitvoerig en zeer gedo cumenteerd artikel aan over de situatie van het kerkenbestand in Nederland. In de veronderstelling, dat de meeste lezers van ons tijdschrift geen kennis hebben genomen van het artikel van de heer Kramer, nemen we het met zijn instem ming enigszins verkort in Heemschut over. Voorde medewerking van de heer Kramer in deze zijn we hem zeer erken telijk. Walter Kramer is architect te Amers foort, is voorzitter van de Monumen- tenwacht Nederland en publiceerde ver scheidene artikelen over restauraties en monumenten. Het is lang niet denkbeeldig, dat wij in 1986 een krantebericht zullen lezen van de volgende strekking: ,,Na een storm achtige en tot diep in de nacht durende vergadering heeft de gemeenteraad van X met krappe meerderheid ingestemd met de afbraak van de voormalige Her vormde of Lieve Vrouwekerk. De Minis ter van Cultuur, aan wie reeds herhaal delijk een sloopvergunning gevraagd was, had deze tenslotte in het vooruit zicht gesteld op voorwaarde, dat nog twaalf maanden gezocht zou worden naar mogelijkheden tot behoud en her stel. Nu deze niet gevonden zijn zal uit voering worden gegeven aan een reeks voorwaardelijke beslissingen, die de con sequenties zijn van de sloop. De be roemde vroegrenaissance koorbanken met hun rijke snijwerk van Jan Aertsz gaan naar het Rijksmuseum in Amster dam, waar zij wegens plaatsgebrek voor lopig opgeslagen zullen worden in een magazijn (de voormalige Westerkerk). Het al even beroemde altaarretabel van Jan van Scorel blijft niet voor ons land behouden; het voorlopige koopcontract met het Metropolitan Museum in New York zal nu in een definitieve koop wor den omgezet. De barokke kansel, die ai enige jaren in het gemeentehuis stond, krijgt nu een gelukkige bestemming in de kerk van Y. De koperen kroonluchters uit de 17e eeuw zullen bij Sotheby geveild worden. Maar het Müller-orgel moet ais reddeloos verloren worden beschouwd sedert de grote vernielingen van het vo rige najaar; nadat de westelijke schiptra veeën ingestort waren konden de lood dieven zich gemakkelijk toegang ver schaffen in de onbewaakte bouwval. Hiermee is dan het tragische einde in 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 11