Aktie-reaktie en contributie De orgelpijp uit Oude kanalen Rijksdienst voor de Monu mentenzorg De ledenvergadering van juni 1975 besloot tot handhaving van de contributie van 30,- in 1976. Op dat moment waren wel enkele nieuwe aktiviteiten ontwikkeld, maar de gevolgen daarvan werden in de begroting van 1976 verwerkt. Deze plannen waren gericht op voortzetting van de groei van Heemschut en vooral op de toename van het aantal leden. Hoewel er serieus en scherp was gerekend, realiseerden wij ons als Dagelijks Bestuur, dat er wel eens tegenvallers zouden kunnen komen, omdat na een zo actief Monumen tenjaar enige terugslag niet uitgesloten moest worden geacht. Daarom schreef ik al in het januari-nummer 1976 van ons blad dat eventueel een beroep op de leden zou worden gedaan voor het verlenen van extra hulp. Hoewel gedurende de eerste zes maanden van het jaar volgens de begroting werd ge werkt, begonnen zich toch problemen af te tekenen, zodat ik mijn waarschuwing zeer uitvoerig in de Algemene Leden Vergader ing herhaalde. Ook tijdens de Heemschutdag deelde ik de 250 bezoekers mede dat men op extra te verlenen hulp moest rekenen. Die bijeen komst wilde spontaan de contributie verho gen, doch dit moest ik afwijzen, omdat vol gens de Statuten alleen een Algemene Le den Vergadering tot contributieverhoging kan besluiten. Bovendien heeft uw Bestuur door het laaghouden van de contributie wil len vermijden dat Heemschut niet bereik baar zou zijn voor alle geledingen van onze bevolking. De bijzondere actie werd ingezet. Persoon lijk is mij een dergelijke actie op basis van vrijwilligheid sympathieker dan een contri butieverhoging, omdat door hetdraagt el kanders lasten", degenen voor wie de con tributie reeds een hoog bedrag is, buiten schot kunnen blijven. Welnu, de respons op de door mij 9870 persoonlijk getekende brieven is geweldig geweest. Meer dan 6000 leden droegen bij en zij brachten samen meer dan 85.000,- bijeen. Een succes in geld van bijna 100%. Heemschut heeft daarmee laten zien dat de bond intrinsiek sterk is en dat het de leden ernst is met de verdediging van de schoon heid van ons land. Dank, allemaal dank! Dit is geweldig! Een dergelijke actie moet natuurlijk een hóge uitzondering blijven. De gang van zaken in 1976 en de jaren 2 daarvoor toonden een voortdurende stijging van de vaste kosten als gevolg van de geld ontwaarding, maar ook als gevolg van onze noodzakelijk grotere activiteiten. Wij zijn daardoor nu tot de conclusie moeten komen dat een verhoging van de contributie niet meer te vermijden is, ondanks drastische bezuinigingen en ook beperking van het aantal nummers in 1977 van ons tijdschrift. Het Algemeen Bestuur van uw Bond heeft dan ook na langdurig beraad moeten beslis sen dat vanaf 1 januari 1977 de contributies omhoog gaan met 10,-. (65+ leden en leden tot 25 jaar ƒ5,-). Hierbij doet zich een moeilijkheid voor. Zoals gezegd beslist alleen de Algemene Leden Vergadering over contributieverho ging. Wij zouden dus in juni moeten vragen aan die vergadering de contributieverho ging achteraf goed te keuren of die verho ging met terugwerkende kracht te doen in gaan. Beide methoden zijn bezwaarlijk. Wij hebben het daarom anders gedaan. U krijgt een acceptgirokaart voor het nieuwe bedrag, maar u treft daarbij een bijsluiter aan waarin het Dagelijks en het Algemeen Bestuur u vriendelijk doch met klem ver zoeken reeds per 1 januari 1977 tot de con tributieverhoging te willen overgaan en niet te wachten tot medio 1977 wanneer de Al gemene Leden Vergadering een naar wij verwachten positieve beslissing zal hebben genomen. Er is dus enige vrijwilligheid ingebouwd. Waarde medeleden, wij hebben gemerkt dat het u emst is met onze Bond; dat heeft onze actie bewezen. Wij hopen dat u begrip heeft voor de situatie en rekenen ook nu weer op uw steun. Dan zal het jaar 1977 financieel beslist geen verdere problemen geven. Sta mèt ons op de bres voor de schoonheid van ons land. Nederland is dat in alle opzichten waard! Een gelukkig nieuwjaar aan allen! Uw voorzitter. In het slot te Zeist wordt tot 27 februari a.s. een tentoonstelling gehouden over het histo rische monumentale orgel, georganiseerd door de Vereniging van orgelbouwers in Nederland en de Zeister Stichting voor kunst en cultuur, met medewerking van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De bezoeker kan er o.m. orgelmakers aan het werk zien. Dagelijks vindt bespeling plaats van de antieke kabinet- en secretai reorgeltjes. Op 25 februari a.s. wordt een conferentie gehouden van architecten, adviseurs en or gelbouwers om zich te beraden over het restaureren van de orgelkas bij een kerkres tauratie. De brochure Oude kanalen, uitgegeven door de ANWB, in samenwerking o.a. met de Bond Heemschut en door ons in het november-nummer van dit tijdschrift be sproken, kost voor onze leden niet 7,50, zoals vermeld, maar 5,-, zijnde 3,50 voor de brochure en 1,50 voor porti. De genen, die inmiddels teveel hebben betaald kunnen aan de afd. Milieu en landschap van de ANWB, Den Haag, vragen het teveel betaalde terug te gireren. In de bespreking van het jaarverslag van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg: Veertigduizend monumenten beschermd (december 1976) wordt als gironummer van de dienst - ter verkrijging van dit jaarverslag 8,-)-vermeld: 42.52.20. Dat moet zijn: 42.51.20.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1977 | | pagina 10