Heemschut Solidariteit Herengrachtboek Jaargang 53 no. 12 - dec.1976 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen Vaste medewerker: G. Woudsma Alle correspondentie betreffende de redactie van het h/ad, richte men tot het secretariaat van de Bond Heem schut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525 - Postgiro 124326 Amsterdam I, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende ad vertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Nieuwe Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 Uit de inhoud: Leidse schouwburg gerestaureerd Ontluistering in Amsterdam Gevelstenen in Overijssel Molens en bomen pag. 230 pag. 236 pag. 240 pag. 242' Foto omslag: Gevelsteen van een café te Henge velde. SISO 700.3 - UDC 351 .853 Een gunst bestaat niet in wat wordt gege ven, maar in de gezindheid van degene die geeft of doet. (Seneca) Wanneer we in boven aangehaalde wijsge rige uitspraak het woordje „gunst" vervan gen door „gift" dan benaderen we heel duidelijk de „gezindheid" van het meren deel van onze leden in hun gevoelens ten opzichte van Heemschut. Die gezindheid is er ook een van solidariteit. We constateren dit met oprechte vreugde. Toen onze voorzitter, dr. R. Hoegen ca. twee maanden geleden onze leden een per soonlijke brief zond, waarin hij om een extra bijdrage vroeg om te helpen de sterk toene mende kosten van ons werk te dekken, ver wachtten we daarvan wel een respons. Maar een zó uitbundige reactie was wel het laatste waarop we durfden hopen. We zijn dus bij-' zonder verheugd, omdat de stortvloed van gulle gaven bewijst, dat de Bond Heemschut leeft in de harten van duizenden, omdat men beseft, dat het geld waard is om ons te steunen in de strijd voor het behoud van het architectonisch erfgoed. In ons november-nummer mochten we me dedelen, dat de oproep van de voorzitter tot medio van die maand beantwoord was met een totaal bedrag van ca. 47.000,-. We toonden ons daarover verheugd. We dach ten toen, dat er nog wel wat zou bijkomen, maar verbazing en voldoening hebben zich van ons meester gemaakt, nu de oogst een bedrag van 70.000,- blijkt té bedragen! Dat bedrag was er eind november, maar in aanmerking nemende, dat deze som bijeen is gebracht door iets meer dan de helft van de leden, geloven en hopen we, dat het uiteindelijk resultaat nog gunstiger zal zijn. Er was aan onze leden om een tientje ge vraagd, maar honderden gireerden 25,-, tientallen maakten vijftig gld. over en ver der waren er enige „vorstelijke" bijdragen, nl. van 500,-, 600,- en zelfs van dui zend gulden. Blij verrast waren we ook met de positieve reactie van tientallen gemeen tebesturen, die lid van Heemschut zijn en die zich vaak in hun strijd om het behoud van een monument of stads- en dorpsgezicht door ons gesteund weten. Hun strijd is vaak de onze. Maar het strijden voor een goede zaak - en dat is toch het behoud van het architectonisch erfgoed - vergt veel inspanning en werk. Dat werk nu gaat gepaard met sterk toenemende kosten. Het werk van Heemschut groeit met de dag. Er valt op ons gebied zo veel te doen. Onze strijd voeren we voor elke burger wiens leefmilieu wordt bedreigd. Maar niet elke burger in ons land is lid van Heemschut. De solidariteit ten opzichte van de Heemschut gedachte is tot nu toe beslist te beperkt ge bleven tot een kleine kring. Willen we onze strijd kunnen volhouden, willen we ons leefmilieu kunnen blijven beschermen, dan moet de Bond Heemschut sterker worden. Dat betekent: meer leden. Deze wens koes teren we al lang. Zeker, we zijn de laatste jaren niet onbelangrijk gegroeid, maar nog niet voldoende. De solidariteit, die onze leden hebben ge toond, is hartverwarmend. Hun gezindheid zij een stimulans voor hen, die wel achter het werk van Heemschut staan, maar die tot nu toe nalieten tot de gelederen van onze bond toe te treden. Aan de vooravond van een nieuw jaar wen sen we u allen veel geluk en voorspoed en de Bond Heemschut veel succes in zijn strijd voor het behoud en de bescherming van onze monumenten, èn een stroom van nieuwe leden. v. d. W. Op verzoek delen we mee, dat het Heren grachtboek (men ziet het novembernummer van dit tijdschrift, pag. 222) ook verkrijg baar is in een zgn. standaard-uitgave, waar van de prijs 395,- bedraagt. Na 31 maart 1977 wordt de prijs van de standaard uitgave verhoogd tot 440,-. De door ons in het vorige nummer ge noemde prijzen hadden betrekking op de exclusieve editie, waarvan aanvankelijk 180 exemplaren werden gedrukt. Deze zijn inmiddels uitverkocht. Aan een tweede op lage van deze exclusieve editie wordt ge werkt. 229

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 9