Bescherming van Europees Stedelijk en Architectonisch Erfgoed Stadsvernieuwing in de rijksbegroting Het Europa College, opgericht in 1949, is een postuniversitair Instituut dat zich richt op de studie van verschillende aspecten van de Europese eenwording. Het wordt be stuurd door een Beheersraad onder voorzit terschap van de heer F. X. Ortoli, voorzitter van de Commissie van de Europese Ge meenschappen. Prof. J. Lukaszewski is rector van het Col lege en voorzitter van de Academische Raad. In 1976 heeft het Europa College een stu diecentrum opgericht met als studieterrein de bescherming van het Europees stedelijk en architektonisch erfgoed. Dit centrum is een geïntegreerd deel van het Europa Colle ge. Hiermee is het college tegemoet geko men aan een van de fundamentele zorgen van onze tijd: de kwaliteit van het milieu waarin de Europeanen leven en werken. Het is tevens een poging om een van de kost baarste bestanddelen van de Europese be schaving: „het Europees stedelijk en archi tectonisch erfgoed" voor de toekomstige generaties te behouden. Het centrum staat onder leiding van prof. L. Lemaire, voorzitter van de „Conseil Inter national des Monuments et des sites" (ICOMOS). De studieleiding is toever trouwd aan de heer M. J. Tanghe, stede- bouwkundige en architect en voorzitter van de sectie „Planning" van de stad Brugge. Het centrum staat open voor architecten, ingenieurs-architecten, architectuur- en stedebouwhistorici, welke in het bezit zijn van een universitair of gelijkwaardig diplo ma. In principe is het een studie van één academisch jaar. Voorkeur wordt gegeven aan kandidaten die een professionele erva ring hebben in restauratie van historische steden of de restauratie van monumenten. Elke kandidaat moet de Engelse en Franse taal beheersen. Het zijn de twee voertalen van het College. Het Europese karakter van het centrum wordt benadrukt enerzijds door de gericht heid van het studieprogramma, anderzijds door de samenstelling van het studenten- en professorenkorps, welke een afspiegeling zijn van de nationale en culturele diversiteit van Europa. In de studie kan men kiezen uit twee specia lisaties: 1Restauratie van historische ste den; 2. Restauratie van monumenten. De totale kosten van een academisch studie jaar aan het Europa College bedragen B.fr. 105.000 is 7.350,-. Dit bedrag omvat: de kosten van onderwijs; volledig pension in een van de studentenverblijven en de verzekering tegen ongevallen. Studenten die er de voorkeur aan geven zelf voor een privé-onderkomen te willen zor gen, dus los van het College willen wonen, betalen B.fr. 35.000 is 2.450,- De memorie van toelichting op de rijksbe groting voor Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening gaat uitvoerig in op de vraag stukken verband houdende met de stadsver nieuwing. Met betrekking tot de monumen tenzorg, waarbij dit departement in het ka der van de Werkgelegenheidsactiviteiten nauw betrokken is (was), wordt nu over dit onderwerp slechts een enkele opmerking gemaakt: „Wat de raakpunten met het stadsvernieu wingsbeleid van andere departementen be treft zijn de volgende terreinen van geza menlijk overleg te noemen: Ministerie van CRM: stadsvernieuwing in de beschermde stads- en dorpsgezichten, de programmati sche aanpak van de verbetering van woon huizen met waarde als monument, de ideeëncentrale Stadsvernieuwing, de verbe tering van de woonomgeving, sociaalcul- turele voorzieningen in stadsvernieuwings gebieden, de participatie van de bevolking en het proeftuinenonderzoek woningverbe tering; Er is een beperkt aantal beurzen beschikbaar voor gekwalificeerde kandidaten, die niet over eigen middelen beschikken om in de kosten van deze studie te voorzien. Inlichtingen over deze studie (studiepro gramma, kosten, enz.) zijn te verkrijgen bij: 1. De Europese Beweging in Nederland, Alexanderstraat 2, Den Haag, tel. 070 - 63 10 14. 2. Het Europa College, Dijver 7, 8000 Brugge, België, Ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne; Ministerie van Verkeer en Waterstaat: maatregelen gericht op een scheiding tussen verkeersruimte- en verblijfsgebieden; Ministerie van Economische Zaken; Ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen: stadsvernieuwingsgebieden geschikt maken voor meervoudig gebruik." Onder art. 72 is een bedrag van 5,1 mil joen uitgetrokken (1976: 4,9 miljoen) voor restauratiekosten van rijksmonumen ten, die geen rijkshuisvestingsfunctie heb ben. Dat is alles en dus nogal teleurstellend. Maar in het jongste verleden is Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening achteraf wèl over de brug gekomen voor andere ob jecten dan rijksgebouwen en dus maar ho pen, dat dit ook in 1977 het geval zal zijn. v.d. W. 203

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 25