Monumentenzorg in de C.R.M.-begroting tuatie geschapen waarin een allesomvat tende oorlog de beschaving zou kunnen vernietigen. Wetenschap gecombineerd met liefde voor het nageslacht heeft overbe volking teweeggebracht. Wetenschap in combinatie met de oude economische deug den heeft technieken geschapen die in prin cipe menselijke arbeid uitschakelen, de minst schadelijke bezigheid van de mens. en stelt ons het tijdperk van het nietsdoen in het vooruitzicht, waarop we psychologisch niet voorbereid zijn." Tot zover Dennis Gabor. waaraan Terlouw toevoegt: ..Eenzijdige wetenschapsbeoefening, gecombineerd met eenzijdige consumentenvoorlichting en eenzijdige produktiemethoden heeft het menselijk verlangen naar geluk omgezet in de begeerte naar onbegrensde hoeveelheden industriële goederen en voedsel. Deze ont wikkeling heeft geleid tot vergiftiging van het water, bezoedeling van de lucht, ver stikking van de bodem en uitdijing van de buiken. Daardoor is dat ..geluk" niet bin nen het bereik gekomen. Wetenschap zon der bezinning, produktie zonder controle, consumptie zonder maat hebben een samen leving opgeleverd die verkeerde prioriteiten stelt, die doorholt zonder omkijken, zelfs zonder vooruitkijken, die zich zijn eigen werkelijke belang niet bewust is. Een sa menleving die daardoor onder meer een ern stige bedreiging vormt voor een uitzonder lijk. door mensen nooit meer terug te win nen natuurgebied als de wadden." Tot zover Terlouw. die we wat uitvoerig citeren omdat hij de juiste toon heeft gevon den voor een niet-wetenschappelijk. maar wel begrijpelijk pleidooi. Het boek valt in vier delen uiteen, waarvan het eerste deel zich bezighoudt met de wor dingsgeschiedenis van het Waddengebied. Het tweede deel behandelt het natuurlijk leven: het derde deel het aandeel van de mens. zoals landaanwinning, dijkbouw. waterbeheersing, jacht, visserij, delfstof winning. havens en industrie, recreatie en militaire activiteiten. Het vierde deel be handelt het ..bestuur" van.de Waddenzee en geeft bovendien een toekomstvisie. Behalve een opsomming van de medewer kers en een literatuuropgave, isaan het boek een lijst van gebruikte termen en een verkla ring van geografische en Latijnse namen toegevoegd. Deze bevorderen wel de lees baarheid. Ondanks enkele kritische opmerkingen, zal men begrijpen, dat ..Waddenzee" een ui termate belangwekkend en prachtig boek is geworden. De talrijke fotografen hebben daar overigens een zeer belangrijk aandeel in. Voorde technische uitvoering komt een woord van grote waardering toe aan De, Lange/Van Leer b.v. te Deventer. v. d. W. In de Memorie van toelichting op de begro ting voor 1977 van het Ministerie van CRM lezen we het volgende over Monumenten zorg: De zorg voor het architectonisch erfgoed is - het zij nogmaals vastgesteld - een werke lijke en ook zwaardrukkende zorg. Ener zijds wordt dat erfgoed van vele kanten be dreigd bij voorbeeld door sloop, onacht zaamheid. vernieling, luchtvervuiling, ver keer. detonerende nieuwbouw en verval door verlies van bestemming. In het Mo numentenjaar zijn deze factoren herhaalde lijk opgesomd. Anderzijds is er de zorg, zowel van de verschillende overheden als van vele organisaties en particulieren, om dat erfgoed te behouden en een plaats te geven in een maatschappij, die veelal an dere eisen stelt aan een gebouw dan toen het tot stand werd gebracht. Problematisch Het veranderen ja zelfs totaal wegvallen van de functie, die vele monumenten tot voor kort nog hadden - kerken, kastelen, mo lens. grote woonhuizen - maakt de monu mentenzorg tot een problematische activi teit. Telkens moet worden geconstateerd, dat in brede kring de wens bestaat een door verval aangetast of met sloop bedreigd pand - om het even of het nu gaat om een (soms vrij recente) kerk, een kasteel of een ken merkend woonhuis - te behouden of te red den. maar dat veelal de pogingen daartoe falen, omdat zich geen goede nieuwe be stemming aandient. Daardoor komt geen restauratieplan van de grond en komen geen middelen beschikbaar om het herstel aan te vatten. Toch zijn er even zovele bewijzen van een tegenovergestelde ontwikkeling. In welke gevallen met fantasie en een groot doorzettingsvermogen de restauratie werd aangevat en tot een goed einde gebracht met een nieuwe bestemming en al. Eén voor beeld moge dit duidelijk maken: de begin 1976 gereedgekomen restauratie van Kas teel Ammersoyen in de Bommelerwaard. dat de gecombineerde bestemming van ge meentehuis en museum heeft gekregen. Het Monumentenjaar heeft ontegenzegge lijk het begrip voor en het inzicht in de waarde van onze gebouwde omgeving ver breed en verdiept. Allerwegen is men gaan inzien, dat een harmonisch gebouwde om geving essentieel is voor de kwaliteit- van die omgeving. Te lang en te vaak is zonder rekening te houden met het historisch ge groeide een nieuw gebouwde omgeving tot stand gekomen, die wij thans met kunst en vliegwerk ..leefbaar" trachten te maken, terwijl wij tot voor kort te weinig aandacht besteedden aan het leefbaar houden van die gebieden, die dat van oudsher waren, zoals de oude binnensteden. Maatschappelijk ..Monumentenzorg is als maatschappelijk proces een onderdeel van het totale milieu beleid". Deze stelling - in het Monumen tenjaar vaak op de voorgrond geplaatst - bevat stellig een grote kem van waarheid. De duidelijke betrokkenheid van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg bij het stadsvemieuwingsproces is daarvan een duidelijke illustratie. Toch is deze stelling te eenzijdig en doet zij onrecht aan andere facetten van de zorg voor het architectonisch erfgoed waarop in het verleden meer het accent lag of waarop tot nu toe weinig accent werd gelegd: het herstellen van een werkelijk hoogwaardig voortbrengsel van de architectuur of het in zicht. dat zelfs een architectonisch hoogte punt niet alléén staat, doch dat zijn hoog waardigheid mede wordt bepaald door het geen in de omgeving ervan tot stand kwam. ook al was dat van een minder grote archi tectonische waarde. Monumentenzorg is méér dan het restaure ren van alleen maar woonhuizen in het ka der van de stadsvernieuwing, méér dan het restaureren van de kerk. het raadhuis, de boerderij of de molen. In de zorg voor onze bestaande historisch bepaalde, gebouwde omgeving komt ons besef voorde continuï teit van onze cultuur en onze beschaving tot uitdrukking. Het apparaat en het (financiële en juridi sche) instrumentarium, die de rijksoverheid ten dienste staan zijn nog steeds niet bere kend om deze zeer omvangrijke taak op zo goed mogelijke wijze te kunnen uitvoeren. In de eerste plaats is daar het probleem van de financiën. De Rijkscommissie voor de Monumentenzorg heeft berekend, dat, wil de restauratie van 31 historische stadsker nen werkelijk gestalte krijgen, een bedrag aan subsidie van bijna 700 min. nodig is. Stuwmeer Voor 1976 was voor dat doel II min. beschikbaar. Nog duizenden verzoeken om een restauratiesubsidie wachten op in wil I i- 201

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 23