Al vele jaren houdt de Waddenzee de na tuurbeschermers. maar gelukkig ook ande ren, bezig. Deze zomer verscheen er een regeringsnota over. waarin de Waddenzee een uniek natuurgebied wordt genoemd, waarvan de waarde ligt in zijn karakter, zijn betekenis voor de visstand van de Noord zee, voor de vogelstand van het Noordelijk halfrond en voor de zeehondenpopulatie van het internationale waddengebied: voorts in zijn betekenis voorde beleving van een uitzonderlijke landschappelijke schoonheid en zijn betekenis voor het na tuurwetenschappelijk onderzoek. In de nota somt de regering een groot aantal punten op, die het overheidsbeleid met betrekking tot de Waddenzee zullen bepalen. Hierin wordt gemist de indiening van een Waddenwet, zoals door de Landelijke vereniging tot be houd van de Waddenzee is bepleit. De zelfde organisatie heeft nog wel meer kri tiek op de regeringsnota, maar men is na tuurlijk wel ingenomen met het feit, dat de regering na vele jaren althans tot een stand puntbepaling is gekomen. De Landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee en de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland heb ben intussen een gezamenlijke publikatie tot stand gebracht, die om vele redenen uniek genoemd mag worden. Drie jaar is er aan deze ..studie" gewerkt en voor ons ligt nu een fors boekwerk van meer dan 350 blad zijden groot formaat over een uniek gebied, dat zich niet tot de Nederlandse landgrenzen beperkt, maar zich ook tot het Duitse en Deense territoriale gebied uitstrekt. Deze laatste omstandigheid verklaart daarom de medewerking ook van Duitse en Deense 200 auteurs, én het voornemen van het boek een Duitseen Deense editie te laten verschijnen, hetgeen op zich ook al uniek mag worden genoemd. Maar het gaat dan zoals opge merkt ook om een uniek gebied rijk aan velerlei soort aspecten. Alleen al het feit, dat de redactie, bestaande uit Jan Abrahamse. Wouter Joentje en Noortje van Leeuwen-Seelt. erin geslaagd is 39 auteurs te vinden om al die verschil lende aspecten te beschrijven, mag een pres tatie van de eerste orde worden genoemd. Men moet wel bijzonder gemotiveerd zijn door het Waddenzee-gebied om een derge lijk werk tot stand te brengen. Uit elke bij drage dringt zich de wetenschappelijke, al- thansdeskundige benadering op. We leggen hierop enige nadruk, omdat het boek mis schien iets te weinig gemikt heeft op het grote publiek, ofschoon de prachtige foto's, tekeningen en kaarten wel in sterke mate bijdragen tot de neiging van de omvangrij ke. geschreven inhoud kennis te nemen. Het streven om een ..volmaakt" boek over de Waddenzee te schrijven heeft naar onze me ning nog een ander bezwaar opgeleverd. Het boek kost 79.90: alleen voor leden van beide verenigingen 59.90. Dat is een groot bedrag, aan welke opmerking we ech ter terstond willen toevoegen, dat het dit boek ten volle waard isèn dat het in het licht van de prijzen die tegenwoordig in het al gemeen voor boeken worden gevraagd, toch niet echt duur is. mede in aanmerking genomen de rijke en fraaie illustraties. ..Waddenzee" is dus in tweeërlei opzicht een kostbaar boek. Met het voorwoord van staatssecretaris van CRM. W. Meijer kunnen we het eens zijn. Terp van Hoogebeintum (foto: J. Stoel Gro ningen) een van de vele illustraties uit Waddenzee' dat het voorde samenstellers van dit boek een uitdaging geweest (moet) zijn een uit gave te verzorgen, waarin gepoogd is een geïntegreerd beeld van het gehele wadden gebied te geven. Het lid der Tweede Kamer, de heer J. Ter louw schreef de inleiding: een o.i. logische keus. omdat hij zich in woord en geschrift heeft doen kennen als een natuurbeschermer pur sang. Terlouw is overigens de enige die voordit pleidooi, in wat ..Waddenzee" wil zijn. wat we zouden willen noemen, popu laire taal hanteerde. Hij zegt. dat het geen leerboek is. dat het een signaalfunctie heeft. Dit laatste lijkt ons een duidelijke qualifica- tie. maar de overige auteurs hebben hun stof toch wel erg wetenschappelijk behandeld. De lezer zal het er dus. als hij niet min of meer deskundig is. wel wat moeilijk mee hebben. Terlouw citeert Dennis Gabor in The Mature Society. ..Tot nu vocht de mens tegen de natuur", zegt Dennis Gabor. Van nu af aan zal hij moeten vechten tegen zijn eigen natuur. ..Dezelfde talenten die de naakte aap heerser over de aarde hebben gemaakt keren zich nu tegen hem: zijn vechtlust, zijn rusteloos zoeken naar het nieuwe, zijn hunkering naar opwinding en avontuur, zelfs zijn deugden, zoals liefde voor zijn nageslacht, en zijn sociale instinc ten. waardoor hij bereid is zich op te offeren voor zijn volk of zijn land. Wetenschap ge combineerd met nationalisme heeft een si-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 22