Groeneveld wordt bos- bouwmuseum '■.w Hel kasteel Groeneveld wordt museum van Staatsbosbeheer. Voor het kasteel als mu seum wordt ingericht, zal het echter grondig worden gerestaureerd. Daarmee zal. naar schatting, drie jaar gemoeid zijn. Het kasteel Groeneveld in Baarn is onge veer driehonderd jaar oud. De juiste stich tingsdatum is niet bekend, ondanks naspeu ringen van T. Pluim van wie in 1932 een boek over de geschiedenis van Baarn ver scheen. In dit boek heeft de schrijver uit voerig aandacht aan het kasteel Groeneveld geschonken. Pluim kwam tot de ontdekking bij een onderzoek in het rijksarchief te Utrecht, dat eerdere schrijvers het stich tingsjaar te vroeg hebben gesteld. Pluim zegt. dat de bouwheer van het tegenwoor dige kasteel Marius de Mamuchet van Houdringe is geweest en dat deze tussen 1703 en 1730 (het jaar van zijn overlijden) het gebouw heeft gesticht. Deze Marius de Mamuchet van Houdringe was een afstam meling van een oud Frans adellijk geslacht. Onderde vervolging van de Hugenoten ver liet Mare de Mamuchet zijn vaderland en vestigde hij zich in de Nederlanden. Een kleinzoon van deze Mare is. naar Pluim aanneemt, de stichter van het kasteel. Ma rius overleed in 1730 kinderloos. Zijn beide erfgenamen (dochters van zusters van zijn moeder) verkochten het kasteel met het landgoed aan Arent van de Waayen. be windhebber der West-Indische Compagnie. De koopsom bedroeg 14.800.-. voor die tijd een aanzienlijk bedrag. In 1748 werd hij door Prins Willem IV tot regent van Am sterdam benoemd, welk ambt hij tot zijn dood in 1767 bekleedde. Het huis Groeneveld werd in de koopacte als volgt omschreven: ..Seeckere playsante Buytenplaets, bestaende in een moderne huysinghe. voorsien met verscheydene ver- Irecken. die meest alle behangen of beschil dert zijn; benevens een bassecour. stallen, een koetshuys. tuynmans- en boerenwonin gen. mitsgaders orangerie, met respectieve tuvnen en boomgaerden. bosschen. allees. wandelingen en weylanden. gelegen onder den Gerechte van Baarn, nagelaten door Marius Mamuchet van Houdringe; strec- kende van het Heyveldt van den heer George Roeters en de laan tot de Holland- sche Radinge off wal. die daer van ouds is opgeworpen". Lang is Van der Waayen niet in het bezit gebleven van Groeneveld. Al in 1735 ver kocht hij het landgoed aan Cornelis Hasse- laer. uit het geslacht waartoe ook de be roemde Haarlemse Kenau Hasselaer be hoorde! Cornelis Hasselaer had in Oost-lndië fortuin gemaakt. In het vaderland teruggekeerd kocht hij in 1733 een huis aan de Keizers gracht in Amsterdam voorde toen aanzien lijke som van 50.000.-. Nadat hij in 1735 Groeneveld had verworven kocht hij nog in hetzelfde jaar bij publieke verkoping de titel en de rechten van Ambachtsheer der beide Eemnessen. waarvoor hij 30.000.- be taalde. Hij zal stellig aan een der boerderijen de naam Oost-lndië hebben gegeven, een boerderij die nog bestaat. Cornelis was bijzonder met zijn kasteel en landgoed ingenomen. Op de schoorstenen liet hij zijn wapen (een arend) als windwijzer plaatsen. Cornelis stierf in 1737 en liet zijn Baarnse kocht mr. Pieter Cornelis Hasselaer zijn oude bezit terug. De dichter Jan de Marre wijdde er een hoogdravend gedicht aan. Na het overlijden van mr. Pieter kwam Groeneveld in het bezit van mr. Joan Huy- decoper van Maarsseveen. In de 19e eeuw kwam het landgoed in het bezit van mr. S. P. van Heemstra, die met een kleindochter van Huydecoper was getrouwd. Daarna werd mr. L. R. baron Taets van Amerongen eigenaar van Groeneveld. Het huis Over het kasteel Groeneveld als zodanig troffen we in eèn andere beschrijving dan die van Pluim, enige bijzonderheden met betrekking tot de architectuur aan. Van de weg loopt een brede laan naar het kasteel. In een wijde boog omsluit het hoofdgebouw met beide vleugels, drie zijden van het voorplein. Aan de achterzijde maakt het huis een veel eenvoudiger indruk. Die ach terkant is overigens waarschijnlijk wel het oudste deel van het huis. Opvallend in het interieur is het stucwerk. Het park werd in 1835 onder leiding van Zocher geheel nieuw aangelegd. Men treft er o.m. een mooie vijver aan. i? y bezitting aan zijn zoon mr. Pieter Cornelis Hasselaer na. Deze was verscheidene malen burgemeester van Amsterdam. In 1772 keerde hij als admiraal der handelsvloot in Holland terug en kocht toen drie huizen aan de Keizersgracht, waarvan hij er een zelf ging bewonen. De gezamenlijke koopsom: 130.537.-. Intussen had mr. Pieter Groeneveld ver kocht aan Jan Lucas van der Dussen. Bij deze gelegenheid was er sprake van een ..superbe modern nieuwgemaakte Heeren- huizinge met extra schone vleugels (die er in 1735 nog niet waren). In de koop was be grepen de herberg ..De Vier Heemskinde ren" (later hotel het Huis Groeneveld). Jan Lucas van der Dussen breidde z'n bezit tingen uit door aankoop van de hofsteden Ravestein en Wildenburg. In 1768 liet Van der Dussen een nieuwe brug naar het voor plein bouwen. Na de dood van Van der Dussen in 1774. Landgoed Groeneveld-Baarn Het grootste gedeelte van het landgoed heeft vroeger deel uitgemaakt van de in 1811 ge sloopte ridderhofstad Draakenburg. het ..Guldenhof" der familie Blaeck uit Van Lenneps' Ferdinand Huyck. Museum Het huis zal. zoals in de aanvang meege deeld. worden gerestaureerd teneinde het aan zijn museumbestemming te kunnen doen beantwoorden. Ook het park zal on derhanden worden genomen. Het is de be doeling het in de Engelse stijl te herstellen. Behalve museum zal het huis ook worden gebruikt als opleidingscentrum van Staats bosbeheer. v. d. W. 199

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 21