om te komen tot restauratie/rehabilitatiepro jecten. Beide gebieden zijn erg aan het ver vallen, op een enkele straat na (particuliere restauraties aan de Dunne Bierkade en de Paviljoensgracht), terwijl dit verval een grote bedreiging vormt voor zowel de vele beschermde monumenten, die in deze ge bieden staan als voor de woonfunctie. Onder het hoofd budgettaire consequenties zegt de nota ,dat het nodig is, dat per jaar minimaal dertien particuliere panden geres taureerd worden, zodat in vijfjaar (65) vrij wel alle van de meest vervallen beschermde monumenten weer op redelijk niveau ge bracht kunnen zijn. Voorts dient op korte termijn ook met de restauratie van enkele gemeentelijke monumenten te worden ge start, maar het is de vraag of daarvoor vol doende geld zal zijn(Bij een actief mo numentenbeleid is de medewerking van par ticulieren onmisbaar." „Deelname in het aandelenkapitaal van Stadsherstel Den Haag en omgeving N.V. i.o. en het verlenen van subsidies aan de Stichting Monumentenfonds Den Haag en omgeving passen geheel in dit beleid." Miljoenen nodig De nota komt dan tenslotte tot de volgende raming voor de komende jaren: Isubsidies voor restauratie van particu liere monumenten 1 miljoen; restauratie van gemeentelijke monumenten ca. 19 miljoen en aankoop van monumenten ten behoeve van woonhuisrestauraties 2 mil joen; te zamen 22.440.000. 196 ln deze tijd. waarin overheid èn particulie ren grote moeilijkheden ondervinden op het stuk van geldmiddelen, is dit bedrag hoog. Maar in het licht van de totale uitgaven van een gemeente als Den Haag. lijkt het ons toch een bedrag, dat te vinden zal moeten zijn. Men dient bovendien in aanmerking te nemen, dat er in Den Haag een vrij grote achterstand valt in te halen. Onze voorlopige conclusie kan luiden: de nota ademt een fris geluid; ze geeft blijk van goede wil. Nu nog daden vóór het te laat is. De Haagse ooievaar lijkt weer actief te wor den. v. d. W. 7. Dunne Bierkade; voorbeeld van particu liere monumentenzorg 8. Prinsegracht 5 met aangrenzend een stukje van de Boterwaag; beide voorbeeld van ernstige verwaarlozing van monumen ten. De bij dit artikel behorende foto's zijn af komstig van de Haagse dienst Stadsontwik keling; nr. 3 van folobureau Meyer, Den Haag.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 18