Doelstellingen Als doelstellingen somt de nota o.a. óp; ..Het monumentenbeleid hangt ten nauwste samen met het ruimtelijk beleid van de ge meente en behoort bij het bepalen hiervan een belangrijk uitgangspunt te zijn. Stads gezichten en monumenten dienen dan ook niet geïsoleerd te worden bekeken. Stads gezichten en monumenten behoren in de stad net zo te functioneren als andere gebie den en gebouwen. De monumentale waarde van een gebouw en zijn structuur zijn mede bepalend voor de functionele mogelijkhe den. Het monumentenbeleid zal zich vooral moeten toeleggen op het in stand houden 6. Indische invloed: Surinamestraat van (beschermde) stadsgezichten. Daar naast zullen de afzonderlijke monumenten voldoende aandacht dienen te krijgen. De gewaardeerde stadsgezichten en groenge bieden moeten dooreen bestemmingsplan, dat uiteraard een groter gebied kan omvat ten. worden beschermd. Bij een effectief monumentenbeleid kan de inbreng van par ticulieren niet worden gemist (een o.i. zeer belangrijke doelstelling; red. Heemschut). Er zal bij de ontwikkelingen in (oude) stads delen tijd geboden moeten worden voor een 5. Hei Transitorium, een rijkskantorenge- houw aan de Zwarteweg; verstoring van het straatbeeld. wetenschappelijk verantwoord oudheid kundig bodemonderzoek." De nota onderscheidt vervolgens drie ge bieden; de historische kernen, die ontstaan zijn vóór ca. 1850; de gebieden vanaf 1850 tot 1940 en de gebieden, die nadien zijn gebouwd. In het derde hoofdstuk wordt de instelling van een gemeentelijk monumentenbureau noodzakelijk genoemd, evenals uitbreiding van financiële middelen. Gedacht wordt ook aan een soort Monumentenwacht. Knelpunten Als knelpunten worden opgesomd: het ont breken van inventarisaties van stadsgezich ten en monumenten en achterstand in res tauraties. In eigendom van de gemeente zijn 63 monumenten, waarvan vijf op korte ter mijn gerestaureerd moeten worden, nl. het herenhuis Clingendael, het Boterwaagcom- plex. de Heilige Drievuldigheidshuisjes aan het Hoge Zand (van deze drie zijn restaura tieplannen in voorbereiding; bij het Boter- waagcomplex in overleg met de Rijksge bouwendienst). de molen ,.De Korenaer" en de „Laakmolen" en het Paviljoen op het Rijswijkseplein. Binnen vijf jaar dient de restauratie te worden aangevangen van twee monumenten, t.w. Javastraat 18 en Lange Vijverberg 15. Vier andere panden verkeren bovendien in zo'n slechte toestand, dat res tauratie binnen afzienbare tijd noodzakelijk is. Het gaat hierbij om de panden Bibilo- theekstraat 2. Javastraat 16. Korte Vijver berg 7 en Prinsegracht 12-14. In eigendom van particulieren zijn 628 pan den, waarvan er 48 in dusdanig slechte staat zijn, dat restauratie binnen vijfjaar noodza kelijk is. Voor dertien panden mag de res tauratie (zelfs) niet meer worden uitgesteld. In eigendom van het Rijk zijn in totaal 64 panden, die wat de financiering betreft geen problemen voor de gemeente opleveren. De inventarisatie toont aan. dat er de ko mende vijf jaren zo'n zeventig be schermde monumenten gerestaureerd zul len moeten worden. Plannen Voorgesteld wordt in het gebied begrensd doorde Bierkaden, de Lange Beestenmarkt, de Herderinnestraat/Herderstraat/Ged. Burgwal/Ged. Grachten het Spui (gebied I) en in het gebied begrensd door de bebou wing aan weerszijden van de Prinsegracht, de Jan Hendrikstraat, de bebouwing aan de zeezijde van het Westeinde. Lange Lom bardstraat. Nieuwstraat en de Warmoezier- straat (gebied 2). eerste aanzetten te maken 195

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 17