txr; langrijke lakenindustrie. De hofjes zijn voorbeelden van sociale volkshuisvesting. Aan sommige woonbuurten is nog al' te le zen hoe belangrijk de terugkeer van mensen uit het voormalig Nederlands-lndië geweest is. Ook is duidelijk zichtbaar dat Den Haag. in tegenstelling tot andere steden, juist in de Jugendstilperiode grote bouwactiviteiten ontplooide." De nota merkt even verderop, dat de stad niet alleen van belang is vooreen archeoloog, een historicus of toerist. Juist de bewoners hebben er een band mee, zo wordt opgemerkt en daarmee zijn we het alweer volledig eens. Schaarse ruimte Terecht wordt gezegd, dat de ruimte voor nieuwbouw in Den Haag schaars is. ..Om tot nieuwbouw over te kunnen gaan. zal soms zelfs sloop van de bestaande bebou wing noodzakelijk zijn. hetgeen het gevaar inhoudt dat waardevolle historische panden verloren gaan. Het is daarom", aldus de nota. ..zaak meer dan voorheen de voor- en nadelen van nieuwbouw zorgvuldig af te wegen." De nota komt dan tol een opmerking over een kwestie, waarover ook wij al onze zorg hebben uitgesproken: ..Wanneer nieuw bouw nodig is vooreen bestaande instelling (bij voorbeeld een ministerie) kan dit bete kenen. dat monumenten (in sommige geval len zelfs: beschermde) leeg komen te staan, waarvoor geen of met heel veel moeite en na lange tijd een nieuwe bestemming is te vin den". Wij herinneren in dit verband aan hetgeen we schreven over de toekomst van het leegkomende Ministerie van Buiten landse Zaken aan het Plein (het voormalige logement van de afgevaardigden van Am sterdam). De nota somt vervolgens een aantal leef baarheidsaspecten op: de landgoederen en buitenplaatsen (St. Annaland-Clingendael. Reigersbergen. Marlot. Sorgvliet. De Voorden en Ockenburg). de natuurgebieden (duinen) en tenslotte de stedelijke groenge bieden. waaraan Den Haag gelukkig zo rijk is. 3. Het Heilige Geesthofje: beschermd 4. Clingendaeleert van de mooiste open bare landgoederen van Den Haag. 194

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 16