De restauratie van Het Loo Tegen de opvulling van een meerderheid van de Tweede Kamer in heef! minister Van Doorn (CRM) - met instemming van zijn ambtgenoot Gruylers (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) - besloten het paleis-museum Het Loo te restaureren in zijn I7e-eeuwse vorm. Kort voor het ter perse gaan van ons vorige nummer heeft mr. Van Doorn hiervan aan de Kamer medede ling gedaan, zodat we er met enkele woor den nog melding van konden maken. Zoals gemeld heeft de minister zijn beslis sing over de vormgeving van de tuin achter het paleis opgeschort. Alvorens daarover een besluit te nemen gaat mr. Van Doorn eerst nog het advies inwinnen vaneen aantal deskundigen. Dat lijkt ons een verstandig beleid, want uit onze publikaties zal duide lijk zijn geworden, dat de vormgeving van de tuin eigenlijk het grootste strijdpunt was. Uit de met de Tweede Kamer gewisselde stukken blijkt intussen, dat mr. Van Doorn op het ogenblik nog het meest geporteerd is voor restauratie van de tuin in de oorspron kelijke vorm. De materie achten we van zó groot belang - het gaat immers om een unieke restauratie - dat we hier ruimte willen geven aan de ar gumentatie van de minister. Geen compromis ..Zoals bij de meeste restauraties", zo schreef mr. Van Doorn aan de Tweede Ka mer ..isook bij de restauratie van het Paleis Het Loo de keuze uit verschillende oplos singen mogelijk. De mogelijkheid tot een compromis ontbreekt, daar de werken uit de verschillende bouwperioden niet naast el kaar staan doch over elkaar heen zijn aange bracht. Kiest men voorde vroegste periode, dan zal men de jongere dekmantel moeten verwijderen: kiest men voorde huidige toe stand. dan kan men het nog bestaande oude gebouw niet aan het daglicht brengen." Na dit uitgangspunt somt de minister in het kort nog eens de bouwgeschiedenis op. ..Bij het ontwerpen van de restauratieplannen is groot belang gehecht aan de bouwgeschie denis. De oorspronkelijke toestand van het paleis is op grote schaal aanwezig, slechts aan het oog onttrokken door witkalk en aan bouw of een later aangebracht plafond zon der architectonische waarde. De oorspron kelijke hoofdvorm van het Paleis wordt niet verkregen door reconstructie, maar door ontmanteling, door verwijdering van aan bouwen terugplaatsing van de eetzaal op de oorspronkelijke plaats en door restauratie van de terrassen met de verdiepte tuin." Authentiek ..Inwendig zal het nodig zijn voor het uit voeren van reparaties en voor het aanbren gen van leidingen een groot deel van de aanwezige betimmeringen en plafonds af te nemen en later weer te herplaatsen, waarbij oudere situaties aan het licht komen, die na het herstel even authentiek, zo niet authen tieker zijn dan de weggenomen onderdelen. De vrijgekomen I7e-eeuwse plafonds zul len na de restauratie authentieker zijn dan wanneer een afgietsel van de thans aanwe zige stucplafonds herplaatst zouden wor den. Bij de voorgenomen restauratie ligt het bo vendien niet in de bedoeling in de vertrek ken. waar geen oudere zaken aan het licht komen, deze te gaan .bedenken'. Men zal daar de thans bestaande toestand herstellen. Hierbij komt nog. dat men in enkele geval len verplicht is een waardevolle oudere toe stand aan het licht te brengen, aangezien deze anders onherroepelijk verloren gaat." Wat de authenticiteit van het exterieur be treft. merkt de minister op. ..dat. wanneer tot conservering zou zijn besloten, niet al leen vensters en luiken, doch vermoedelijk de gehele pleisterlaag zou moeten worden vernieuwd, waardoor het grootste deel. dat dan te zien zou zijn. uit 1890 zou dateren. De buitenkant zal dan niet authentiek zijn. Er zal (nu) geen nieuw gebouw ontstaan: het zijn dezelfde muren en dezelfde stenen uit de tijd van de koning-stadhouder." Over de historische aspecten van de restau ratie merkt de minister op. ..dat men ver plicht is uit historisch oogpunt - en de mu seale bestemming leidt hier ook toe-zoveel mogelijk herinneringen aan personen intact te laten. Ten aanzien van de uitwendige restauratie moet daarbij een keuze gemaakt worden tussen Het Loo van de stadhouders en Het Loo van de monarchie. Bij de voor genomen restauratie gaat het historische beeld van de monarchie er weliswaar iets op achteruit, maar uit die periode bezitten we nog Soestdijk en de uitbreiding van het Oude Hof in Den Haag (het voormalige koninklijke paleis in het Noordeinde). Wanneer Het Loo in zijn I7e-eeuwse vorm wordt hersteld, wint de periode van Prins Willem III aan duidelijkheid, terwijl het tijdperk van Koningin Wilhelmina iets ver bleekt. Wel dient hierbij bedacht te worden, dat in het inwendige nog zeer veel herinne ringen aan de laatste periode zullen over blijven." De minister schreef de Tweede Kamer van mening te zijn. ..dat in de hui dige opzet beide perioden gelijkwaardiger in het gebouw zullen zijn verdeeld, terwijl bij consolidatie in de huidige toestand het beeld van de laatste periode zo zou over heersen dat het oorspronkelijke niet meer zou zijn waar te nemen." Emotionele betrokkenheid ..Hierbij dient verder niet uit het oog verlo ren te worden, dat, wanneer men later niet meer zo direct emotioneel bij de laatste pe riode van Het Loo betrokken zal zijn, beide belangrijke historische persoonlijkheden even ver verwijderd zullen zijn." De minister kwam dan ook tot de conclusie. ..dat het beeld van de Nederlandse geschie denis een verrijking ondergaat wanneer het 17e-eeuwse huis wordt vrijgelegd. Van de 17e-eeuwse buitenplaatsen en van de bouwactiviteiten van de stadhouders, waarvan vrijwel niets meer bewaard is ge bleven. wordt dan weer iets zichtbaar." De minister gaat vervolgens in op de over wegingen. die hem hebben geleid tot de restauratie in de I7e-eeuwse vorm. ..I. Door consolidatie van Het Loo in de huidige toestand zouden vooral de banden tussen Nederland en Koningin Wilhelmina worden benadrukt. Hierbij rijst de vraag of het helaas zo verminkte monument met al zijn uitbreidingen nu wel passend zou zijn bij het beeld, dat wij hebben van Koningin Wilhelmina. die bovendien zo gekant was tegen de bedoelde uitbreidingen van Het Loo. Het consolideren van de bestaande toestand biedt bepaald geen sterke aankno pingspunten. De voorgenomen restauratie levert daarentegen weerde karaktervolle ar chitectuur en betekent een waardige hom mage aan de gehele dynastie der Oranjes. Het Loo werd in de hoofdvorm, die het gebouw herkrijgt volgens het restauratie plan. tenslotte bewoond door alle Oranjes vanaf de Koning-Stadhouder tot en met Ko ningin Wilhelmina. 2. Direct grenzend aan het drukbezochte museumterrein ligt aan de westzijde het Oude Loo, dat na de restauratie een pied-a- terre voorde Kroondraagster en haar familie wordt, en aan de oostzijde het terrein waarop H.K.H. Prinses Margriet thans haar huis heeft gebouwd. Hierdoor is al een drie deling van de oorspronkelijk als eenheid geschapen landschapstuin veroorzaakt." De tuinmuur ..Privacy en veiligheid naar beide zijden kunnen alleen worden gewaarborgd door een afdoende erfscheiding. De enige erf- scheiding. die veilig is, geen uitkijk biedt, geluidwerend is en historisch verantwoord, is de oorspronkelijke tuinmuur van de 17e- 191

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 13