De Heemschutdas Heemschut ven. Al is het moeilijk Moet men zich thans dan schamen ten opzichte van een vorige generatie, die zoveel geld voor de kerkbouw heeft bijeengebracht? Nee, zo mag men dat niet stellen. Door de veel sterkere belastingdruk, de hoge succes sierechten en een gewijzigde visie op de maatschappij kan men zulke grote schen kingen en legaten redelijkerwijze niet meer verwachten. Het parochiebestuur tast thans alle mogelijkheden af. Het wil de kerk be waren; voorde gelovigen als „Huis Gods", en verder voor een ieder als een alleraar digst, feestelijk gebouw, dat met de nabij gelegen veel lagere, oude dorpskerk de ver scheidene Lissese bouwgroeperingen bij eenhoudt. Lisse doet zijn best - of het gaat nu zijn best doen - opdat het zich later nimmer zal hoe ven te schamen! A. M. Hulkenberg 4. St. Agathakerk met typische torenspits van Jos Cuypers. schikt echter over veel meer parkeerter reinen dan enig ander dorp in de omgeving. Omdat verder een tweetal enthousiaste bouwkundige tekenaars staan te trappelen om dit huis onder toezicht van Monumen tenzorg te herstellen en omdat we last but not least op de Derde Dinsdag van Septem ber hebben vernomen, dat we op ons oud huizenbezit heel zuinig moeten zijn, mogen we toch wel aannemen dat dit huisje ge spaard zal worden. Het wordt dan straks met zijn witte gordijntjes en bloemetjes in de vensterbank een vreugde voor ieder die het ziet. Ten slotte dé St. Agathakerk, die het vol gend jaar haar 75-jarig jubileum viert. Ze is gebouwd door de bekende architect J. H. H. van Groenendael (1868-1942), een leerling van Cuypers. Door de vrij harde fabriek- steen doet het gebouw wel wat dor aan, maar verder kan men het werk van Groe nendael een zekere stijl beslist niet ontzeg gen! In 1929 werd onder leiding van Jos. Cuypers de torenspits gewijzigd. Waf vreemdsoortig, maar toch wel pikant; men zou hem niet meer willen missen. Door de vrij sterke verandering van de omgeving - onder meer door het wegbreken van een bejaardenhuis en een paar oude bollenschu ren - is de kerk meer nog dan vroeger een „pièce de milieu" geworden, dat uit het dorpsbeeld niet meer is weg te denken. De parochie - en eigenlijk de hele gemeente Lisse - wil de kerk dan ook graag handha- 190 In het oktobernummer van Heemschut heeft men een bestelkaart voor de speciale Heem schutdas aangetroffen. Helaas is verzuimd te vermelden dat de das donkerblauw is met het Heemschutem bleem ingeweven in goudkleur. De das is vervaardigd uit kunststof en daar door kreukvrij en eenvoudig te wassen. Men kan de das bestellen door gebruik te maken van de groene bestelkaart uit het oktobernummer. Men kan de das ook telefonisch bestellen bij de afdeling voorlichting van de Bond Heemschut (tel. 020 - 22 52 92).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 12