Lisse een monumentendorp? m Een monumentendorp? Nee, dat gaat veel te ver. Lisse is veel meer bekend door zijn bloeiende bloembollen en de tentoonstel ling „Keukenhof" geniet daardoor zelfs in ternationale vermaardheid. Ook zijn erbin nen de gemeente Lisse uitgestrekte natuur gebieden en z.g. landschappelijke terrei nen, het Keukenduin en het zeer fraaie cou- lissenlandschap van de Lageveensepolder. De nieuwbouw is in zijn geheel genomen niet onverdienstelijk, terwijl de gemeente lijke groenvoorziening zelfs wel een extra vermelding verdient. Onder de echte „mo numenten" moeten o.a. de oude dorpskerk en kasteel Keukenhof met zijn boerderij en verdere appendentia (Middelburg en 't Lammetje Groen!) worden genoemd. Ook „de boerderij van Langeveld", De Wolff en Ter Specke en de boerderij Wassergeest zijn heel aardig. En ten slotte staan er binnen de gemeentegrenzen nog vier molens! Dit keer willen we echter een drietal bouw werken iets uitvoeriger vermelden: Dever, het Grachthuisje en de St. Agathakerk. Over het slot Dever is in „Heemschut" van februari 1966 al iets gepubliceerd. Het be treft een torenburcht (donjon) van om streeks 1375, na de „troebelen" tijdens het beleg van Haarlem en Leiden (1572/74) en in de jaren 1631/34 hersteld en met een tegen de voorgevel gebouwd huis vergroot. Sinds oktober 1862 stond de oude burcht reeds dakloos als een ruïne. Thans is de restauratie in volle gang (Architect Piet van der Sterre te Leiderdorp, aannemer en on deraannemer Fa. P.de Raat Zn en Hege man Zn B. V. te Ter Aar). Daarbij vragen allerlei hoogst interessante en boeiende de tails de aandacht; er blijken twee soorten vensters te zijn Is de vermeende ingang eigenlijk wel de juiste? Wat doen we met de sporen van de voorbouw? Er is nog weereen trap ontdekt in de muur Kunnen de torenvalk en het uiltje weer een broedplaats krijgen? Hoe moet dat met de gracht? Enz. enz. Het is bijzonder prettig, dat allen die aan Dever werken dit met zoveel enthou siasme doen, of zoals dit thans heet: zo sterk gemotiveerd zijn. Nog onlangs heeft dr. J. G. NRenaud, lector in de kasteelkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, het metsel werk bijzonder fraai en het balkwerk binnen bepaald imponerend genoemd. Bij het beëindigen der restauratie in maart of april hoopt de Stichting Dever een boekje in de serie „Nederlandse Kastelen" gereed te hebben, waarin een en ander voor een ieder duidelijk staat beschreven. Aan de Grachtweg in Lisse staat een oud, hoogst vervallen huisje. Het dateert al uit het einde der 15de eeuw. Wel niet in zijn huidige vorm, maar „the site is genuine"! Over de historie van dit huis is een lang artikel verschenen in het tijdschrift „Hol land" van februari 1976. „Monumenten zorg" aarzelde geen ogenblik het op de voorlopige monumentenlijst te plaatsen. De gemeente had de terreinen en opstallen ech ter gekocht voor de uitbreiding van een par keerterrein Het centrum van Lisse be- Oever in restauratie. 2. Van de authentieke Dever-steentjes zijn er twee teruggeschonken. Wie kan me dedelen waar nog zulke stenen te krijgen of te koop zijn, berichte dit met spoed aan de voorzitter der Stichting Dever, de heer A. M. Hulkenberg, Von Bönning- hausenlaan 33a, Lisse, tel. I 39 18. 3. Vervallen 15e eeuws huisje 't wacht op restauratie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 11