Een woord van dank Nederland restaureert Woudrichem Deze mededeling van minister Van Doom is zó vaag. zó weinig zeggend, dat we geneigd zijn te denken aan de bekende dode mus. Het zal duidelijk zijn. dat we verre van vol daan zijn over het monumentenbeleid in het komende jaar. maar de eerlijkheid gebiedt ons ook te verklaren, dat we verheugd zijn. dat er relatief geen stap terug is gezet. Er is veeleer sprake van stilstand en dat wil vol gens het spraakgebruik toch zeggen: achter uitgang. v.d. W. Buren. In dit stadje blijkt aan het restaure ren langzamerhand een einde te komen. Men heeft op dit gebied, vooral wat woon huizen betreft, veel gedaan. Van tijd tot tijd doet zich echter nog wel de behoefte aan restauratie voor, zoals van het pand in de Heerenstraat, een oud pakhuis, dat nu onder handen wordt genomen. Leiden. Uit de Sleutelstad komt het bericht, dat de actieve Stichting Diogenes het plan heeft tot aankoop en restauratie van de „La tijnse School" inde Lokhorststraat, waarde stichting eerder al enige panden liet restau reren. Het sterk verwaarloosde gebouw zou aanvankelijk vanwege de Rijksuniversiteit worden gekocht en gerestaureerd. Gaan de plannen van Diogenes door. dan zal althans een deel van het gebouw toch voor weten schappelijk onderwijs worden bestemd. De geschiedenis van het gebouw gaat terug tot de 14e eeuw. In de vorige eeuw diende het tot gymnasium. Ook is er de Indische Post- school in gevestigd geweest. Katwijk. De oude dorpskerk, vermoedelijk daterend uit het midden van de 15e eeuw, is onder leiding van de architect P. van de Sterre, vrijwel gerestaureerd. Dak, kap, ramen en vloeren zijn hersteld of ver nieuwd. Zwijndrecht. In deze gemeente, met slechts enkele monumenten, doet zich de dringende noodzaak voor van restauratie van de uit de 15e eeuw daterende Pieter- mankerk. Voor de restauratie waren al in 1970 plannen opgesteld, maar het geld ont brak. Nu vertoont het oude kerkje ernstige scheuren, zodat bij CRM dringend om toe stemming tot restauratie is verzocht. Westzaan. Hier heeft zich een werkgroep gevormd om de in 1899 door brand ver woeste molen De Guit, te herbouwen en weer voor bemalingsdoeleinden te gaan ge- 188 Onze impressie van de Heemschutdag, voorkomende in het septembernummer moest geschreven worden op het moment, dat alle kopij al bij de drukkerij ingeleverd diende te zijn. We moesten ons daarom enige beperking opleggen, mede rekening houdende met de nog beschikbare plaats ruimte in een toch al verheugend omvang rijk nummer. Om die redenen is ons woord van dank aan alle medewerkers ongewild, misschien wat kort uitgevallen. Gaarne ver lenen we dan ook alsnog plaatsruimte aan een persoonlijk dankwoord van mevr. P. A. Hengeveld-Brand: „Never take anything for granted". Dit is een uitspraak die we ons steeds voor ogen moeten houden. D.w.z. dat men niet altijd alles voor vanzelfsprekend behoeft te nemen. Daarom willen wij niet nalaten, in aanvulling op de door de voorzitter gespro ken dankwoorden aan het adres van de Heemschutgidsen in de bussen, nog eens te benadrukken, ook voordeniet-aanwezigen, wat er op 4 september jl. werd verricht. Bij het 60-jarig bestaan van Heemschut vond er een officiële plechtigheid plaats in bruiken. Herbouw kan mogelijk geschieden door verplaatsing van de Amsterdamse wa termolen ..De 1200 Roe" aan de Haarlem merweg. Koog. Het uit de 18e eeuw daterende oude koopmanshuis - thans kantoor - Zuideinde 32. voorkomende op de lijst van be schermde monumenten van de voormalige gemeente Koog. zal voor een bedrag van ruim 158.000,- worden gerestaureerd. 's-Gravenzande. Begonnen is met de res tauratie van de korenmolen aan de Naald- wijkseweg: kosten zo'n 175.000.-. Vol gens het Zuidhollands Molenboek dateert deze korenmolen uit 1908maar de boven bouw wordt gevormd dooreen overgeplaat ste poldermolen, vermoedelijk één der twee voormalige molens van de polder Kerk en Zanen te Alphen aan den Rijn. die daar bij het station hebben gestaan. Blokker. De molen De Krijgsman is thans onder restauratie. Het werk hoopt men in het volgend jaar gereed te hebben. Eemnes. Voor een half miljoen wordt de toren van de hervormde kerk in Eemnes- buiten gerestaureerd naar een plan van de architect D. Verheus te Amsterdam. De kerk is ruim 600 jaar oud; de toren ander halve eeuw jonger. Volgens J. Out in de Amstelkerk. Sindsdien zijn vele plannen uitgewerkt en gerealiseerd en hebben wij gezamenlijk het bouwwerk ..Heemschut" een steviger fundering gegeven en het kun nen verruimen. Hoe toepasselijk is nu de viering van het 65- jarig bestaan uitgevallen. Was er bij het jubileum in 197I sprake van concentratie van activiteiten voornamelijk in Amster dam, in 1976 hebben zich de activiteiten verspreid over bijna het hele land en zijn, juist door onze werkers in het veld, de-wat wij noemen - Heemschutaspecten ter plaatse aangetoond en toegelicht. De inzet van velen onzerTechnische adviseurs en en kele provinciale commissieleden, die als. gidsen op de diverse tours functioneerden, was hartverwarmend. In perfecte teamgeest „breiden" zij de routes aan elkaar, soms met enige schroom, maar toch met grote bereidwilligheid. En dit alles tussen hun toch al drukke werkzaamheden door. Aan allen, die reeds werden genoemd in de im pressie van de Heemschutdag in het vorige nummer, komt zeer veel dank toe. „Eemnes in oude ansichten" gaat het om „een van de eerste in .boerendialect' ver taalde torens, die naar het voorbeeld van de Utrechtse Domtoren werden gebouwd. De toren behoort tot de eerste groep torens in ons land. die een speciaal uitgespaarde ruimte kreeg voor de wijzerplaat van een uurwerk." v. d. W. Een uit de eerste helft van de vorige eeuw daterende boerderij aan de Provinciale weg in Almkerk (gem. Woudrichem) is op de ontwerp-aanvullende lijst van monumenten geplaatst en dit vanwege „oudheidkundige en volkskundige waarde". In de gemeente Woudrichem staan nu in totaal 75 be schermde monumenten. Bovendien is in het vestingstadje een aantal niet-monumentale panden aangeduid als beeldbepalend, bin nen het beschermd stadsgezicht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 10