Gouwekerk blijft den van de oorspronkelijke bouw, maar het geheel is in de loop van jaren van alle mo derne gemakken voorzien. Baron Camoys (de 62-jarige Sherman Stonor) heeft de hele kostbare familieboedel te gelde moeten ma ken om uit de schuld te komen. „Het gaat hier om bedragen waarin de schatkist in alle redelijkheid gesproken een voudig niet bij machte is te voorzien", ver klaarde dezer dagen mevr. Jenkins ronduit. Zij is de echtgenote van de minister van binnenlandse zaken en voorzitster van de raad voor historische gebouwen - een ad viescommissie van het departement voor milieuzaken. „Wij hebben per jaar niet meer dan circa 20 miljoen te besteden", zo ging zij voort, „meest aan subsidies ten gunste van organisaties zoals de National Trust, bestu ren van steden en graafschappen, en privé huurders of eigenaren, alle dienstig aan be vordering van welzijn van wat wij als natio naal erfgoed beschouwen". Het departement heeft om te beginnen al zoiets van 700 „nationale monumenten" op de lijst staan waarvoor het verantwoordelijk is, of in de verantwoordelijkheid deelt. Op de lijst van „wenselijke" gebouwen, mo numenten, oudheidkundige graafplaatsen, parken, musea, enz. enz. die voor bescher ming, herstel, behoud en ontwikkeling in aanmerking behoren te komen (bovendien nog in gradatie van belang gerangschikt) staan er meer dan 200000 geregi streerdEn daar komen elk jaar nog eens 20.000 bij. Aankoop ervan is begrijpelijkerwijs prak tisch ondenkbaar; het gaat immers de orde van miljarden teboven. Vandaar dat onze politiek is zoveel mogelijk privé initiatief aan te moedigen, ook van genootschappen, en verdienstelijke activi teiten waar mogelijk financieel te steunen aldus mevr. Jenkins verder. „Het ligt voor 182 Kijkdag in Stonor Park (foto: Press association) de hand dat wij zoveel mogelijk beroep doen op plaatselijke autoriteiten, in steden, ge meenten en graafschappen die aan de andere kant, door campagnes uitgaande van de burgerij, onder druk kunnen worden gezet. Voor advies aan alle belangstellenden be staan gespecialiseerde deskundige raden, b.v. voor de beste manier om herstelwerk zaamheden uit te voeren. De raad voor in dustriële vormgeving, die de bekende De- De met sloop bedreigde Gouwekerk in Gouda blijft behouden. Zo'n vier jaar is hierover strijd gevoerd. De driebeukige neo-gotische kruisbasiliek werd aan het be gin van deze eeuw gebouwd onder architec tuur van C. P. W. Dessing. De ontvolking noopten kerkbestuur en bisdom Rotterdam tot sluiting over te gaan. De kerk werd aan de gemeente te koop aangeboden voor 600.000,- maar over zoveel geld had de gemeente niet de beschikking. Kerkbestuur en bisdom probeerden toen een projectont- sign Council-toonzaal in de Haymarket in Londen heeft, kan veel helpen met binnen huisarchitectuur en -inrichting; ook bij res tauratie van historische gebouwen zowel als behandeling van antiek meubilair, tapisse rieën, enz. Geen musea Mevr. Jenkins deelt de mening van velen dat het niet wenselijk is van historische ge bouwen typische musea te maken, waarin niemand woont en werkt, maar integendeel: zoveel mogelijk persoonlijk, menselijk le ven te brengen - en tot uiting te brengen - in het interieur en ook aan de buitenkant: in 't bijzonder de tuin. Sinds korte tijd is het departement voor milieuzaken dankzij ad vies van de raad overgehaald om subsidies te verlenen niet alleen voor tuinaanleg en onderhoud, maar zelfs voor kleine pavil joens, priëeltjes, bruggetjes en dergelijke die b.v. weerspiegelen in een vijver, en die in 't Engels als „follies" hun eigen reputa tie hebben. Alles om „leven" te brengen in de waar schuwende serie adressen op voornoemde lijst van honderden, soms al holie ruimten, van kastelen, schuren, stations, molens, étages van befaamde terrassen en „cre- scents", „cottages" en wat niet al: „te huur of te koop; te bevragen bij het Historie Buil dings Bureau van het departement voor mi lieuzaken Maar wie kan zich veroorloven zo maar in Stonor Park te gaan wonen? Mr. C. J. van Sluys wikkelingsmaatschappij ervoor te interesse ren en dat scheen kans van slagen te hebben. Inmiddels waren de Gouwenaren in het ge weer gekomen en ook de Bond Heemschut bemoeide zich met dé zaak. Niettemin bleef de moker boven de kerk hangen. De staats secretaris van Volkshuisvesting en R.O.de heer Schaefer werd in de zaak gemengd en die kon 400.000,- toezeggen mits er voor de kerk een passende bestemming zou wor den gevonden. De kans daarop is groot. Zo kan de kerk behouden blijven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 26