Beschermd Brielle wil geen museum worden ,De stad Brielle is een dijknéderzetting die is ontstaan uit twee kernen, Brielle en Maarland. Binnen een op een enkel ravelijn na complete en gave omwalling uit het begin van de achttiende eeuw zijn grote delen van de middeleeuwse stadsstructuur bewaard gebleven. De stad telt binnen haar wallen vele beschermde monumenten. Van ver schillende kanten bestaat nog een vrij uit zicht op de stad, waarvan het silhouet wordt bepaald door de gracht en de beplante wal len waarachter de markante toren van de Catharinakerk boven de daken van de stadsbebouwing oprijst" Zie hier de kern uit het beeld, dat de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en de staatssecre taris van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening heeft ingegeven om de ves ting Brielle tot beschermd stadsgezicht aan te wijzen. Dat gebeurde eind vorig jaar. Brielle zelf was toen al lang bezig om naar die bescherming toe te werken. De ministeriële aanwijzing bekroonde die inzet. Overigens, het had in Brielle heel anders kunnen lopen. En wie zich dat terdege reali seert is wethouder H. Vegter van Openbare Werken die in die functie belast is met de uitvoering van het snel groeiende dossier „rehabilitatie". Hij vertelt: „Ikben in 1958 in de raad gekomen, en ik herinner me nog heel goed dat er toen een felle discussie gaande was. De ene groep in de raad wilde het behoud van de historische stad en ging uit van restauratie, de andere groep ging daar hard tegenin en wilde met de bulldozer de boel openbreken. Die groep droomde van een modern Groot-Brielle. Het was in die tijd een dubbeltje op z'n kant als een voorstel om een restauratie te subsidiëren erdoor kwam. Een kwestie van maar één stem Ommekeer Vegter (in 1962 wethouder) moet er - zeker nu niet nu de poort naar volledige bescher ming van de oude stad is opengegaan - aan denken wat er allemaal had kunnen gebeu ren als de bulldozer- en kaalslag-ideologie het had gewonnen. De wethouder: „Ik ben altijd voor herstel geweest maar in de jaren, 174 W niet voelde voor een Groot-Brielle van enige tienduizenden inwoners. Wel is, zo ongeveer van 1960 af, de uitbreiding van Brielle op gang gekomen - buiten de wal len. Ik ben daar nog altijd blij mee. Ge woon, omdat het inwonertal goeddeels je mogelijkheden als gemeente bepaalt. Met meer mensen kun je, financieel, ook meer doen. Of anders: in het begin van de jaren zestig telde Brielle - alles binnen de vesting - 3600 inwoners. Veel te weinig om de stad op te vijzelen. Vandaag telt de gemeente 10.500 inwoners en dat is een beter uit gangspunt". In diezelfde jaren, waarin Brielle op gepaste afstand van de oude wallen z'n nieuwbouw gestalte gaf, groeide de ommekeer in het denken over en de visie op de historische stad - in dit geval een bijzonder gave stad met unieke trekjes. Het streven om het oude karakter te bewaren en te versterken leidde tot tal van restauraties - ook al was het niet Brielle ten voeten uit: de Markt met Stad huis, en op de achtergrond de markante Catharinakerk met toren. I De Kaaipoort met poortwachtershuis, vol- ledig gerestaureerd. waarover ik het nu heb, had je als voorstan der in feite geen poot om op te staanEr was gewoon veel rot, en 't makkelijkst zou zijn geweest om het op te ruimen. Een bestem mingsplan, dat houvast bood, was er ook al niet. Er was een vage bestemmingsregeling, waarmee iedereen (ook je tegenstander) alle kanten uit konEn dan: Waar moest het geld voor herstel vandaan komen?". Wat verder in de jaren zestig is daar, geluk kig ook voor Brielle, verbetering in geko men en werden op diverse niveaus de subsi dies ruimer. Vegter: „Wat ook belangrijk voor Brielle is geweest is, dat de provincie gemakkelijk. Toch is er ook nog wel het een en ander verloren gegaan. Vegter: „We konden ook weer niet alles tegelijk. Wat niet wegneemt dat ik het jammer vind wat er in de Nobelstraat is verdwenen. Aan de andere kant: In diezelfde tijd kregen de vorige eige naars van het Arsenaal mooi geen sloopver gunning. Het Arsenaal staat er nog, en we zijn nu bezig met plannen om er een open bare bibliotheek van te maken". Inspraak De vesting Brielle heeft in de loop der tijden heel wat slagen moeten weerstaan, en zij weerstond ook de laatste, grote bedreiging:

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 18