Heemschut in actie binnenstad" ziet de groep de kerk als een openbare, dagelijks toegankelijke ruimte die functioneert als „stadshal" - als een verlengstuk van de straat, dat in dit geval overdekt is door de kap van de kerk. Het middenschip moet daarbij vrij blijven en een plein worden. Om dat plein heen staan hou ten gebouwtjes, met daarin de voorzienin gen. Het is een opzet die - en dat is natuur lijk erg belangrijk - de schepping van De Keyser niet aantast. Het is alleen een ander gebruik. In het concrete voorstel voorde voorzienin gen spelen tot nu toe de volgende partijen mee: het sociaal-cultureel wijkcentrum d'Oude Stadt, de wijkpost voor bejaarden d'Oude Stadt en de Zuidelijke Grachten, de basiseenheid voor de wijkverpleging in de binnenstad (SSAK), een groepspraktijk van twee huisartsen, een peutercentrum en kin dercafé en het advies- en begeleidingscen trum voor het onderwijs in de buurt. Al deze partijen willen zo de kerk in, en wel om twee redenen: ze hebben (betere) ruimte nodig en achten het bovendien van belang dat ze bij elkaar op één punt zitten, èn gezien de raak vlakken in hun werk èn gezien het gemak voor de buurt. Meer Maar er is mèèr mogelijk. Buiten de sociaal-culturele en medische functies zijn er in de kerk aanvullende voorzieningen mogelijk zoals een informatiewinkel, ver gaderzalen, een koffiehuis met terras, een winkeltje of kiosk, openbare toiletten, een beheerderswoning en boven de zijbeuken van de kerk dakterrassen. Als dit allemaal zou kunnen doorgaan, kan er een zeer geva rieerd en levendig centrum ontstaan. Oök Heemschut ziet dit wel zitten en heeft zich achter de plannen van de werkgroep ge steld. Nu staat de kerk uiteraard niet los van de omgeving, en de vraag is ook wat er straks, als de metrobouwers weg zijn, met die om geving gaat gebeuren. Gebouw en directe omgeving staan in een gevoelige relatie tot elkaar en met de werkgroep is Heemschut het ermee eens dat gestreefd moet worden naar aansluiting bij het intieme karakter van de buurt pal om de kerk heen. Zo kan ge dacht worden aan de inrichting van een be- Zo stelt de Werkgroep Zuiderkerk zich de stadshal" voor: in het middenschip een plein, aan weerszijden de wijkfunc- ties. De plek waar een op de kerk aansluitend plein zou kunnen komen, na het vertrek van de metrohouwers die hier nu nog druk bezig zijn. schut plein (Zuiderkerkhof of Zuiderkerk plein), naast de kerk. Dat plein kan een aardige schakel zijn tussen enerzijds de buurt en anderzijds de overdekte straat in de kerk. Om met Hans Hagenbeek, architect in de werkgroep, te spreken: ,,Een grote kerk heeft van oudsher altijd een zeer belangrijke rol in het leven van de stad gespeeld. Het was een soort publieke huiskamer, waar van alles te doen was, zowel sociaal als ambachtelijk. Laten we de Zuiderkerk nu maar weer eens in dat licht bekijken, en dan zou ik zeggen dat onze plannen goed aan sluiten bij wat dit gebouw eens óók is ge weest' 139

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 21