Heemschutdag 1976 i SCHATKAMER Prins Claus ere-voorzitter van NCM Muiderberg Oranje-dynastie - beide elementen in sa menhang te bezien - acht het algemeen be stuur van de Bond Heemschut een buiten gewone aanwinst, zowel in het kader van monumentenbehoud als in het licht van de toekomstige bestemming. Aan dit standpunt willen we intussen nog een enkele opmerking toevoegen. In de eer ste plaats menen we het te moeten betreu ren, dat de strijd om Het Loo, de strijd om de vraag „restaureren of renoveren" in het po litieke vlak is getrokken. In het onderhavige geval gaat het om een nationale zaak, die ver uitgaat boven politieke opvattingen. In de tweede plaats gaat het om een beslissing, die de volle instemming heeft van Koningin Juliana. Ten derde: de kosten aan de restau ratie verbonden zullen niet ten laste komen van het bedrag, dat het Rijk beschikbaar stelt voor de restauratie van andere monu menten. Met andere woorden: de restauratie van Het Loo staat los van onze monumen tenzorg, of nog weer anders gezegd, het geld, dat het Rijk meent beschikbaar te kun nen stellen voor andere restauraties, wordt niet beïnvloed door de kosten, vérbonden aan de restauratie van Het Loo. Vierde opmerking: de toekomstige onder houdskosten bij renovatie zouden meer be dragen dan die bij de thans voorgenomen restauratie. En voorts: de opnieuw te bou wen - en nu omstreden - muur zal een achtergrond hebben van bestaande houtop stand. Er zouden nog meer opmerkingen met betrekking tot deze uiterst belangrijke zaak kunnen worden gemaakt. We willen het hierbij echter laten in de volle overtui ging, dat Nederland in 1982 over een museum-monument zal beschikken, waar van de historisch-architectonische beteke nis niet alleen nationaal, maar ook wereld wijd als uniek zal worden ervaren. v. d. W. Op de op 3 juni jl. gehouden Nationale Monumentenstudiedag in Utrecht, heeft de voorzitter, de heer H. J. L. Vonhoff, voor zitter van de stichting Nationale Con tactcommissie Monumentenbescherming (NCM) prins Claus ter herinnering aan diens benoeming tot ere-voorzitter van deze stichting een in leer gebonden antiquarisch boek uit 1711 aangeboden, een uitgave die men kan beschouwen als de voorloper van de huidige CRM-uitgave „Kunstreisboek voor Nederland". Het boek omvat een in ventarisatie van het Nederlandse monumen- tenbezit in het begin van de 18e eeuw, met inbegrip van de ook toen al aanwezige ruïn es. 100 Op 4 september in Utrecht Het programma, waarover wij al eerder berichten, ziet er definitief als volgt uit: Uit nagenoeg alle provincies zullen bussen vertrekken richting Utrecht waarbij a) het vertrekpunt zo gunstig mogelijk zal worden vastgesteld t.o.v. de diverse woonplaatsen der deelnemers. b) de routes zodanig worden bepaald dat men kan genieten van de schoonheid van ons land, terwijl gewezen zal worden op voorkomende z.g. Heemschut-aspecten. c) overwogen zal worden ook voor de bewoners van de stad Utrecht en omgeving een route vast te stellen die als vertrek- en eindpunt uiteraard Utrecht zal hebben. Kortom: al naar gelang de aanmeldingen zullen de routes worden vastgesteld. Onderweg zal een kopje koffie worden gedronken en zullen enkele bezichtigingen plaatsvinden. De meeste bussen zullen vóór de lunch in Utrecht arriveren waar in de Tuinzaal van het Centraal Museum een broodmaaltijd wordt verstrekt. Dit Museum evenals het Aartsbisschoppelijk Museum zijn gratis toegankelijk voor de Heemschutleden, ter wijl men zich bij mooi weer in de tuinen kan verpozen. In de bussen die langer onderweg blijven zullen lunchpakketten worden uitgereikt. Van 14.00-16.00 uur zal men vrij zijn een keuze te maken uit de mogelijkheden van bezichtigingen die worden georganiseerd in het centrum van Utrecht. Om 16.30 uur komen alle deelnemers samen in de aartsbisschoppelijke St. Catheri- nakerk aan de Lange Nieuwstraat waar onze voorzitter, hopelijk ook de burgemeester van Utrecht, tevens voorzitter van de Nationale Contactcommissie Monumentenbe scherming, en de voorzitter van de Commissie A.O.W. (Actie Onze Waardering) het woord zullen voeren. Na afloop van deze bijeenkomst begeeft het hele gezelschap zich naar een nader te bepalen plaats voor een aperitief en een feestelijk ,,candlelight"-diner. De bussen zullen uiterlijk 21.00 uur weer vertrekken naar het punt van herkomst. De kosten bedragen 45,- per persoon (bus, koffie, lunch, aperitief en diner in begrepen). Het bedrag is hoger dan de andere jaren, maar is dan ook inclusief de reiskosten vanaf het vertrekpunt van de bus. Uw inschrijving is pas definitief wanneer ook uw storting ad. 45,- door ons is ontvangen. Deze storting kan uitsluitend geschieden op postgiro 12 43 26 onder vermelding Heemschutdag 1976.1.v.m. de vaststelling der routes gaarne aanmelding vóór 7 juli a.s. LÜD. SMIDS, M. D. DER NEDERLANDSSE OUDHEDEN; WOORDENBOEK. NEDERLANDS Steden eo Dorpen, KafteetenSloten en Heeren Huy- feoi Oude volkeren, Ricviereo, Vermaarde Luy- den in Staar en Oorlogh, Oudheden, Ge- sroontem en Lands wyfen. Verderf met LX Verbeeldingen, van foogeheeteaU verval- Jene Heeren HtsyfenSloten en Kalleden meerendeels getcckeaddoor Roelanp. Rochhah. Neven» een BUBtgfir, in de gedaante m een 1 VA .MAT» R DAM, In 1969 verscheen van de hand van KI. Sierksma een boek: Muiderberg, voorpost van het Gooi. Het boek behandelt de ge schiedenis van het dorp van de vroegste tij den af tot ongeveer 1850. Het 154 blz. tel lende boek met o.m. dertig authentieke af beeldingen naar oude tekeningen uit het Rijksarchief, had een kleine oplaag en is al lang uitverkocht. Er blijkt echter nog altijd vraag naar te zijn, hetgeen het Comité Oud Muiderberg aanleiding heeft gegeven tot het initiatief een herdruk voor te bereiden. Een herdruk zal alleen mogelijk zijn, indien daarvoor voldoende belangstelling bestaat. Men kan zich daartoe wenden tot genoemd comité, van Ostadelaan 15, Muiderberg- 1235. De prijs zal 15 bedragen, excl. porto en verpakking. Eventuele baten zullen aan het comité ten goede komen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 8