Heemschut in actie t 1 Poortje te Groningen Boerderij te Elden Leiden beschermd Heemschut heeft B en W van Groningen gevraagd af te zien van het plan voor het maken van een forse doorbraak vanuit de Turfstraat naar de Prinsentuin, maar te vol staan met een kleine voorziening die de tuin toch bereikbaar maakt. Op het ogenblik is de situatie zo dat de Prinsentuin alleen aan de achterkant is te betreden, doch niet direkt vanuit het stadshart bereikbaar is. In het verleden was dat wel mogelijk, via een doorgang vanaf het Martinikerkhof. Deze doorgang is echter afgesloten. Nu is er wel een open verbinding tussen het Martini kerkhof en de Turfstraat via de Gardepoort. Die Turfstraat sluit de Prinsentuin aan één kant af. De gemeente heeft op deze situatie ingehaakt met een voorstel het pand direkt links achter de Gardepoort (vanaf het Mar tinikerkhof gerekend) af te breken en daar een doorgang naar de tuin te maken. Dat vindt Heemschut veel te rigoureus en niet erg passend voor het gebied. Twee poorten pal naast elkaar, dat harmonieert al niet, en daar zou dan nog eens bijkomen dat er een bres wordt geslagen in de gesloten wand van oude koetshuizen langs de Turfstraat. De suggestie van Heemschut: laat het huisje bij de Gardepoort staan en maak wat verderop via de koetshuizen een smalle doorgang, en wel zo dat de wand geen schade lijdt. Heemschut heeft de minister van CRM ge vraagd de historische boerderij,,De Steenen Camer" te Elden (gemeente Arnhem) op de monumentenlijst te zetten. B en W van Am- hem is gevraagd hieraan mee te werken. Het gaat in dit geval om een boerderij, met bij gebouwen, die dateren uit de eerste helft van de 19e eeuw, maar al een eeuw eerder De Gardepoort, met rechts het huisje waar de doorbraak naar de Prinsentuin in Groningen is voorgesteld. wordt de boerenbehuizing vermeld. Heem schut vindt het een boerderij met grote kwa liteiten, die met haar omgeving een uniek stukje Betuws landschap vormt in de drie hoek Elden, Elderveld en De Laar. B en W van Arnhem is verzocht de bestemming van de direkte omgeving zodanig te regelen, dat boerderij en aanliggende gronden blijvend een eenheid zullen vormen. Wat de be stemming van de gebouwen betreft ziet Heemschut mogelijkheden in het vlak van het gemeenschapswerk. Inmiddels is de boerderij inderdaad op de monumentenlijst geplaatst. Heemschut heeft B en W van Leiden laten weten er erg blij mee te zijn dat de hele historische binnenstad van Leiden zal wor den aangewezen als beschermd stadsge zicht. De nota, die over de bescherming en de visie daarop is uitgebracht, vindt de Bond zeer positief. De begrenzing van het te beschermen gebied is bovendien juist geko zen, zoals ook de zone-indeling goed is. Maar daarmee is Leiden er natuurlijk nog niet. Want op de basis, die nu is gelegd, zal 't werk van start moeten gaan „en daarbij zal veel afhangen", zo realiseert Heem schut zich, „van de wijze waarop de con serverende strekking van de nota in de be stemmingsplannen geëffectueerd zal wor den." In het bijzonder kan Heemschut in stemmen met het voorstel van B. en W. om reeds nu voor het stadsgezicht rekening te houden met de strekking van de nota. 1. Beschermd Leiden: de Hooglandse Gracht, met op de achtergrond de Hoog landse Kerk. 2. Beschermd Leiden: het Rapenburg, harmonie tussen woningen en water. 120

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 28