Heemschut in actie Plan Woerden Rammenaskte Assen Pand te Deventer „Als dat zou gebeuren", zegt Heemschut, „wordt het complex diep in z'n karakter aangetast, omdat het juist ook die kapellen zijn (aan voor- en achterkant) die ritme aan de woonblokken geven. Het zal wel zijn dat ambachtelijk herstel in stijl duurder is, maar mag dat dan niet? Het gaat hier om een zeer bijzonder complex: om huizen die fraai van uiterlijk zijn en van binnen nog altijd goed bruikbaar, zij het dan dat het interieur moet worden aangepast. Maar laat Leeuwarden alsjeblieft zuinig zijn op het uiterlijk van deze intieme woonbuurt". Om aantasting ervan te vermijden, zou het passend zijn de Meintema-huizen op de gemeentelijke lijst van monumenten te plaatsen. „Wij zijn er voorstander van dat de Mean der met z'n oude waterlopen vrij moet blij ven van elke vorm van bebouwing omdat het onverenigbaar is om èn de natuurhistori sche waarde te handhaven èn ter plekke nieuwbouw te realiseren", aldus Heem schut tot B en W van Woerden. Deze ge meente heeft plannen voorde bouw van drie woonblokken in de Meander - een gebied van grote natuurhistorische waarde, die wordt bepaald door de nog aanwezige res tanten van grachten van het oude fort Oran je. Het is ook juist daar, waar de nieuw- bouwring om de oude stad nog niet is geslo ten. Kortom, het is een kwetsbaar gebied, en daar blijft niet veel van heel als het wordt ontsloten. Via artikel 19 van de WRO wil Woerden er toch bouwen. Ook met deze procedure is Heemschut het niet eens. De Bond vindt dat Woerden eerst maar eens met een bestemmingsplan moet komen en niet moet vooruitlopen op iets, dat nog erg veel studie zal vergen en nog veel minder alvast die kwetsbare Meander dient aan te pakken. Wat Heemschut betreft mag het gebouw „Rammenask" aan de Brink te Assen ver dwijnen. Er zijn stemmen opgegaan om dit gebouw in z'n huidige vorm te handhaven als een merkwaardig voorbeeld van de 19e-eeuwse neo-gotiek. Heemschut is het daarmee niet eens en stelt: „Wij geloven dat het veeleer een slecht voorbeeld is van een onbegrepen neo-stij I en dat het de schaal van de omgeving aantast", zo staat er in een brief van de Bond aan B en W van Assen. De Bond acht het daarom een verrijking van het beschermde stadsgezicht als „Ramme- Ookde achter-aanbouwsels zijn in stijl. nask" uit het beeld verdwijnt. Als dan tege lijk de voorkant van het voormalige Vork gebouw vanaf de Brink zichtbaar wordt ge maakt, dan is ook dat een pluspunt. Een ander voordeel is nog dat de Gouverneurs- tuin beter gaat harmoniëren met het vrij komende terrein en de relatie tussen die tuin en de Brink wordt versterkt. De raad heeft echter juist beslist dat „Rammenask" moet blijven en opgeknapt wordt. Gebouw .Rammenask" te Assen, waarvan Heemschut zegt: haal het weg en maak wat anders van die plek. Er is sprake van dat ook het voorgebouw van het Burgers-complex aan de Rozen- gaarderweg te Deventer met sloop wordt bedreigd. Er zouden daar nieuwe woningen moeten komen. Heemschut tot B en W van Deventer: „Wij betreuren deze gang van zaken ten zeerste omdat het een bouwwerk betreft dat zowel historisch als architecto nisch van veel belang is". Het gebouw, dat is ontworpen door architect Te Riele, een leerling van dr. Cuypers, valt op door de combinatie van neo-stijlen: in het midden en aan de zijkanten bevinden zich renaissancis tische trapgevels, terwijl de poort een go tisch gewelf bezit. Heemschut: „Het ver dwijnen van dit markante 19e-eeuwse ge bouw zou een verarming betekenen voor de woonwijk en voor het stedebouwkundige beeld van het nieuwe Rozengaarde. Ver meld moet ook worden dat het historisch van belang is, als representatieve zetel van de .Eerste Nederlandse Rijwielenfabriek" Kortom, de Bond vindt dat er alles gedaan moet worden het pand te behouden. Dat zou, zonder dat er gebroken behoeft te wor den, kunnen door er een aantal woningen in te bouwen. Dat is in Utrecht ook al gebeurd, in een voormalige drukkerij. 119

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 27