Heemschut in actie Hóè gaat Leeuwarden renoveren? rr rw I De aantrekkelijke groepering van de Meintema-huizen Bij de Harlingerstraatweg te Leeuwar den ligt een complex van zeventig wonin gen, dat gerekend mag worden tot de opvallendste van de stad: de Meintema- huizen. Het complex, dat duidelijk ver wantschap vertoont met de stijlopvattin gen van de Amsterdamse school, ziet er tamelijk verwaarloosd uit (en op be paalde punten zelfs ronduit slecht), maar de gemeente heeft nu dan toch plannen om de huizen te renoveren. De grote vraag voor Heemschut is hóè Leeuwar den dat gaat doen. Eerst iets over het ontstaan van 't complex. Het is, zo omstreeks 1920, gebouwd door Doeke Meintema, een zeer begaafd archi tect, een vakman in hart en nieren, een am bachtsman met veel zorg voor het detail èn een consequent bouwer. Al die elementen vindt men in dit complex terug, en Mein tema heeft er als het ware mee gespeeld: hij koos voor een bepaald ritme en hield dat vol, zonder eentonig te worden. Het is, kor tom, een complex dat uitmunt door zuiver heid van verhoudingen en een goede toepas sing van materialen en kleuren. Daarbij zijn invloeden van de Amsterdamse School er niet vreemd aan. Daarom ook is dit complex zo belangwekkend. Overal leeft de waardering voor wat er in de periode van de Amsterdamse School is gebouwd op, en Heemschut vindt dan ook dat Leeuwar den het belang van die periode zou moeten onderstrepen, ook al omdat 't het enige complex in de stad is dat de opvattingen uit de Amsterdamse School zo duidelijk weer spiegelt. En natuurlijk telt mee, dat het ge bouwd is door zo'n gewaardeerd vakman als Meintema. De Meintema-huizen, die zijn gegroepeerd rondom binnentuinen, vallen vooral op door de fraaie daklijn. Het zijn geknikte daken, voorzien van kapellen. En die daken maken nu juist het tere punt uit-en dat in meer dan één opzicht. Het bouwen van zulke daken en dus ook het onderhouden ervan vraagt een stuk vakmanschap, vraagt een ambach telijke aanpak. Helaas echter is het onder houd van het complex niet altijd zo vakkun dig uitgevoerd, met als gevolg de toch wel verwaarloosde staat van vandaag. Nu circu leert er een plan om de bedaking te vereen voudigen, waarbij de zadeldakjes op de ka pellen zouden verdwijnen. Dakkapellen: zij zorgen voor een sterk ritme. 118

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 26