Hirsch verdwijnt Op de lijst staand pand geopend - deftig op z'n Frans en daarmee kreeg Amsterdam voor het eerst met de ware haute couture te maken. Alleen de dames uit de bijzonder welgestelde bur gerij drukten hier de rijglaarsjes op de mol lige vloerkleden. Van mannelijke zijde was er ruime belangstelling voor de Franse, Belgische en Duitse verkoopstertjes die - wonder van die tijd - in een pensionaat van Hirsch woonden. Na vele restauraties werd in het begin van deze eeuw besloten tot nieuwbouw. Berlage kreeg een opdracht, maar de eigenaren, de heren Kahn en Berg keurden het ontwerp van de beroemde bouwmeester af. Ze von den de ramen zoals Berlage die zag voor een modehuis, te klein. A. Jacot werd uiteinde lijk de architect van het gebouw, zoals we dat nu kennenIn november 1912 werden er drie dagen uitgetrokken voor de openings ceremonie van het robuuste gebouw, dat in vele calvinistische ogen te kolossaal en te on-Hollands was. Terwijl het door anderen werd bejubeld als een fier monument van Angelsaksisch aandoende architectuur. Het bericht, dat het Amsterdamse modehuis Hirsch aan het Leidseplein verdwijnt, zal velen een schok hebben gegeven. Hirsch is vele decennia een begrip geweest. Met de sluiting van Hirsch gaat - dat mag gerust worden gesteld - een stuk Amsterdamse commerciële cultuurgeschiedenis verloren. Gelukkig blijft het gebouw in zijn uiterlijke vorm behouden. Met American en Stads schouwburg geeft het gebouw van Hirsch karakter aan het Leidseplein met zijn bewo gen geschiedenis, een typisch stuk levend Amsterdam. Over de geschiedenis van Hirsch troffen we in het A.D. een artikel aan, waaraan het volgende is ontleend. Op 25 september 1882 werd het modemagazijn in een be- Het tussen 1811 en 1813 gebouwde fort Kijkduin bij Den Helder is thans op de defi nitieve lijst van beschermde monumenten geplaatst. Oorspronkelijk bezat het fort twee kanon nen voor seinschoten. Het fort bestond uit een gemetselde schans (reduit) en twee bas tions. Er om heen liep een droge gracht met een muur. In een bedekte weg werd een kustbatterij ingericht. Op de schans werd in 1822 een vuurtoren gebouwd, die in 1877 werd verplaatst. Twintig jaar later kreeg het fort een gepantserde waarnemingspost voor de vuurleiding. In 1913 besloot de regering het fort te ver groten; er moesten twee pantserkoepels bij komen voor vier 28 cm kanonnen. Een paar jaar later werd begonnen met de bouw van een nieuw fort Kijkduin ten zuiden van het oude fort, maar de werkzaamheden daaraan werden in 1920 stopgezet. Gedurende de tweede wereldoorlog hebben de bezetters het fort van een zwaar betonnen dak voor zien. In 1958 werd het oude fort Kijkduin als vestingwerk opgeheven. Purmerend. Op de definitieve lijst is even eens geplaatst de Grote Kerk van de Ned. Herv. Gemeente. Deze kerk werd tussen 1851 en 1853 door W. A. Scholten ge bouwd. Het gepleisterde interieur heeft een in 1863 door de Amsterdamse stucadoor Hersteyn aangebrachte decoratie in late Empire-motieven. De kerk heeft een preek stoel, een koperen doopboog en een kope ren voorzangerslezenaar uit de 17e eeuw; voorts een orgel, dat tussen 1739 en 1742 werd gebouwd door R. Garrels. De vloer bestaat voor een groot deel uit grafzerken, afkomstig uit de in 1850 gesloopte oude kerk. Voorburg. De bekende Wyckerbrug (een ijzeren ophaalbrug uit 1891) en het brug wachtershuisje zijn eveneens op de defini tieve lijst gekomen. Op de aanvullende lijst kwamen een boer derij in Akkrum en een stolphoeve (om streeks 1800) in Abbekerk. 115

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 24