Nationale Maatschappij Stads en dorpsherstel opgericht Technische tentoonstellingen Dr. R. Hoegen op de Monumentenstudie dag van de NCM, waar hij mededeling deed van de Nationale Mij voor Stads- en dorps herstel (Foto: ANWB) Op de Nationale Monumentenstudiedag, op 3 juni jl. te Utrecht gehouden en georgani seerd door NCM, heeft de voorzitter van de Bond Heemschut, dr. R. Hoegen, medede ling gedaan van de oprichting van de N.V. Nationale Maatschappij voor Stads- en Dorpsherstel. Aan de oprichting van deze nationale maatschappij is een vrij langdu rige voorbereiding voorafgegaan. De oprichting van deze nationale maat schappij mag worden beschouwd als een concreet resultaat van M 75. ,De vennootschap heeft ten doel uitsluitend werkzaam te zijn in het belang van de res tauratie van onroerende zaken en volks huisvesting in Nederland, in het bijzonder daar waar door stedelijke ontwikkeling his torisch cultuurbezit en/of woonruimte dreigt verloren te gaan of is verloren ge gaan, welke door het stads- en/of dorps beeld karakteristiek is en bij verbetering naar de eisen des tijds behouden kan blijven of kan worden herbouwd". Het maatschappelijk kapitaal van de maat schappij bedraagt 9 miljoen, verdeeld in aandelen van vijfhonderd gld. De aandelen worden tegen volstorting uitgegeven. Aan gezien het hier gaat om een grote nationale zaak, moet dat eerste kapitaal als eerste fase worden beschouwd, en zodra mogelijk worden verhoogd. Ingevolge het bepaalde in de statuten is de jaarlijkse dividenduitkering op de aandelen gebonden aan een minimum en een maxi mum percentage. Het dividend zal tenmin ste 6% bedragen en het zal met inachtne ming van het minimumpercentage ten hoogste gelijk zijn aan het gemiddelde ren tepercentage van de drie per 31 december van het boekjaar, waarover het dividend wordt vastgesteld, laatst uitgegeven aflos- bare leningen van de Staat der Nederlanden met een vaste rentevoet. Mocht in enig jaar het minimum dividend niet of niet geheel zijn betaald, dan zal, indien de winst zulks toelaat, in het daarop volgende jaar of de daarop volgende jaren de ontstane achter stand worden ingehaald. Eventuele overwinsten, zijnde de winsten resterende na uitkering van het dividend, zullen worden aangewend voor extra restau ratie c.q. bouwactiviteiten, passende bin nen de doelstelling van de vennootschap. Verkoop Panden, welke door de maatschappij zijn aangekocht, worden na restauratie in prin cipe wederom verkocht. De uit de verkoop 114 van panden vrijkomende middelen kunnen daardoor telkens opnieuw worden aange wend voor nieuwe aankopen en restaura ties. Bij die verkoop zullen voorwaarden worden gesteld ten aanzien van doorver koop en onderhoud. De activiteiten worden gefinancierd door de uit de uitgifte van aan delen verkregen middelen en te verkrijgen subsidies. Het voorlopige bestuur bestaat uit de heren Vonhoff, voorzitter, Hoegen, gedelegeerd commissaris, Millaard, Van Welzenes, Van den Elzen, terwijl de heer S. Jurriaans voor lopig met de directie is belast. Couveusekind Dr. Hoegen zeina de bekendmaking van de oprichting van de nieuwe maatschappij, dat de initiatiefnemers van mening zijn, dat met het doel, dat de nv nastreeft, een nationaal belang wordt gediend, een belang, dat, naarmate de activiteiten tot concrete resulta ten zullen gaan leiden, in steeds sterkere mate contouren zal gaan krijgen. De initia tiefnemers richten zich door middel van deze maatschappij tot diegenen die voor dit belang een open oog hebben en aan de ver dediging daarvan daadwerkelijk wensen mede te werken. Voor hen is het straks mogelijk aan deze wens gestalte te geven door op aandelen in te schrijven, zodra de mogelijkheid daartoe zal worden openge steld. Voor de maatschappij gaat functioneren zal zij echter eerst moeten weten of de centrale overheid haar tegemoet zal willen komen en dit nationaal belang levensvatbaar zal wil len maken door a) niet de volle vennoot schapsbelasting in rekening te brengen; b) niet de overdrachtsbelasting te eisen en c) een regeling te treffen ten aanzien van sub sidiëring en financiering in het algemeen. Verzoeken hiertoe zijn de deur uit of gaan de deur nog uit, en zolang daar niet over is beslist, blijft het kind, deze jonggeborene, in de couveuse. Het woord aan de overheid Komen die tegemoetkomende beslissingen van de overheid er niet, dan gaat de hele zaak niet doör! Wij als particulieren, aldus de heer Hoegen, zijn nu gegaan tot de uiter ste grens van onze mogelijkheden; het woord is nu aan de overheid. Dr. Hoegen besloot zijn uiteenzetting aldus: „Moge blijken dat het pad van de jonggebo rene niet over doornen zal gaan maar over rozen". v. d. W. Tot 31 augustus a.s. is in het Technisch Ten toonstellingscentrum van de T.H. te Delft, Kanaalweg 4, een tentoonstelling over mo delbouw te bezichtigen (dag. van 10-17 u.; niet op zon- en feestdagen). Op deze exposi tie zijn o.m. modellen te zien op het gebied van spoor- en tramwegen, scheepvaart, lucht- en ruimtevaart en stoommachines. Binnenkort wordt ook een tentoonstelling geopend met bruggen als onderwerp.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 22