Men heeft het al wel begrepen: ook aan de eerdergenoemde Bethlehemkerk zal heel wat moeten gebeuren, of het gebouw weer kerk wordt, ingeruild tegen de Broerenkerk of dat er een passende culturele bestemming voor wordt gevonden. Hoe dan ook, we hebben te doen met een overblijfsel van een klooster dat hier een groot stuk grond be sloeg met eigen tuin en vijver op de plaats die ook al weer ten offer is gevallen aan het blik, de Nieuwmarkt. Kort na 1324 was dat klooster al aan zijn tweede kapel toe en in de huidige Bethle hemkerk kan men nog nauwkeurig vaststel len hoe die kapel er oorspronkelijk uitzag n.1. met drie kruisgewelven die waarschijn lijk lager waren dan nu. Omstreeks 1367 heeft prior Joan Smedeken er door aanbouw van vier traveeën een eenbeukige kerk met zeven kruisgewelven van gemaakt, waar la ter een even lange beuk is aangebouwd. Vandaar nu deze tweebeukige kerk met een rij pilaren in het midden. Ook hier een door Pieter Queijsen in 1826 geschonken orgel. De Refter tenslotte is hier het enige kloos tergebouw dat, in 1915/' 17 fors gerestau reerd, nog bestaat. De V.V.V. heeft er nu onderdak in. Naast de kerk, aan de andere kant, staat het z.g. Karei de Vijfde huis met in de gevel het jaartal 1571In de 17de eeuw was dit met de achterliggende behuizing Het Hof, waar voorname vreemdelingen wel eens tijdelijk verbleven, maar of Karei V er ooit gelo geerd heeft? De kop in de gevel is kennelijk niet zijn portret. Sinds 1943 eigendom van Hendrick de Keijser, is het huis in 1958/'59 door architect J. W. Dinger gewetensvol gerestaureerd. Zonder dat we ook maar bij benadering vol ledig willen zijn-ook in deWalstraat, Koe straat, Kamperstraat en Voorstraat zijn nog mooie gevels - moet nog wel even gewezen worden op de vroegere St. Geertruidenka- pel, nu Waalse kerk in de Schouten straat, de Synagoge, en de Doopsgezinde kerk, een schuilkerk in de Wolweverstraat, die juist grondig gerestaureerd is. Nog een paar ge bouwen: het Paleis van Justitie (1840/'41) met namaak Corintische zuilen, het Hop manshuis (midden 17de eeuw) pas weer ge restaureerd, koopmanshuis met twee zol derverdiepingen, en dan aan de Melkmarkt een pronkstuk van een aanzienlijk herenhuis waarin sinds 1905 het Overijssels Museum met vele stijlkamers gevestigd is. Het Rijk wilde dit historische Drostehuis eerst afbreken en ter plaatse een nieuw post kantoor bouwen, een barbaarse ingreep die gelukkig voorkomen kon worden. Nu dreigt er een nieuw gevaar: een bioscoopachtige uitbreiding met veel glas die prof. Aldo van Eyck ontworpen heeft naast de bestaande pronkgevel. Heemschutters, opgepast! Gelukkig kan er ten besluite van deze rond blik in de binnenstad van Zwolle ook nog in wat gunstiger zin over een geesteskind van Aldo van Eyck worden bericht: het wijkje tussen Melkmarkt en Buitenkant (waarde rij overkraaggevels toch ook nog de moeite waard zijn) dat hij in samenwerking met Theo Bosch in aangepaste stijl heeft ont worpen. Terug naar de binnenstad Het is, met een prettig beplant binnenter rein, vrijwel gereed en ruim 50 van de 75 koopwoningen - een tot vier kamers - zijn reeds bewoond. Ook hier heeft de trek terug links: Nieuwbouw ontwerp; Aldo van Eyck rechts: Een binnenplaats groeit; nieuw èn aangepaste stijl. naar de binnenstad ingezet, vooral door jongeren, maar prijzen tussen 70.000,-en ruim een ton zijn mogelijk een verklaring voor een krijtkrabbel op een nieuwe muur: Geen elite maar (rest onleesbaar). De grondgedachte van dit wijkje is echt leuk, maar er zit in de gevelwanden wel erg weinig afwisseling; de historisch gegroeide verticale diversiteit is naar veler oordeel weinig tot haar recht gekomen. En dan die panloze, goedkoop aandoende dakbedek king! Hier vlak bij staat ook een gewezen kerkgebouw in Waterstaatsstijl, niet mooi, maar 't hoort al bijna anderhalve eeuw in 't stadsbeeld en zó veel van dit soort bouw werken is toch al niet bewaard gebleven. Aldo van Eyck had dit gebouw Sint Joseph, al jaren als pakhuis gedegradeerd, in zijn plan opgenomen, B. W. meenden het beter te weten - men mompelt over toezeg gingen aan belendende winkeliers-maar de Raad zei nee en zo bleef het bouwsel nog op de voorlopige Monumentenlijst. Maar 't was wèl met de hakken over de sloot, zoals wel meer in zulke gevallen. J. C. de Wit Foto's: HetOversticht 113

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 21